Následuje
BasketManie

Ježek dojel ve finále pátý, Slováci mají další bronz

Londýn – Češi na svoji první medaili na olympiádě stále čekají. Naděje v podobě singlkanoisty Stanislava Ježka dnes pohasla, když ve finále dojel stejně jako v Pekingu pátý. Olympijským šampionem se potřetí v kariéře stal Francouz Tony Estanguet. Druhou bronzovou medaili pro Slovensko získal Michal Martikán.

Stanislav Ježek
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Pětatřicetiletý Ježek se ve finále stejně jako v semifinále nevyvaroval doteku branky, tentokrát dostal jen dvě trestné sekundy za jeden "šťouch". Přesto zaostal za svým předešlým časem a prakticky již po dojezdu bylo jasné, že na vytouženou medaili nedosáhne. Na medaili pak měl manko skoro sedm a půl sekundy, na zlato dokonce 8,67 sekundy. A nepomohlo by mu ani případné odepsání penalizace.

Když projel cílem po finále, průběžně vedl. Už ale tušil, že cenný kov ho dnes mine. Na startu v tu chvíli bylo ještě šest kanoistů. "Chvíli jsem si říkal, že bych mohl být aspoň čtvrtý s tou čtyřkou," upozornil na své startovní číslo. Nakonec se mu přání nevyplnilo, proto ani neřešil svou penalizaci za šťouch. "Nevěděl jsem o něm. Ale v ničem by mi to stejně nepomohlo, tak to nechme být," řekl a mávl rukou.

Stanislav Ježek:

Každý závod se vyvíjí jinak. Někdy to risknete, ale kazí všichni a na medaili stačí průměrná jízda bez doteku. Někdy to je přesně naopak. To nemá cenu rozebírat. Chtěl jsem jen, aby mi to hezky klouzalo, ale to se bohužel nepovedlo.

Zatímco v Pekingu ho jeden dotek připravil o stříbrnou medaili, nyní ztrácel hodně. "Tady to byla raketa," uznal Ježek. "Během jízdy jsem myslel hlavně na to, abych se nevyautoval nějakým šťouchem. To bych si ty ruce musel urazit. V některých místech jsem nájezdy radši jistil a pohlídal to. Potom mi to chybělo," přiznal, že jel opatrně.

Po Ježkově jízdě se finále nevydařilo ani Japonci Takuju Hanedovi, Španěl Ander Elosegi byl o více než tři sekundy rychlejší. Své zkušenosti poté prodali dvojnásobní olympijští šampioni Martikán a Estanguet, vítěz z Atén a Sydney. Čtyřiatřicetiletý Francouz předvedl nejrychlejší jízdu dne, navíc bez chyb a mohl se radovat z dalšího velkého úspěchu své kariéry.

Tony Estanguet:

Je to pro mě skvělá chvíle. Hodně jsem bojoval, abych se po devátém místě v Pekingu dostal zpět. Voda tady byla hodně rychlá, ale já jsem maximálně spokojený. Je to jako sen.

Martikána, který získal již pátou medaili na pátých hrách, poté ještě odsunul na třetí místo překvapivý vítěz semifinále Tasiadis. Slovenský slalomář tak přidal ke dvěma zlatům a stříbrům první bronzovou olympijskou medaili.

"I když jsem získal pátou medaili, jsem trochu zklamaný. Trať nebyla těžká, i když některé branky byly složitější. Byla postavená dobře, ale já jsem nemohl jet rychleji, proto jsem zklamaný," řekl Martikán, který za Estanguetem zaostal o 1,25 sekundy. Od stříbra jej dělilo 22 setin.

Už v semifinále vypadl domácí favorit David Florence. Obhájce stříbra z Pekingu i kvůli dvousekundové penalizaci obsadil desáté místo.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy