Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Ruští sportovci na olympiádě? Jen pod neutrální vlajkou, očekávají verdikt ruská média

Už večer bude jasno, zdali ruští sportovci pojedou na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, nebo Mezinárodní olympijský výbor v Lausanne vysloví zákaz ke startu. Ruská média i odborníci očekávají prostřední variantu mezi dvěma extrémy – tedy že ruští sportovci, kteří byli testováni mimo ruský antidopingový program, budou startovat pod neutrální vlajkou. Tisková konference MOV je naplánována na 19:30.

Podle médií MOV sáhne k podobnému řešení, jaké zvolila mezinárodní atletická federace IAAF před letošním mistrovstvím světa v Londýně: pod neutrální vlajkou nechá startovat jen ty Rusy, kteří prokážou, že byli delší dobu testováni mimo ruský antidopingový program. O způsobilosti jednotlivých sportovců by rozhodovaly mezinárodní sportovní federace.

"Sportovce, jejichž jména figurují na seznamu moskevské (antidopingové) laboratoře, který získala WADA, na olympiádu nepustí. A na tom seznamu je prý několik tisíc ruských sportovců," uvedl web championat.com. Ten s odvoláním na server insidethegames.biz zároveň uvedl, že MOV už zadal firmě Nike požadavek vytvořit pro ruské olympioniky neutrální dresy.

Je nám líto, video expirovalo.
Chlumský: Nepředpokládám ani plošný zákaz, ani plošný start Rusů na OH

Řada ruských funkcionářů přitom tuto možnost odmítala, označovali ji za ponižující. Ruští sportovci by totiž v Pchjongčchangu nesměli používat národní barvy, po případných výhrách by jim nehrála hymna. Objevily se proto i názory, že by takový verdikt MOV mohl vést k ruskému bojkotu Her, to však mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí odmítl.

Web sport-express.ru uvedl, že olympijský start Rusů pod neutrální vlajkou automaticky znamená neúčast hokejistů, curlingových týmů, štafet a dalších družstev. "Neboť neutrální týmy neexistují. Ale v tomto případě jsou možná i neobvyklá řešení," napsal. Vedení KHL přitom naznačilo, že v případě vyloučení Ruska neuvolní na olympiádu ani hokejisty z dalších zemí.

Jak se vyvíjela ruská dopingová aféra?

3. listopadu 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Prosinec 2014 - V souvislosti s obviněním z dopingu odstoupil šéf Ruské atletické federace Valentin Balachničev z funkce pokladníka mezinárodní federace IAAF. Do čela tříčlenné komise, která se měla zabývat dopingem v Rusku, byl jmenován bývalý šéf Světové antidopingové agentury WADA Richard Pound. WADA si v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.

Únor 2015 - Předseda Ruské atletické federace Valentin Balachničev kvůli sérii dopingových skandálů po téměř čtvrt století ve funkci rezignoval.

Listopad 2015 - Francouzské úřady zahájily vyšetřování bývalého šéfa IAAF Laminea Diacka v souvislosti s korupcí a praním špinavých peněz. WADA kvůli podezření ze systematického dopingu ruských atletů odebrala akreditaci moskevské laboratoři. Mezinárodní olympijský výbor vyzval IAAF, aby začala disciplinární řízení s ruskými atlety obviněnými z dopingu.

13. listopadu 2015 - IAAF na návrh WADA pozastavila členství ruskému svazu, což znamenalo zákaz startu v mezinárodních soutěžích. WADA následně suspendovala ruskou antidopingovou agenturu RUSADA, jejíž fungování označila za nevyhovující.

Červen 2016 - WADA zveřejnila, že za půl roku byli ruští sportovci ve více než 50 případech přistiženi při dopingu, ještě víc se jich kontrolám vyhnulo. S tím jim měla pomáhat i ruská tajná služba a další státní složky.

25. června 2016 - Ruští atleti se proti rozhodnutí IAAF hromadně odvolali k mezinárodní arbitráži CAS.

21. července 2016 - CAS zamítl odvolání ruských atletů proti trestu od IAAF.

24. července 2016 - MOV nevyloučil Rusko z OH v Riu de Janeiro. Rozhodnutí o účasti sportovců na olympiádě ponechal na federacích jednotlivých sportů. Rusové nesměli nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping. Z původní ruské nominace vypadlo kvůli dopingovému skandálu celkem 116 olympioniků, někteří však později uspěli s odvoláním k CAS.

7. srpna 2016 - Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) kvůli státem organizovanému dopingu vyloučil celou ruskou výpravu z paralympijských her v Riu de Janeiro.

24. října 2016 - Náměstek ministra sportu Jurij Nagornych, jedna z hlavních postav obřího dopingového skandálu, byl propuštěn. Již dříve ve funkci ministra sportu skončil Vitalij Mutko, ten však byl povýšen do funkce místopředsedy vlády pro sport, turistiku a výchovu mládeže.

3. listopadu 2016 - Ruský parlament schválil zákon, který zavádí nové tresty za doping včetně vězení pro trenéry a sportovní funkcionáře navádějící sportovce k užívání zakázaných preparátů. Zavedení moderního antidopingového systému později schválil i ruský prezident Vladimir Putin, který nicméně dopingový skandál odmítl s tím, že jej považuje za součást protiruské kampaně.

7. prosince 2016 - MOV prodloužil předběžná opatření vůči Rusku.

9. prosince 2016 - WADA zveřejnila druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku. Vyplývá z ní, že mezi roky 2011 a 2015 profitovalo ze systematického dopingu více než tisíc ruských sportovců. MOV v reakci na to oznámil, že nechá znovu otestovat všechny ruské vzorky z OH v Londýně i v Soči. Zpětné testování vzorků zatím vedlo k diskvalifikaci 27 ruských sportovců z her v Pekingu 2008 a Londýně 2012.

13. prosince 2016 - Kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu v ruském sportu přišlo Soči o pořadatelství únorového mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu. Později potkal stejný osud i Světový pohár a juniorský světový šampionát v biatlonu, SP v rychlobruslení i finále SP v běhu na lyžích.

28. prosince 2016 - Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. Uvedla to ředitelka národní antidopingové agentury Anna Anceliovičová.

1. listopadu 2017 - MOV kvůli dopingové kauze v Soči potrestal doživotním zákazem startů na OH běžce na lyžích Alexandra Legkova a Jevgenije Bělova a zároveň diskvalifikoval oba závodníky ze všech olympijských soutěží. Legkov vyhrál závod na 50 km a pomohl ruské štafetě ke stříbru. Oba se stali prvními ruskými sportovci, kteří byli od MOV kvůli dopingu a manipulaci se vzorky na hrách v Soči potrestáni.

16. listopadu 2017 - WADA rozhodla, že ruské antidopingové agentuře (RUSADA) zatím nevrátí akreditaci pro provádění testů.

27. listopadu 2017 - Po diskvalifikaci dvou ruských biatlonistek kvůli dopingu připadl bronz ze štafety na OH v Soči českému kvartetu.

1. prosince 2017 - MOV kvůli dopingu na OH v Soči diskvalifikoval další ruské sportovce, celkem jich kvůli systematickému a státem řízenému dopingu a manipulaci se vzorky potrestal 25.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články