Thiamová má před poslední disciplínou sedmiboje náskok 121 bodů a sahá po třetím zlatu
Nafissatou Thiamová je po šesti disciplínách sedmiboje blízko třetímu olympijskému zlatu. Na druhou Britku Katarinu Johnsonovou-Thmopsonovou má náskok 121 bodů. Rozběhy štafet na 4x400 metrů jasně ovládly Američanky, které získaly více než třísekundový náskok. Naopak těžší práci měla mužská štafeta. Tu rozbíhal teprve šestnáctiletý Quincy Wilson a první úsek se mu příliš nevydařil. Nicméně jeho kolegové dokázali ve zbytku závodu smazat ztrátu a doběhnout na pozici zajišťující postup.
V dálce Thiamová umazala ze své ztráty pouhé tři body, ale oštěpem hodila své letošní maximum 54,04 m. To bylo o více než osm metrů dál, než zapsala její největší soupeřka, a zajistilo jí to před závěrečnou osmistovkou pohodlný náskok.
Johnsonová-Thompsonová je sice výrazně lepší běžkyně, ale tak velkou ztrátu večer sotva dožene. Zvláště když si Thiamová při červnovém vítězství na mistrovství Evropy v Římě také zlepšila osobní rekord téměř o dvě sekundy.
O bronz bojuje její krajanka Noor Vidtsová se Švýcarkou Annik Kälinovou. Mezi nimi je jen pětibodový rozdíl. Anouk Vetterová z Nizozemska, která byla v Tokiu druhá, už k oštěpu nenastoupila.
Jedinou atletkou, která na Hrách triumfovala třikrát v jedné disciplíně, je polská kladivářka Anita Wlodarczyková, jež v Paříži při pokusu o čtvrté zlato v řadě skončila těsně pod stupni vítězů.
Američanky v rozběhu na 4x400 metrů dominovaly
Americké čtvrtkařky, které na Hrách zvítězily sedmkrát v řadě, měly s časem 3:21,44 v rozběhu více než třísekundový náskok. Tvůrci štafety Spojených států mají z čeho vybírat, šest běžkyň zvládlo jeden okruh letos pod 50 sekund. Do rozběhu nasadili Kaylyn Brownovou a Shamier Littleovou, které se v Paříži už podílely na světovém rekordu v mixu, a k nim dvě náhradnice.
V sobotním finále mohou využít Alexis Holmesovou, která se dnes šetřila na večerní finále na individuální čtvrtce, a Sydney McLaughlinovou-Levroneovou. Světová rekordmanka na překážkách je na hladké čtvrtce letos ve světových tabulkách druhá a ve sbírce už má i štafetové zlato z Tokia.
V sobotu se může znovu utkat s Femke Bolovou, protože Nizozemky také postoupily, i když svou největší hvězdu šetřily. Nemají sice tak vyrovnaný tým, ale loni v Budapešti získaly zlato na mistrovství světa. Bolová, která přispěla k triumfu smíšené štafety, může na pařížských Hrách přidat už třetí medaili.
Risk americké štafety s šestnáctiletým mladíkem těsně vyšel
Podobnou převahu mají Američané i ve čtvrtkařské štafetě mužů, kde od Her v Los Angeles v roce 1984 neuspěli jen dvakrát. V roce 2000 byli diskvalifikováni a o dvanáct let později je senzačně porazila čtveřice z Baham. Teď byli blízko podobné pohromě.
V rozběhu nastoupil na prvním úseku teprve šestnáctiletý Wilson a stal se nejmladším americkým atletem, který se kdy představil na olympijských hrách v mužské kategorii. Předával ale předposlední s velkou ztrátou v čase 47,30.
Druhá polovina mixové štafety Vernon Norwood s Brycem Deadmonem posunula Američany na čtvrté místo a Christopher Bailey, který byl ve středu ve finále šestý, v cílové rovince předstihl Japonce a přece jen vybojoval přímý postup.
Botswana ale byla výrazně rychlejší, a to ještě může ve finále využít vítěze dvoustovky Letsila Teboga, kvůli němuž prezident dnes vyhlásil státní svátek. I Američané ale budou v sobotu podstatně rychlejší s vítězem čtvrtky Quincym Hallem, pomoci jim může i překážkář Rai Benjamin.
Běh na 800 m byl na čtyřech posledních Hrách vždy keňskou záležitostí a Emmanuel Wanyonyi, stříbrný z mistrovství světa v Budapešti, nejlepším semifinálovým časem 1:43,32 naznačil, že by to mohlo pokračovat. Překazit to nejspíš mohou Alžířan Džamál Sedžatí, který na Diamantové lize v Monaku zaběhl třetí čas všech dob, a s podporou publika francouzský mistr Evropy Gabriel Tual.
Do finále na 100 metrů překážek postoupila nejlepším časem 12,34 Američanka Alashya Johnsonová. Obhájkyně zlata Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika byla jen o setinu pomalejší. V sobotním finále ale nebude dvojnásobná mistryně světa Danielle Williamsová z Jamajky, která po kolizi na páté překážce ztratila kontakt se soupeřkami. Do postupující osmičky se nevešla ani světová rekordmanka Tobi Amusanová z Nigérie.