Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hry na přelomu tisíciletí

Český olympijský výbor: Účast Ruska a Běloruska v kvalifikacích na OH je nepřijatelná

Český olympijský výbor trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů.

"Souzníme s názory dalších evropských i světových olympijských výborů, pro které je za současné situace účast Ruska a Běloruska nepřijatelná i v olympijských kvalifikacích. Bylo také patrné, že pro řadu států je jen obtížně představitelná i účast ruských sportovců pod neutrální vlajkou ve stejném duchu, jako tomu bylo například na posledních olympijských hrách, kdy i bez státních symbolů bylo jasně znát, jakou zemi sportovci reprezentují," uvedl ČOV.

MOV sice nyní sportovním federacím doporučil návrat jednotlivců s ruským a běloruským pasem na mezinárodní scénu, ale stanovil přísnější podmínky, než byly na posledních třech olympijských hrách. Měli by jako jednotlivci závodit pod zkratkou AIN (individuální neutrální sportovci), nikoli jako reprezentanti národní federace či olympijského výboru.

Je nám líto, video expirovalo.
MOV otevřel dveře návratu Rusů a Bělorusů

Politici z Německa a Polska kritizují snahu MOV

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová považuje rozhodnutí MOV za ránu do tváře všem ukrajinským sportovcům. "Přála bych si, aby ruští a běloruští atleti zůstali nadále vyloučeni. Neexistuje žádný důvod pro návrat Ruska do světového sportu," uvedla na Twitteru.

Náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk dnešek označil za "ostudný den pro MOV". "Je to velmi špatné rozhodnutí, které dává argumenty ruské propagandě," řekl. Myslí si, že ruský prezident Vladimir Putin tímto krokem získává informace o oslabování pozice Západu a může věřit v brzké uvolňování dalších sankcí.

I po tomto novém doporučení je otázka, jestli vůbec a případně jak jednotlivé federace k návratu ruských a běloruských sportovců přistoupí. "Na každé mezinárodní sportovní federaci je rozhodnutí, zda se těmito doporučeními bude řídit," uvedl ČOV.

Otázku sportovců s ruským a běloruským pasem na OH 2024 v Paříži zatím MOV konkrétně neřešil. To je oblast, ve které se chce angažovat ČOV.

"O diplomatické řešení situace usiluje také nezávislá expertní komise, jejíž vznik inicioval Český olympijský výbor a která bude svá zjištění komunikovat přímo s Mezinárodním olympijským výborem," uvedl tuzemský olympijský výbor. Komise vedená zkušeným diplomatem Michaelem Žantovským hledá právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů OH 2024.

Na zákazu startů ruských a běloruských závodníků trvá i Mezinárodní biatlonová unie. Radiožurnálu Sport to řekl její viceprezident Jiří Hamza. "My se určitě neztotožňujeme se stanoviskem (předsedy MOV) Thomase Bacha. Dlouhodobě to i říkáme veřejně, jako jedna z mála mezinárodních federací zcela otevřeně. V případě, že skončí válka, můžeme jednat o návratu sportovců," prohlásil Hamza.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články