Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Pistolář Podhráský má bronz a místo na OH, Štěpán stříbro v trapu a kanoistky zlato

Pistolář Martin Podhráský vybojoval na Evropských hrách bronzovou medaili v rychlopalbě a navrch získal jako šestý český střelec účastnické místo na olympijských hrách v Paříži. Další cenný kov ze sportovní střelby přidal v trapu Vladimír Štěpán, jenž si vystřílel stříbro, olympijská místenka mu ale utekla o jedno místo za vítězným Maurem De Filippisem z Itálie. Vedle toho kanoistky Tereza Fišerová, Gabriela Satková a Tereza Kneblová vyhrály na ME v Krakově závod hlídek. V rámci Evropských her získaly páté české zlato.

Sedmadvacetiletý Štěpán v kvalifikaci trapu obsadil páté místo a v semifinále dokázal De Filippise porazit. Ve finále ale měl navrch italský střelec, který si zlato a účastnické místo na olympijských hrách v Paříži zajistil o jeden bod po výsledku 32:31. "Vidina po tom, jak se finále vyvíjelo, že bych mohl dokázat to postupové místo na olympiádu, tam byla. Ale samozřejmě si strašně cením i druhého místa," řekl.

Štěpán do semifinále postoupil z pátého místa v kvalifikaci. Pak už byl uvolněnější. "Byl jsem klidný, ne jak bývám většinou ve stresu nebo rozbrnkaný. Možná díky tomu, že mě kamarádi podrželi, psali mi zprávy, i s rodinou jsem telefonoval, to mi pomohlo nejvíc," svěřil se.

Kvalifikace byla konečnou pro druhého českého zástupce a majitele olympijského zlata a stříbra Davida Kosteleckého, který je stejně jako olympijský šampion Jiří Lipták Štěpánovým vzorem. "Oni jsou oba úžasní lidé a střelci. Když jsem se na Davida koukal v televizi v Pekingu na finále, byl jsem u babičky na gauči, bylo mi dvanáct. To si pamatuju nejvíc," vzpomínal. Kosteleckému nejdříve vykal. "Pak mi nabídl tykání a najednou jsem s ním tady na pokoji a dává mi rady, jsme parťáci, toho si cením. Jura to samé, lovíme spolu, jsme kamarádi, řešíme střílení. Cením si, že z mých vzorů jsou kamarádi," dodal.

Devětatřicetiletý Podhráský nestačil ve Vratislavi jen na aktuální světovou jedničku Clémenta Bessagueta z Francie, který triumfem navázal na loňský titul mistra Evropy, a olympijského šampiona z roku 2016 Christiana Reitze z Německa.

Ve hře bylo stejně jako ve všech střeleckých disciplínách na multisportovní akci v Polsku jediné účastnické místo na OH 2024, ale oba přemožitelé českého střelce už v minulosti jedno získali. S Podhráským postoupil z kvalifikace mezi osm nejlepších také Matěj Rampula, ale v semifinále po přímém souboji s reprezentačním kolegou vypadl a byl klasifikován na sedmém místě.

Devětatřicetiletý Podhráský a o 16 let mladší Rampula v semifinále bojovali o olympijský "kvótaplac" s pouhými dvěma soupeři, protože polovina startovního pole už o něj usilovat nemohla. A shodou okolností oba rivalové – francouzský olympijský vítěz Jean Quiquampoix i italský exmistr Evropy Riccardo Mazzetti – v prvním semifinále neuspěli, takže už samotný postup do čtyřčlenného finále znamenal jistotu.

Oba čeští střelci se o ni shodou okolností utkali v poslední položce ve vzájemném souboji a šťastnější byl Podhráský, který udržel před Rampulou druhé postupové místo za suverénním Bessaguetem. Pak měl problémy se znovu zkoncentrovat. "Člověk to bral, že už má trochu splněno, ale tu medaili jsem chtěl. Taky ten začátek boje o medaile byl trochu horší, ale nakonec se mi povedlo zase trochu soustředit," svěřil se.

Dvaatřicetiletý Francouz potvrdil roli favorita i ve finále. Podhráský bojoval od počátku o bronz a získal jej ve vyřazovací čtvrté sérii, v níž na rozdíl od rivala Floriana Petera trefil všech pět terčů a o jeden zásah Němce předstihl.

