Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Svět motorů

Vadlejch použil jen jeden oštěp a hladce prošel do finále. Manuel je v semifinále

Jakub Vadlejch neměl v kvalifikaci jediný problém, hned svůj první oštěp poslal za 85 metrů a hladce postoupil do olympijského finále. Tak snadné to neměla Kristiina Sasínek Mäki, která byla sedmá v rozběhu mílařek a bude muset do oprav. Z čtvrtkařských oprav postoupila do semifinále Lurdes Gloria Manuel.

Jakub Vadlejch, který obhajuje stříbro z Tokia, nepřipustil takové drama jako před osmi lety v Riu, kde se kvalifikoval až posledním pokusem. Letos při všech pěti svých startech přehodil hranici 85 metrů a v kvalifikaci potvrdil, že má tuto vzdálenost pevně v ruce. "Je to fantazie," řekl. "Je to můj nejdelší hod v jakékoliv kvalifikaci. Navíc prvním hodem. Je to dobrý," pochvaloval si letošní mistr Evropy z Říma. Připomněl, že si v roce 2016 právě v Paříži vylepšil osobní rekord.

Obhájce zlata a mistr světa Ind Níradž Čopra načasoval formu skvěle a při prvním pokusu zůstal jen těsně pod hranicí 90 metrů – 89,34. Také Němec Julian Weber, jehož Vadlejch na mistrovství Evropy v Římě porazil posledním hodem, splnil postupový úkol napoprvé hodem 87,76. Keňan Julius Yego se v poslední době trochu vytratil z čela výsledkových listin, ale nyní si vylepšil letošní maximum o více než čtyři metry na 85,97 a ve finále také bude.

Čtvrtá na ME v Římě Lurdes Gloria Manuel se v opravách zlepšila na 50,81. Přímo postupovala jen vítězka, ale českou čtvrtkařskou jedničku posunul dál čas, z něhož ve srovnání s pondělními rozběhy ubrala 1,39 sekundy. Tereza Petržilková si alespoň vylepšila letošní maximum na 51,46, což je 21 setin za jejím loňským osobním rekordem z Tábora.

Lada Vondrová doběhla za 52,15 a semifinále z Tokia nezopakuje. Shaunae Millerová-Uibová z Baham, dvojnásobná olympijská vítězka, se po návratu z mateřské dovolené nedostala do dřívější formy a i v opravách byla poslední.

Vít Müller doběhl v opravách na 400 metrů překážek třetí v čase 48,96 sekundy a na rozdíl od Tokia do semifinále nepostoupil. Za osobním rekordem z mistrovství republiky ve Zlíně zůstal o více než půl sekundy a celkově skončil na 26. místě.

Čeští sprinteři na 200 metrů se i v opravách dívali všem soupeřům na záda. Nejrychlejší byl Tomáš Němejc za 20,84, což ho celkově zařadilo až na 33. místo. Český rekordman Ondřej Macík ani Eduard Kubelík se pod 21 sekund nedostali a mezi těmi, kteří závod dokončili, jim patří dvě poslední místa.

Kristiina Sasínek Mäki absolvovala třetí, nejpomalejší rozběh a doběhla jen o místo za přímým postupem. Ve finiši ze zadních pozic předstihla několik soupeřek, ale od šestého místa ji dělila více než sekunda. "Sice je to nepostup, ale pocitově jsem spokojená, protože když se kouknu na soupeřky, tak to byl dobrý závod. A doufám, že mi zbylo dost sil na zítra," řekla po závodě. Letos není v takové formě jako před třemi lety v Tokiu, kde to díky dosud platnému českému rekordu 4:01,23 dotáhla až do finále.

Světová rekordmanka Faith Kipyegonová z Keni nastoupila jen třináct hodin po dramatickém finiši na 5000 m a bez problémů postoupila. Zlaté double jako loni na mistrovství světa v Budapešti už nezíská, ale po protestu proti diskvalifikaci v neděli zachránila alespoň první stříbro. Na patnáctistovce chce vyhrát potřetí v řadě, což se ještě žádné běžkyni na hrách nepodařilo.

Cestu jí může znovu zkřížit Guduf Tsegayová z Etiopie, která se s ní v pondělí postrkovala a dnes byla v rozběhu nejrychlejší v čase 3:58,84. Sifan Hassanové se bát nemusí, bronzová Nizozemka z pětky zvolila pro pařížskou trojkombinaci místo závodu na 1500 metrů maraton.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články