Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

MOV doporučil návrat Rusů a Bělorusů, o olympijských hrách rozhodne později

Mezinárodní olympijský výbor doporučil sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na Hrách v Paříži a v roce 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Je nám líto, video expirovalo.
MOV otevřel dveře návratu Rusů a Bělorusů

Návrat by se měl týkat jen jednotlivců, nikoli týmů. Vyloučeni by měli zůstat sportovci, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek.

Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že více než dvě desítky medailistů z předloňských olympijských her v Tokiu měly vojenskou hodnost. Členové armádního sportovního klubu se postarali o 45 z 71 medailí, které ruští sportovci v Tokiu 2021 získali.

Rusku se kroky MOV nelíbí

Šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov reagoval odmítavě. "Současná kritéria MOV jsou porušením lidských práv, jsou diskriminační. U týmů se jedná nejen o diskriminaci na základě pasu, ale také na základě sportovního odvětví. Rozhodnutí výkonného výboru je fraška, jsou porušovány principy MOV a OSN. Požadujeme stejné podmínky pro sportovce ze všech zemí."

Do soutěží by mezinárodní federace neměly připustit ani aktivní podporovatele války na Ukrajině. Tato podmínka se vztahuje nejen na sportovce, ale také na členy realizačních týmů.

MOV tak v doporučení nerespektoval postoj zvláštní zpravodajky OSN pro kulturní práva Alexandry Xanthakiové, která je jeho poradkyní. Ta se v minulých dnech nechala slyšet, že by měli zůstat vyloučeni jen pachatelé válečných zločinů na Ukrajině. Účast na mezinárodní sportovní scéně by povolila i sportovcům, kteří sami válčili na ruské straně na Ukrajině.

MOV doporučil, aby se v případě sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních soutěžích striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev. To by mělo platit nejen pro samotné sportovce a jejich týmy, ale i celá sportoviště. Ruské a běloruské vlajky by se tak neměly objevit ani v hledišti.

Doporučení MOV federacím týkající se ruských a běloruských sportovců

1. Sportovci s ruským nebo běloruským pasem smějí soutěžit pouze jako neutrální.

2. Týmy sportovců s ruským nebo běloruským pasem nepřipadají v úvahu.

3. Sportovci, kteří aktivně podporují válku, nesmějí soutěžit.

4. Sportovci, kteří mají smlouvu s ruskou nebo běloruskou armádou nebo národními bezpečnostními agenturami, nesmějí soutěžit. Členové realizačních týmů, kteří mají smlouvu s ruskou nebo běloruskou armádou nebo národními bezpečnostními agenturami, se nesmějí účastnit.

5. Všichni tito neutrální sportovci musejí, stejně jako ostatní sportovci, vyhovět všem antidopingovým podmínkám, jež se na ně vztahují, a především těm, které jsou stanoveny v antidopingových pravidlech mezinárodních federací.

6. Sankce proti těm, kteří jsou zodpovědní za válku, tedy ruskému a běloruskému státu a vládám, musejí zůstat v platnosti:

a. Žádné mezinárodní sportovní akce organizované nebo podporované mezinárodními federacemi nebo národními olympijskými výbory v Rusku nebo Bělorusku.

b. Žádné vlajky, hymny, barvy nebo jiné identifikační znaky těchto zemí na sportovních akcích či shromážděních, včetně celého dějiště.

c. Žádný člen vlády či státní úředník Ruska a Běloruska nesmí být pozván či akreditován na sportovní akci či shromáždění.

Zdroj: Olympics.com

Přísnější podmínky než na předešlých Hrách

V doprovodném manuálu MOV upřesnil podmínky, které jsou přísnější, než byly při účasti neutrálních ruských sportovců na všech olympijských hrách počínaje Pchjongčchangem 2018. Tehdy navzdory trestu za systematický doping mohli mít oblečení v národních barvách a při triumfech jim hrála skladba významného ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Byli označeni jako "olympijští sportovci z Ruska".

Tentokrát by měli mít označení Individuální neutrální sportovci s francouzskou zkratkou AIN. Měli by mít čistě bílé nebo jiné jednobarevné oblečení bez týmového loga.

