Vettel nenašel v Belgii konkurenta

Spa-Francorchamps (Belgie) - Velkou cenu Belgie formule 1 opanoval lídr šampionátu Sebastian Vettel s vozem Red Bull. Trojnásobný mistr světa hned v prvním kole závodu předjel vítěze kvalifikace Brita Lewise Hamiltona, vedení udržel až do cíle a díky pátému triumfu v sezoně si upevnil náskok v čele pořadí mistrovství světa. Druhý ve Spa dojel Španěl Fernando Alonso před třetím Hamiltonem. Příští dvanáctý závod z devatenácti v programu MS se pojede v Itálii na okruhu v Monze 8. září.

Sebastian Vettel
zdroj: ČTK/AP

Vettel dokončil sobotní kvalifikaci na druhém místě a vítěze posledních čtyř kvalifikací Hamiltona předjel brzy za první zatáčkou. Nejlepší začátek závodu však měl Španěl Fernando Alonso, který se z neuspokojivého devátého místa z kvalifikace vyšvihl na páté a v šestém kole byl již třetí.

Britský mistr světa z roku 2008 Hamilton vyhrál před měsíční přestávkou závod v Maďarsku a připsal si premiérové vítězství v tomto ročníku, dnes však jeho mercedes nestačil na Alonsovo ferrari. Šampion z let 2005 a 2006 ho za sebou nechal po první zastávce v boxech v 15. kole a Hamiltonovi nepomohlo k návratu na druhou příčku ani užití systému DRS.

"Dneska to byla vlastně nuda, dostal jsem se na druhé místo a pak jsem nemohl ohrozit Sebastiana Vettela a stejně tak mě nikdo neohrožoval zezadu. Ale byl to důležitý víkend, náš tým se namotivoval na domácí závod v Itálii a snad uděláme v Monze radost fanouškům," uvedl Alonso.

Šestadvacetiletý Vettel, který v Belgii vyhrál už před dvěma lety, postupně zvyšoval svůj náskok až na téměř sedmnáct sekund a s přehledem si dojel pro 31. prvenství v kariéře. "Cítím se moc dobře, vyhrávání k tomu pomáhá, vůz se hodně zlepšil," pochvaloval si Vettel.

Šestadvacetiletý německý jezdec, který v Belgii vyhrál už před dvěma lety, postupně zvyšoval svůj náskok až na téměř sedmnáct sekund a s přehledem si dojel pro 31. prvenství v kariéře.

Závod nedokončil po kolizi v zatáčce Bus Stop dosud druhý muž celkového pořadí Fin Kimi Räikkönen s lotusem, který od návratu do F1 v loňském roce dojel do cíle ve všech závodech a v posledních 27 Velkých cenách bodoval. V pořadí seriálu ho předčili Alonso i Hamilton.

V zatáčce Bus Stop došlo i k největší kolizi závodu, když Pastor Maldonado na williamsu nezvládl předjížděcí manévr a narazil z boku do Paula di Resty ze stáje Force India a ukončil mu závod. Venezuelský jezdec mohl pokračovat, ale za trest musel zajet do boxů s desetivteřinovou penalizací.

Výsledky Velké ceny Belgie

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:23:42,196 (prům. rychlost 220,817 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -16,869, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -27,734, 4. Rosberg (Něm./Mercedes) -29,872, 5. Webber (Austr./Red Bull) -33,045, 6. Button (Brit./McLaren) -40,794, 7. Massa (Braz./Ferrari) -53,922, 8. Grosjean (Fr./Lotus) -55,846, 9. Sutil (Něm./Force India) -1:09,567, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1:13,470.

Pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Vettel 197 b., 2. Alonso 151, 3. Hamilton 139, 4. Räikkönen (Fin./Lotus) 134, 5. Webber 115, 6. Rosberg 96, 7. Massa 67, 8. Grosjean 53, 9. Button 47, 10. Di Resta (Brit./Force India) 36.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 312, 2. Mercedes 235, 3. Ferrari 218, 4. Lotus 187, 5. McLaren 65, 6. Force India 61, 7. Toro Rosso 25, 8. Sauber 7, 9. Williams 1.