Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio Time Out

Český olympijský výbor přišel kvůli startu Rusů v Paříži o jednoho z oficiálních partnerů

Společnost CPI Property Group ukončila spolupráci s Českým olympijským výborem a vyzvala k tomu i další partnery ČOV. Odchodem z olympijského hnutí reaguje na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který povolil start neutrálních ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách 2024 v Paříži. Postoj společnosti znal ČOV delší dobu, ale aktuální oznámení ho překvapilo.

Je nám líto, video expirovalo.
ČOV přišel o jednoho sponzora kvůli startu Rusů v Paříži 2024

Realitní společnost českého miliardáře Radovana Vítka nechce být spojována s olympijským hnutím, které z jejího pohledu kapitulovalo před ruským a běloruským režimem.

"Od začátku ozbrojeného konfliktu jsme jednoznačně a zcela jasně odmítali jakoukoliv možnost účasti sportovců Ruska a Běloruska na OH v Paříži, a to i za cenu bojkotu Her. Pátečním rozhodnutím MOV se naplnily naše nejčernější obavy. Hry v Paříži poslouží jako platforma pro ruskou propagandu," uvedl její výkonný ředitel Zdeněk Havelka.

MOV v pátek oznámil, že se sportovci z Ruska a Běloruska budou moci zúčastnit soutěží pod pěti kruhy coby jednotlivci v případě, že splní kvalifikační kritéria a další podmínky. ČOV s tímto krokem vzhledem k pokračující ruské agresi na Ukrajině nesouhlasí.

Ve výkonném výboru MOV, který v pátek účast neutrálních ruských a běloruských sportovců povolil, Česko nemá zástupce, takže ČOV nemohl verdikt přímo ovlivnit.

"O našem názoru jsme mnohokrát informovali Mezinárodní olympijský výbor. Každý, kdo toto téma v Lausanne řeší, náš postoj zná. V diplomatické rovině jsme jednali také prostřednictvím nezávislé expertní skupiny, která navrhla doporučení pro neúčast Rusů na OH. Zprostředkovali jsme setkání jejích zástupců se zástupci Mezinárodního olympijského výboru. Jsme přesvědčení, že na sportovně-diplomatické úrovni jsme udělali vše, co bylo v našich silách a možnostech," uvedl ČOV v tiskové zprávě.

ČOV: Způsob oznámení o ukončení spolupráce nás překvapil

CPI Property Group ho oficiálně požádá, aby ve svých materiálech a veškeré komunikaci nadále nespojoval značky skupiny s olympijskými kruhy a jinými symboly olympijského hnutí.

"Ukončení spolupráce není v žádném případě zaměřeno proti sportovcům, ale proti alibistickému a morálně vadnému rozhodnutí organizátora olympijských her," uvedl Havelka.

ČOV zaskočila forma, jakou jeden ze sponzorů pro oznámení odchodu zvolil. "Postoj společnosti CPI Property Group známe již delší dobu, přesto je pro nás oznámení o ukončení spolupráce prostřednictvím tiskové zprávy překvapivé. Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit dle smluvních podmínek," uvedl olympijský výbor.

CPI Property Group patří mezi oficiální partnery Českého olympijského týmu. Jako dodavatel s ČOV spolupracují také obchodní centra Olympia v Plzni, Mladé Boleslavi a Teplicích, která jsou součástí této skupiny.

"Všechny zmíněné značky spolupráci ukončí bezprostředně dle možností smluvních podmínek, zároveň skupina okamžitě požádá ČOV o stažení všech svých symbolů a log z oficiálních materiálů hnutí, a to včetně všech forem prezentací a aktivit směřujících k olympijským hrám v Paříži 2024," oznámila firma.

CPI Property Group se stala partnerem ČOV v červnu 2021. Tehdy firma při slavnostním podpisu smlouvy uvedla, že do rozpočtu ČOV přispěje 25 až 30 miliony korun za čtyřletý cyklus. Byla partnerem ČOV pro letní olympjské hry 2021 v Tokiu a zimní olympiádu 2022 v Pekingu.

Český olympijský tým má čtveřici generálních partnerů (Toyota, Sazka, Fosfa a Skupina ČEZ) a vedle odcházející CPI Property Group další čtyři oficiální partnery.

"Velmi děkujeme za podporu všem partnerům, kteří stojí za českými olympioniky a sportem i ve složitých situacích, jako byla covidová pandemie nebo ta nynější," uvedl ČOV.

Reakci na páteční rozhodnutí MOV řeší i Plzeňský Prazdroj, který rovněž patří mezi oficiální partnery. Pivovar podle mluvčího Zdeňka Kováře dlouhodobě nesouhlasí s účastí sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách v Paříži.

"To jsme už veřejně komunikovali. Mezinárodní olympijský výbor vydal rozhodnutí k podmínkám jejich účasti v závěru minulého týdne. Prazdroj bude na tento verdikt reagovat a budeme nastalou situaci i podobu našeho partnerství řešit s Českým olympijským výborem," řekl Kovář.

Toyota a ČEZ vyjádřily Českému olympijskému výboru podporu

Generální partneři – ČOV Toyota a Skupina ČEZ – naopak výbor podpořili. "ČEZ podporuje české sportovce, a tedy nechce nikoho z nich vyzývat k neúčasti na olympiádě. Nelze zaměňovat sankce proti Rusku s podporou českých sportovců. Je samozřejmě ke zvážení, zda by ze struktur MOV neměli na protest vůči jednání Ruska odstoupit čeští funkcionáři," řekl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Podotkl, že cílem firmy je podpora českých sportovců. "O účasti sportovců jednotlivých zemí rozhodují však mezinárodní a národní olympijské výbory," dodal Kříž.

"ČOV k celé záležitosti disponuje jednoznačným stanoviskem vycházejícím z výsledků šetření jejich interního výboru. Postoj ČOV tak, jak vyplývá ze závěrečné zprávy, jednoznačně podporujeme. Rozhodnutí MOV je mimo naše kompetence," uvedla mluvčí Toyoty Jitka Jechová.

Firma VINCI Construction, která je stejně jako CPI oficiálním partneterem, rovněž vzhledem k postoji ČOV bude v podpoře pokračovat.

"Vycházíme z toho, že Český olympijský výbor se startem ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži nesouhlasí a podnikl celou řadu aktivních kroků, aby Mezinárodní olympijský výbor jejich účast nepovolil. Věříme, že ve snaze hájit olympijské principy bude ČOV pokračovat," uvedla zástupkyně společnosti Iveta Štočková.

Přiblížila, že tato firma podporuje především Olympiádu dětí a mládeže. "Pohyb a sport té nejmladší generace považujeme za jeden ze základních předpokladů zdravého rozvoje naší společnosti, proto nám dává spojení s ODM i s Českým olympijským výborem smysl," doplnila Štočková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články