Sportfilm festivalové ozvěny 2024

Vraštil se Šimánkem na medaili nedosáhli, Flamíková s Novotníkovou skončily ve finále B těsně čtvrté

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek dojel v olympijském finále na šestém místě a na vysněný kov opět nedosáhl. I přes pomalejší start dokázaly Pavlína Flamíková s Radkou Novotníkovou zabrat a ve finiši finále B téměř vybojovat třetí příčku. Ta jim však o jednu setinu sekundy utekla a na dvojce bez kormidelnice tak skončily desáté.

Obhajoba čtvrtého místa z Tokia Vraštilovi se Šimánkem nevyšla. Ze zlata se radovala irská dvojice Fintan McCarthy a Paul O´Donovan, která obhájila triumf z předchozí olympiády a potvrdila pozici hlavních favoritů. Ovládli totiž i poslední tři světové šampionáty. Stříbro získali Italové Stefano Oppo, Gabriel Soares a bronz Antonios Papakonstantinu a Petros Gkaidatzis z Řecka.

Vraštil se Šimánkem se krátce po startu drželi na 4. místě, po prvním mezičase po 500 metrech byli pátí, ale poté klesli na poslední místo. V závěru svěřenci trenéra Michala Vabrouška útočili na norskou dvojici Larse Martina Benskeho a Aska Jarla Tjoema, souboj o páté místo ale o osm setin sekundy prohráli.

"Jeli jsme, co to dalo, ale byli prostě rychlejší. Řekové tady neskutečně překvapili. Oni umí být rychlí, ale to, co předvedli dneska, tak s tím zamávali ještě víc. My jsme se snažili od začátku. Myslím, že jsme jeli dost přes hranu, ale stejně prostě byli neskutečně rychlejší," řekl Vraštil.

Ve finále B se ve Vaires-sur-Marne představily Pavlína Flamíková s Radkou Novotníkovou, které dojely čtvrté na dvojce bez kormidelnice a celkově tak obsadily 10. místo. O jednu pozici si při své premiéře pod pěti kruhy vylepšily umístění z loňského mistrovství světa v Račicích.

Flamíková s Novotníkovou byly ve své poslední jízdě na olympiádě po startu poslední a pole uzavíraly ještě v polovině trati. Poté však zrychlily, 500 metrů před cílem se posunuly na čtvrté místo a v závěru útočily i na třetí. Souboj s chilskou sesterskou dvojicí Melitou a Antonií Abrahamovými prohrály o setinu sekundy, tedy asi čtyři centimetry.

Další zlaté medaile do své bohaté sbírky získali chorvatští bratři Martin a Valent Sinkovičové, kteří ovládli dvojku bez kormidelníka a potřetí triumfovali na olympijských hrách. V Riu de Janeiro před osmi lety ale vyhráli na dvojskifu. Posádka, se kterou často trénuje i česká dvojice Vraštil–Šimánek, má navíc stříbro z Londýna 2012 jako součást párové čtyřky.

Veslování:

Muži:
Dvojka bez korm.: 1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:23,66, 2. Wynne-Griffith, George (Brit.) 6:24,11, 3. Röösli, Gulich (Švýc.) 6:24,76, 4. Arteni, Sorin Lehaci (Rum.) 6:25,61, 5. Canalejo, García (Šp.) 6:29,60, 6. Corrigan, Timoney (Ir.) 6:30,49.
Dvojskif lehkých vah: 1. McCarthy, O´Donovan (Ir.) 6:10,99, 2. Oppo, Soares (It.) 6:13,33, 3. Papakonstantinu, Gkaidatzis (Řec.) 6:13,44, 4. Schaeuble, Ahumada (Švýc.) 6:16,50, 5. Benske, Tjöm (Nor.) 6:20,92, 6. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:21,00.

Ženy:
Dvojka bez korm.: 1. Cleveringová, Meesterová (Niz.) 6:58,67, 2. Vrinceanuová, Anghelová (Rum.) 7:02,97, 3. Morrisonová, McIntyreová (Austr.) 7:03,54, 4. Czajkowská, Thoennesová (USA) 7:05,31, 5. Kralikaiteová, Adomavičiuteová (Lit.) 7:05,34, 6. Anastasiaduová, Burmpuová (Řec.) 7:13,30, ...finále B: 4. Flamíková, Novotníková (ČR) 7:10,46.
Dvojskif lehkých vah: 1. Craigová, Grantová (Brit.) 6:47,06, 2. Van Groningenová, Cozmiucová (Rum.) 6:48,78, 3. Kontuová, Fitsiuová (Řec.) 6:49,28, 4. Coxová, Kiddleová (N. Zél.) 6:51,65, 5. Caseyová, Cremenová (Ir.) 6:54,57, 6. Reckfordová, Sechserová (USA) 6:55,60.