Následuje
Panorama

Dostat se na olympiádu je teď hrozně složité, ale už mě to nestresuje, řekl Kostelecký

Jestli někdo z Čechů má hodně zkušeností s olympiádou, je to David Kostelecký. Na Hrách se objevil už pětkrát a v Pekingu 2008 z toho bylo dokonce zlato. Sportovní střelec by ale rád odjel i na šesté a další možnost kvalifikovat se bude mít na blížících se Evropských hrách v Minsku. Nečeká ho ovšem lehký úkol.

David Kostelecký
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"Oproti situaci, která byla před deseti lety, je pro nás ale hrozně složité získat olympijské místo. Když jsme počítali, kolik je šancí a kolik jich má Evropan, tak ty počty šly rapidně dolů. Dříve byl postupový klíč úplně jiný," řekl Kostelecký.

Kostelecký si spočítal, že v trapu má šest možností kvalifikovat se na olympiádu. Na mistrovství světa, Evropy, Světovém poháru nebo Evropských hrách, kde bude ve hře jedno místo. "Například na mistrovství Evropy máme letos dvě místa a dříve jich bylo pět," podotkl dvojnásobný evropský šampion. Jeden střelec do Japonska postoupí i na základě žebříčku světové federace.

Brněnský rodák se prý ale náročnou situací nestresuje. "Je mi 44. Zažil jsem pět olympiád, takže se snažím naplno, ale beru to jinak. Neodškrtávám možnosti. Jsem rád za každý závod, který na téhle úrovni absolvuji. Zažil jsem, že jsem na olympiádu nejel, a nic se nestalo. Nezboří se svět," pousmál se Kostelecký, který chyběl v Aténách 2004. Myslí spíše na českou brokovou střelbu.

Brokaři budou na Evropských hrách patřit mezi největší české naděje

"Jednoho účastníka už máme jistého, Jakub Tomeček (ve skeetu) místo vybojoval. Bylo by hezké, kdyby postoupil i někdo další," řekl.

Za vrchol letošní sezony ale Kostelecký považuje mistrovství světa v italském Lonatu. "Odlétáme už tři dny po návratu z Evropských her. Ve hře sice nebude žádné (olympijské) místo, ale pro nás je svět stejně největší závod. Minsk je taková příprava, ale i s tím bonusem, že pokud by to vyšlo, je tam jedno účastnické místo," uvedl Kostelecký.

V letošní sezoně se mu ale příliš nedaří. V žádném velkém závodě ještě nepostoupil do finále. "Je to sport. Snažíme se naplno. Já už jsem nestřílel dobře loni. Hledáme se a doufáme, že budeme střílet dobře," přál si.

Teď ale myslí na Minsk, kde v minulosti již dvakrát střílel. Naposledy v roce 2010. "Co si pamatuju, tak je tam pěkná střelnice. Mělo by to tam být dobré. Je to soukromý klub a nevěřím, že by tam od té doby udělali nějaké změny," řekl Kostelecký, který se snažil získat nějaké čerstvé informace. "Ve finále je to ale jedno. Když to člověk má trefit, tak to trefí na všem. Nesmí se z toho dělat velká věda," podotkl s úsměvem.

Kostelecký před časem naznačil, že Tokio je zřejmě poslední olympiáda, o kterou se pokouší. Nad koncem kariéry ale zatím nepřemýšlí. "Člověk vidí, jak mu naskakuje věk. Já se ale snažím neříkat něco konkrétního. Uvidíme. Nechci říkat, že přicházím, odcházím. Až to přijde, tak to přijde," řekl.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy