Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Volejbalový magazín

Koukalová, Štuhecová, Björndalen a další. Hvězdy, které v Pchjongčchangu nezazáří

Účastí na olympijských hrách se sportovcům často plní jeden z životních snů. Několikaletá snaha během tréninkových jednotek je odměněna, vítězství či zisk cenného kovu znamená kapitolu v národních dějinách. Přesto se pokaždé objeví i závodníci, které z očekávaných soubojů vyřadí zdravotní handicap, v letošním případě také rozhodnutí MOV nebo vedení NHL. Kdo z favoritů bude v Jižní Koreji chybět?

Gabriela Koukalová se stříbrnou medailí
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Z českého pohledu je nejcitelnější absence biatlonistky Gabriely Koukalové, která měla být jednou z hlavních medailových nadějí. Dvojnásobnou světovou šampionku brzdily od léta potíže s lýtkovými svaly kvůli přetížení achilovek a zlepšení nepřinesly ani následující měsíce. Nestartovala v žádném z podniků SP a po Novém roce definitivně oznámila, že do Pchjongčchangu neodcestuje. "Snažila jsem se udělat maximum pro to, abych se vrátila. Moc mě to mrzí," uvedla Koukalová.

V reprezentační nominaci nefiguruje oproti předpokladům také skikrosařka Andrea Zemanová, jež v prosinci podstoupila operaci kolena. Ze stejného důvodu přišel o čtvrtou účast pod pěti kruhy i sjezdař Kryštof Krýzl.

Kromě něj se na svazích v lyžařských střediscích Čongson a Jongpchjong neobjeví několik známých jmen. O zápis do olympijských análů nebude usilovat například sjezdař Felix Neureuther. Favorizovaný Němec si během listopadového tréninku ve Spojených státech amerických přetrhl zkřížený vaz v koleni a sezona pro něj předčasně skončila. Totožné zranění vystavilo stopku i druhé ženě celkového hodnocení Světového poháru v ročníku 2016/2017 Ilce Štuhecové ze Slovinska.

Bohatou sbírku cenných kovů nerozšíří ani ruský rychlobruslař na krátké dráze Viktor An. Rodilý Korejec je jedním ze sportovců, kterým kvůli státem organizovanému dopingu v Rusku neumožní start Mezinárodní olympijský výbor.

Stejný osud potkal mimo jiné biatlonistu Antona Šipulina, běžce na lyžích Alexandra Legkova a Sergeje Usťugova nebo skeletonistu Alexandra Treťjakova. I když u většiny těchto jmen stále visí nad účastí velký otazník. Odvolání k mezinárodní arbitráži totiž může leccos změnit.

Medailové ambice nenaplní také sedminásobná mistryně světa Therese Johaugová. Norská královna "bílé stopy" sice obdržela od tamějšího antidopingového výboru třináctiměsíční distanc za užití steroidu clostebol a OH měla stihnout. Arbitrážní soud CAS v Lausanne nicméně prodloužil trest o dalších pět měsíců, do dubna 2018. 

Ve zcela odlišné situaci se ocitl nejúspěšnější sportovec v historii zimních olympijských her Ole Einar Björndalen (8x zlato, 4x stříbro, 1x bronz - pozn. autora), který chtěl v Pchjongčchangu uzavřít fenomenální kariéru. Čtyřiačtyřicetiletý biatlonista ovšem nesplnil, stejně jako hvězda běžeckého lyžování Petter Northug, nominační kritéria norského svazu a v Jižní Koreji bude proto působit jen v roli člena trenérského týmu své běloruské manželky Darji Domračevové.

Zranění z posledního měření sil před OH nepustí do Sněžného parku Phoenix rakouskou snowboardistku Sabine Schöffmannovou. Jedna z hlavních soupeřek Ester Ledecké si v bulharském Bansku zlomila lýtkovou kost na levé noze.

A opomenout nelze ani neúčast hokejistů z NHL. Vedení nejprestižnější soutěže světa rozhodlo, že hráče na turnaj poprvé od Her v Lillehammeru 1994 neuvolní. Fanoušci proto na ledě neuvidí například kanadská esa Sidneyho Crosbyho s Connorem McDavidem, ruské duo Jevgenij Malkin - Alexandr Ovečkin, amerického šikulu Patricka Kanea, finského brankáře Tuukku Raska, švédského obránce Erika Karlssona nebo české útočníky Jakuba Voráčka s Davidem Pastrňákem.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články