Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Expertní skupina má hledat argumenty proti ruské účasti na OH. Povede ji Žantovský

Český olympijský výbor inicioval vznik nezávislé expertní skupiny, která má najít právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži. Povede ji diplomat Michael Žantovský. Je složená ze šesti odborníků na sportovní a olympijskou problematiku, mezinárodní a olympijské právo a diplomatické vztahy. Její členové už spolu komunikují, první osobní společné jednání by se mělo uskutečnit ještě tento měsíc.

zdroj: ČTK/EFE

Cílem skupiny je navrhnout mantinely, ve kterých by bylo možné zamezit účasti Ruska a jeho spojenců na příštích OH a v kvalifikacích na ně. Koordinátor skupiny Žantovský má bohaté diplomatické zkušenosti, byl velvyslancem Česka v USA, Izraeli a Británii.

"Sport má být nezávislý na politice, ale zůstává součástí tohoto světa a nese za něj spolu s námi všemi odpovědnost. Ruská agrese proti Ukrajině je v příkrém rozporu s druhým principem olympismu, jímž je vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. Proto je nemyslitelné, aby se Rusko účastnilo olympijských her, pokud agrese potrvá. Totéž musí platit pro Bělorusko jako stát, z jehož území podstatná část této agrese započala, a pro všechny sportovce, kteří takovou agresi schvalují, podporují nebo neodsuzují. Práci vznikající expertní komise chápu jako hledání právních a politických cest k naplnění těchto principů," uvádí ČOV.

Sportovní pohled nabídne trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons. Žantovského doplní také kolega z diplomatického prostředí Petr Kolář, který byl velvyslancem v řadě zemí včetně USA a také náměstkem ministra zahraničí.

Současné ministerstvo zahraničí zastoupí Martin Smolek, vrchní ředitel sekce právní a konzulární a vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem Evropské unie. Právní pohled přidá Marek Procházka, který se mimo jiné specializuje na dodržování pravidel etického kodexu či řešení sporů. Šestým členem skupiny je senátor Jiří Růžička.

Právě Senát ve středu odmítl účast ruských a běloruských sportovců na příští letní olympiádě a vyzval ČOV, aby se tomu snažil "všemi prostředky" zabránit. Možnost účasti vybraných sportovců z Ruska a Běloruska, kteří by pod pěti kruhy startovali pod neutrální vlajkou, připustil Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

"Český olympijský výbor je jasně proti účasti Ruska a Běloruska na olympijských hrách v Paříži 2024. Podporuje stále platné sankce, podle kterých se ruští a běloruští sportovci nemohou účastnit sportovních soutěží. Jsme však přesvědčeni o tom, že situaci můžeme řešit jen právními a diplomatickými kroky. Nejsme odborníci na mezinárodní politiku, a proto jsme oslovili tyto osobnosti, aby nám pomohly navrhnout mantinely, které zamezí totalitním režimům zneužít olympijské hry pro jejich propagaci," uvedl jeho předseda Jiří Kejval.

Vedení českého olympismu o svých aktivitách pravidelně informuje MOV. "Cílem je, aby skupina připravila své návrhy naprosto nezávisle a předložila je pak přímo MOV. Zároveň jsme také v kontaktu nebo sledujeme aktivity dalších národních evropských olympijských výborů, které situaci vnímají stejně jako my. Stejně tak si ceníme toho, že se naše kroky shodují s postojem Národní sportovní agentury, ministerstva zahraničních věcí a politické reprezentace České republiky," dodal Kejval.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články