Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Ježek dobojoval ve třetím kole, vyhrál překvapivě Isajev

Londýn - Český judista Jaromír Ježek skončil na olympijských hrách v Londýně na děleném devátém místě ve váhové kategorii do 73 kilogramů. Na turnaji jednou zvítězil a v osmifinále mu vystavil stopku Korejec a lídr světového žebříčku Wang Ki-čchon. Váhu senzačně ovládl Rus Mansur Isajev, který se v pravou chvíli dočkal svého prvního zlata na vrcholné soutěži. V ženské kategorii do 57 kilogramů triumfovala Japonka Kaori Macumotová.

Judo
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Ježek, který měl v prvním kole volný los, na londýnském tatami nejprve po pouhých 41 vteřinách zvítězil na ipon nad Alenim Smithem ze Samoy, ale v osmifinále jej překonal obhájce pekingského stříbra Wang. Ježek dovedl zápas až do tříminutového prodloužení, v něm však Korejec rozhodl chvatem soe nage.

"Teď jsem naštvaný, co vám budu povídat. Korejec byl hratelný soupeř. Chtěl jsem překvapit, ale bohužel se tak nestalo," řekl Ježek po vyřazení. "Svůj cíl jsem splnil, prošel jsem do třetího kola, ale ambice byly samozřejmě vyšší," řekl judista, který před čtyřmi lety v Pekingu jako jeden z favoritů vypadl už v 1. kole.

V duelu s judistou Sokola Vršovice měl Wang Ki-čchon ovšem stále navrch, byť držitel bronzu z loňského mistrovství Evropy Ježek v prvních pěti minutách dokázal všechny jeho nástupy odrazit. Ježek však už po 70 vteřinách dostal trest za pasivitu. "Ten trest mě trošku rozhodil, ale je pravda, že jsem neudělal žádnou akci a on čtyři, i když tři marné," řekl Ježek. "Pak mě vyhecoval trenér a snažil jsem se, abych nedostal další trest," popisoval. Souboj se dostal do tříminutového prodloužení a v něm musel Ježek kvůli trestu útočit. "Už byl na spadnutí další trest a bylo by rozhodnuto, tak jsem zkusil zatlačit, on to vycítil a hodil mě," popsal soupeřův rozhodující chvat, po kterém upadl na záda a Wang mohl umírněně slavit postup mezi nejlepších osm judistů turnaje.

Ježek, který měl v prvním kole volný los, vyhrál druhé kolo po povedeném chvatu tomoe nage na ipon za 41 vteřin. Ježek v souboji se Smithem potvrdil roli favorita, na londýnském tatami nestrávil ani minutu a poprvé v kariéře vyhrál souboj na OH. Před čtyřmi lety v Pekingu šestadvacetiletý držitel bronzu z loňského mistrovství Evropy vypadl hned po úvodní porážce.

Start do turnaje si Ježek pochvaloval. "První kolo na olympiádě je jako každé jiné. S takovými soupeři se moc nepotkáváme, do takových destinací příliš nejezdíme, ale jsou tady a musíme se s nimi poprat," uvedl Ježek.

Isajev vybojoval pro ruské judo druhé zlato

Ježkův přemožitel Wang skončil svoji cestu v semifinále, kde jej překonal pozdější ruský šampion Isajev, který Wanga porazil poprvé po předchozích šesti prohrách. Pětadvacetiletý Isajev ve finále zdolal i Japonce Rikiho Nakaju, dalšího asijského favorita a úřadujícího světového šampiona. Isajev finále rozhodl minutu a půl před koncem, kdy za svůj chvat získal juko a jediná bodovaná technika v celém utkání jej pasovala na olympijský trůn. Isajev pro Rusko v Londýně získal už druhý judistický titul; navázal na Arsena Galstjana z nejlehčí "šedesátky".

Poražený finalista Nakaja pro judistickou velmoc Japonsko získal první olympijskou medaili ve váze do 73 kilogramů od her v Atlantě v roce 1996. Největší favorit Wang nakonec skončil bez medaile, protože v souboji o třetí místo podlehl Francouzi Ugo Legrandovi. Ve druhém utkání o bronz uspěl Mongol Nyam Sainjargal nad Nizozemcem Dexem Elmontem.

Ženskou vahou do 57 kilogramů suverénně prošla Macumotová, i když ve finále s Rumunkou Corinou Caprioriuovou klíčový bod získala až na začátku tříminutového prodloužení. Pro Japonsko to je první zlato z londýnského tatami. Bronz získaly Američanka Marty Malloyová a Automne Paviaová z Francie.

Výsledky juda na OH v Londýně

Muži:

Do 73 kg: 1. Isajev (Rus.), 2. Nakaja (Jap.), 3. Sainjargal (Mong.) a Legrand (Fr.), 5 Elmont (Niz.) a Wang Ki-čchon (Korea) , 7. Bokijev (Tádž.) a Delpopolo (USA),....9. Ježek (ČR).

Ženy:

Do 57 kg: 1. Macumotová (Jap.), 2. Caprioriuová (Rum.), 3. Malloyová (USA) a Paviaová (Fr.), 5. Quintavalleová (It.) a Karakasová (Maď.), 7. Filzmoserová (Rak.) a Zabludinová (Rus.).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články