Ostrava - Jihlava

Salače při GP Německa na Sachsenringu zastavila bolavá záda

Nadějně to začalo, ale špatně skončilo. Alespoň pro jediného českého závodníka v seriálu světového silničního motocyklového šampionátu Filipa Salače. Ten vyhrál sobotní trénink na Velkou cenu Německa v kategorii Moto2, ale po nevydařené kvalifikaci pak nedělní závod nedokončil, když deset kol před koncem kvůli bolestem zad odstoupil. Desátý závod MS vyhrál Španěl Augusto Fernández, pro něhož je to druhé letošní vítězství.

Salače zradila na GP Německa bolavá záda

Lídr šampionátu v Moto2 Celestino Vietti z Itálie měl pád a vede pořadí už jen o osm bodů před Japoncem Aiem Ogurou. Závod královské třídy MotoGP skončil dvojnásobným francouzským triumfem. Zvítězil mistr světa a lídr pořadí Fabio Quartararo před Johannem Zarcem.

Jak uvedla televize Nova Sport, Salač měl potíže od první zatáčky, v níž dostal takzvaného highsidera a ve snaze zabránit pádu se patrně zranil. Po startu ze 16. místa se pohyboval na hraně bodované patnáctky, v době odstoupení už v ní ale nebyl. Salač skončil pošesté v sezoně bez bodu, počtvrté nedojel do cíle.

Španělským triumfem skončil i závod Moto3, který vyhrál Izan Guevara. Po třetím vítězství v sezoně a druhém za sebou se na druhém místě celkové klasifikace přiblížil na sedm bodů ke krajanovi Sergiovi Garcíovi, který v Německu dojel třetí.

Quartararo rovněž zopakoval prvenství z předchozí katalánské Grand Prix a i on vyhrál potřetí v sezoně. Sachsenring při absenci Marca Márqueze poznal v MotoGP nového vítěze poprvé od roku 2013, kdy začala série osmi triumfů španělského exmistra světa. Quartararo na yamaze také ukončil šňůru jedenácti vítězství španělských jezdců a Hondy; před Márquezem třikrát v Německu vyhrál Dani Pedrosa.

Náhradník za Márqueze, který se zotavuje po operaci ruky, Stefan Bradl na domácí trati před 95 tisíci diváků dojel poslední z 16 klasifikovaných jezdců. Francouzské duo na stupních vítězů doplnil Australan Jack Miller. Čtvrtý skončil největší Quartararův rival Aleix Espargaró ze Španělska, jenž ztrácí na obhájce titulu už 34 bodů.

GP Německa, závod MS silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Guevara (Šp./GasGas) 39:14,946, 2. Foggia (It./Honda) -4,853, 3. García (Šp./GasGas) -4,964, 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) -5,941, 5. Suzuki (Jap./Honda) -9,081, 6. Holgado (Šp./KTM) -12,826. Průběžné pořadí (po 10 z 20 závodů): 1. García 166 b., 2. Guevara 159, 3. Foggia 115, 4. Masiá (Šp./KTM) 107, 5. Öncü (Tur./KTM) 91, 6. Sasaki 88.

Moto2: 1. Augusto Fernández 39:44,019, 2. Acosta (oba Šp./Kalex) -7,704, 3. Lowes (Brit./Kalex) -7,844, 4. Schrötter (Něm./Kalex) -7,959, 5. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -11,169, 6. Arenas (Šp./Kalex) -11,635, ...Salač (ČR/Kalex) nedokončil. Průběžné pořadí (po 10 z 21 závodů): 1. Vietti (It./Kalex) 133, 2. Ogura (Jap./Kalex) 125, 3. Augusto Fernández 121, 4. Canet (Šp./Kalex) 116, 5. Arbolino (It./Kalex) 95, 6. Roberts (USA/Kalex) 89, ...23. Salač 8.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:12,816, 2. Zarco (Fr./Ducati) -4,939, 3. Miller (Austr./Ducati) -8,372, 4. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -9,113, 5. Marini (It./Ducati) -11,679, 6. Martín (Šp./Ducati) -13,164. Průběžné pořadí (po 10 z 20 závodů): 1. Quartararo 172, 2. A. Espargaró 138, 3. Zarco 111, 4. Bastianini (It./Ducati) 100, 5. B. Binder (JAR/KTM) 82, 6. Bagnaia (It./Ducati) 81.