Ztrátu na Bessagueta a Reitze už olympionik z Pekingu a Londýna, kde skončil sedmý, nesmazal, ale po devátém místě z Minsku a osmém v Baku získal první medaili na Evropských hrách a vůbec první cenný kov v seniorské individuální soutěži mimo Světový pohár, ve kterém dokázal dvakrát triumfovat už v roce 2011. "Určitě neskutečná radost. Jak za tu medaili, tak i za to účastnické místo na olympiádu," uvedl svěřenec bronzového olympijského medailisty ze Sydney Martina Tenka.

Závodní střelbu kombinuje se zaměstnáním chirurga. "Často je to hodně na úkor rodiny, která si, myslím, tím trpí asi nejvíc. Ale zatím se mi to daří. Uvidíme ještě příští rok," přemítal. Na střelnici bývá nervóznější než na operačním sále. Nemyslí si, že by jeho dvě kariéry měly mnoho společného. "Možná trošku rozvahy, klidu a pečlivosti, jinak moc ne."

V seznamu českých držitelů účastnických míst Podhráský doplnil puškaře Jiřího Přívratského, Petra Nymburského a Veroniku Blažíčkovou a brokaře Jiřího Liptáka (trap) a Jakuba Tomečka (skeet).

Je nám líto, video expirovalo.
Hlídka kanoistek ve složení Fišerová, Kneblová, Satková vyhrála ME

Hlídka kanoistek vyhrála mistrovství Evropy

Češky si připsaly jen dvě trestné sekundy za dotek Satkové na předposlední bráně. Stříbrné Britky, jež měly o jeden "šťouch" víc, za nimi zaostaly o necelé tři sekundy. Třetí skončilo Německo.

Fišerová ještě vylepšila čtvrteční stříbro, které vybojovala na kajaku s Amálií Hilgertovou a Antonií Galuškovou. Spolu se Satkovou a Kneblovou zopakovaly dosud jediné evropské zlato kanoistek z Prahy před třemi lety. "Druhý den, druhá medaile, ještě k tomu zlatá, tak si myslím, že ta bilance je zatím opravdu krásná. Na to, že se mi nejelo úplně dobře, cítila jsem se trošičku víc unaveně, tak na vodě to nebylo znát. A za to jsem hrozně moc ráda," řekla.

Vedle medaile dostala i druhého plyšového dráčka, který je maskotem Her. "Já mám plyšáky hrozně moc ráda. Myslím si, že jsem odmalička takovej dost ujetej člověk na plyšáky. S sebou mám takovou velkou želvu, na které spím. Určitě to porozdám po rodině. Myslím si, že to je takový hezký dárek," uvedla s úsměvem.

Fišerová a Satková navázaly na světové tituly, které získaly v posledních dvou sezonách v sestavě s Martinou Satkovou. Češky jsou tak v této disciplíně úřadujícími mistryněmi světa i Evropy. "To je hezká bilance. Já jsem si to ani nepamatovala," poznamenala Fišerová. V sobotu ji čeká individuální závod na kajaku a kvalifikace kayakcrossu.

Hlídka kanoistů ve složení Lukáš Rohan, Václav Chaloupka, Jiří Prskavec obsadila šesté místo a zopakovala výsledek z posledních dvou šampionátů. Vyhráli Němci, kteří jako jediní sjeli trať čistě, před Slováky a Brity.

Česká trojice startovala jako šestá, připsala si šest trestných sekund a zařadila se na průběžné třetí místo. Z medailových pozic Rohana, Chaloupku a Prskavce hned vzápětí odsunuli Italové, na bronz Češi nakonec ztratili přes tři a půl sekundy.

V sobotu se budou v Krakově rozdělovat individuální medaile na kajaku, v neděli na kanoi a v kayakcrossu.

Český pár Lukáš Flaks, Gabriela Zachová na medaili ze smíšené čtyřhry ve stolním nohejbalu tzv. teqballu, nedosáhl. V utkání o bronz prohrál 6:12 a 10:12 s domácí dvojicí Marek Pokwap, Alicja Bartnická. Zlato získali Maďaři.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články