Speedway GP 2024

Yee po stříbru z Tokia slaví zlatý triumf, Kuříková si také polepšila o příčku

I přes komplikace s kvalitou vody v řece Seině se přece jen triatlonistky svého startu pod pěti kruhy dočkaly. Jako první cílovou rovinku proťala domácí reprezentantka Cassandre Beaugrandová. Jediná Češka v závodě Petra Kuříková si 29. místem polepšila o jednu příčku výsledek z Tokia. Posun výše zaznamenal i Brit Alex Yee, který stříbro doplnil o zlatý triumf.

Yee si po stříbru z Tokia připsal i zlato z Paříže
zdroj: Reuters autor: Lisa Leutner

Šestadvacetiletý Yee po skvělém finiši triumfoval o šest sekund před Novozélanďanem Haydenem Wildem. Oba překonali o jednu příčku umístění z Tokia, kde britský triatlonista navíc slavil vítězství ve smíšené štafetě. Třetí skončil Francouz Léo Bergére.

Muži měli závodit v úterý, ale kvůli znečištěné vodě startovali až dnes. Po plavání a jízdě na kole vybíhala k závěrečné části početná skupina více než třiceti závodníků. Yee rozhodl zrychlením v závěrečném půlkilometru a navázal na olympijské triumfy krajana Alistaira Brownleeho z Londýna 2012 a Ria de Janeiro 2016.

"Kolem pátého kilometru jsem měl velkou krizi. Před posledním okruhem jsem si řekl, že to ještě zkusím a nevzdám to," líčil Yee průběh závodu v třicetistupňovém vedru. Pochvaloval si podporu svého týmu na trati. "Moc si toho vážím, že tam byli a přiměli mě takhle se zmáčknout," uvedl.

Závěr triatlonu s Kuříkovou a vítězkou Beaugrandovou
Dostupnost videa skončí: 03.08.2024 10:25

Sedmadvacetiletá Beaugrandová zvítězila rovněž o šest sekund před Švýcarkou Julií Derronovou, bronz získala se ztrátou 15 sekund úřadující mistryně světa Britka Beth Potterová.

Ačkoli kvůli zhoršené kvalitě vody nemohli triatlonisté v minulých dnech v Seině trénovat, nakonec se v ní závody uskutečnily. Podle pořadatelů splňovala stanovené limity, které v minulých dnech po deštích překračovala.

Plaveckou část ženského závodu po startu u mostu Alexandra III. zvládla nejlépe obhájkyně zlata Flora Duffyová z Bermud a vypracovala si výrazný náskok. Na kole ji však skupina pronásledovatelek dojela.

V závěrečném běhu na 10 km vykrystalizovala v čele čtyřčlenná skupina, která v bouřlivé atmosféře bojovala o medaile. K radosti diváků měla nejvíce sil Beaugrandová, která se postarala o první individuální triatlonovou medaili pro Francii pod pěti kruhy. Před třemi roky v Tokiu se podílela na bronzu smíšené štafety.

"Nemám slov. Je to šílené. Ráno jsem panikařila, před startem jsem zvracela. Byly to hrozné nervy. Nikdy předtím se mi to nestalo, navíc před ostatními závodnicemi. Nechtěla jsem zopakovat Tokio, kde jsem se nervovala tak, až jsem nebyla vůbec schopná ukázat, co ve mně je," uvedla Beaugrandová, která závod na minulé olympiádě nedokončila.

Naprázdno vyšla její krajanka Emma Lombardiová, která vede seriál mistrovství světa. Za třetí Potterovou zaostala o šest sekund. Vítězka z Tokia a čtyřnásobná světová šampionka Duffyová doběhla pátá již s velkou ztrátou 1:17 minuty na vítězku.

Do prvního depa na mostě Alexandra III. vbíhala Kuříková na 26. pozici se ztrátou dvou minut. "Měla jsem radost, když jsem viděla, že je v depu ještě tolik kol a nemám tak špatné umístění. Na kole jsem se dostala do velké skupiny, kde byla spousta favoritek," řekla česká závodnice.

Zrádná cyklistická část

Jenže nervózní začátek cyklistiky, během kterého došlo na mokré trati k několika pádům, jí situaci zkomplikoval. Jeden z pádů totiž rozdělil skupinu s Kuříkovou, která zůstala zavřená v zadní části. "To mě moc mrzí, ten závod mohl dopadnout úplně jinak. Byla jsem na to mokro připravená, ale některé holky asi ne. A jak se střídaly kostky a bílé čáry, tak trať byla hodně kluzká," řekla. Některé triatlonistky skončily na zemi i opakovaně. Čtyři z nich odstoupily.

"Tušila jsem, že atmosféra bude ohromná, ale i tak mě překvapilo, jaký to byl hukot! Moc krásný zážitek. I ta trať byla úžasná, už se těším na fotky," usmívala se česká reprezentantka.

Výsledky triatlonu:

Ženy: 1. Beaugrandová (Fr.) 1:54:55, 2. Derronová (Švýc.) -6, 3. Potterová (Brit.) -15, 4. Lombardiová (Fr.) -21, 5. Duffyová (Berm.) -1:17, 6. Taylorová-Brownová (Brit.) -1:40, ....29. Kuříková -6:07.

Muži: 1. Yee (Brit.) 1:43:33, 2. Wilde (N. Zél.) -6, 3. Bergére -10, 4. Le Corre (oba Fr.) -18, 5. Vilaca -23, 6. Batista (oba Portug.) -25.