Na základě analýzy, jak sportovní federace dodržují tato doporučení, MOV rozhodne o účasti neutrálních ruských a běloruských sportovců na nejbližších dvou vydáních olympijských her. Konkrétní termín tohoto rozhodnutí prezident MOV Thomas Bach neupřesnil.

Před doporučením byli Rusové a Bělorusové vyloučeni z většiny sportů. Například Světová atletika minulý týden uvedla, že v dohledné době na tomto přístupu nehodlá nic měnit.

Na druhou stranu hráči z Ruska a Běloruska v některých sportech působí. Třeba v tenise hrají bez vlajky a národních symbolů. V boxu ale mohou startovat pod svými vlajkami, protože mezinárodní federaci IBA vede Rus Umar Kremljov. Česko i další země kvůli tomu bojkotovaly MS.

Politika vs. sport

Nejen ze sportovního prostředí, ale také od politiků znějí požadavky, aby nadále platily současné sankce a olympijské hry v Paříži se odehrály bez Rusů a Bělorusů. Proti jejich účasti se v únoru na on-line konferenci postavili ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo Česka.

Bach razantně odmítl vměšování politiky do sportu, který má být autonomní. "Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe," řekl.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský výsledek jednání zkritizoval. "Jsem zklamán z doporučení MOV. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří. Otázkou se budeme dále zabývat, a to i v expertní skupině," uvedl na Twitteru.

Skupina odborníků, jejíž vznik inicioval Český olympijský výbor, hledá právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na OH 2024 v Paříži.

Chronologie dopadů války na Ukrajině na ruské a běloruské sportovce

Únor 2022 – V reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu vyzval Mezinárodní olympijský výbor (MOV) všechny sportovní organizace, aby přeložily či zrušily akce plánované do Ruska a Běloruska. Sportovci nejprve měli mít právo startovat, ale bez své vlajky a ostatních státních symbolů. Čtyři dny po vpádu MOV přitvrdil a vyzval federace, aby Rusy a Bělorusy úplně vyloučily.

Duben 2022 – Organizátoři Wimbledonu vyloučili Rusy a Bělorusy z londýnského grandslamu i britských turnajů před Wimbledonem. ATP a WTA kvůli tomu za Wimbledon neudělily body do světového žebříčku, britská tenisová asociace později dostala od ATP pokutu milion dolarů (asi 23 milionů korun).

– Arbitráž světové sáňkařské federace FIL vyhověla kvůli vlastním stanovám stížnosti ruského svazu a zrušila rozhodnutí o suspendaci jeho sportovců, trenérů a funkcionářů ze závodů. Rusko tak poprvé na soudním poli uspělo s odvoláním proti vyloučení svých sportovců. FIL ale v červnu zařadila do stanov "nouzový paragraf", na jehož základě Rusy znovu vyloučila.

Září 2022 – MOV začal jednat o možném návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží.

Říjen 2022 – Mezinárodní boxerská asociace IBA s okamžitou platností zrušila zákaz startu ruských a běloruských reprezentantů na svých akcích a umožnila jim vystupovat pod jejich vlajkou. IBA řídí Rus Umar Kremljov, který je považován za přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. Největším sponzorem IBA je ruská energetická společnost Gazprom. Kvůli tomuto rozhodnutí se řada zemí včetně Česka rozhodla bojkotovat světové šampionáty.

Prosinec 2022 – Prezident MOV Thomas Bach vyzval k otevřené diskuzi o návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží. Zároveň uvedl, že sankce uvalené na spojenecké země po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu mají zůstat v platnosti. Na summitu v Lausanne navrhla organizace OCA, zastřešující národní olympijské výbory Asie, že by sportovci Ruska a Běloruska mohli startovat na soutěžích, které pořádá.

Únor 2023 – Proti záměru MOV dostat na olympijské hry 2024 v Paříži sportovce z Ruska a Běloruska se v Evropě i v dalších zemích zvedla velká vlna nevole. Na zamítavém postoji se shodli také zástupci Českého olympijského výboru, České unie sportu, ministerstva zahraničí i Národní sportovní agentury. Bojkot Her ale společně odmítli.

Březen 2023 – MOV doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články