TCL V Repre

Salač se v Le Mans zaskvěl druhým místem, v Moto2 jej porazil jen Arbolino

Motocyklový jezdec Filip Salač obsadil druhé místo v závodě Moto2 ve Velké ceně Francie. V jubilejní 1000. Grand Prix v historii silničního šampionátu prohrál jen s Italem Tonym Arbolinem a vyrovnal si maximum v mistrovství světa. Italského vítěze měla také královská MotoGP, pro výhru si v závodě plném pádů dojel Marco Bezzecchi. Jubilejní Velkou cenu sledovalo na historickém okruhu rekordních 278 805 diváků.

Salač se blýskl druhým místem v Le Mans

Jednadvacetiletý Salač byl druhý v Le Mans už v roce 2021 ještě ve třídě Moto3, vloni v premiérové sezoně v Moto2 zazářil druhým místem v Thajsku. Na legendárním francouzském okruhu dnes jezdec týmu Gresini vybojoval třetí pódiové umístění v kariéře.

K sezonnímu maximu se Salač propracoval ze čtvrtého místa v kvalifikaci a vylepšil čtvrtou příčku z březnového zahajovacího závodu v Portugalsku, do kterého odstartoval z pole position. Ve všech pěti letošních Velkých cenách se umístil v první desítce a v průběžné klasifikaci se posunul na čtvrté místo.

Závod pořadatelé zkrátili z 22 kol na 14 kol poté, co po prvním startu došlo k hromadnému pádu tří jezdců. Restart se odehrál ve shodném rozestavení jako napoprvé, ale Salač ve druhé řadě měl před sebou volný prostor, protože vítěz předchozího závodu i sobotní kvalifikace Sam Lowes měl také pád a po hektické přípravě motocyklu nestihl včas vyrazit na trať. Brit musel pokračovat místo z pole position z boxové uličky a vybojoval alespoň bod za patnácté místo.

Salačovi se restart povedl lépe než první pokus a od počátku bojoval o stupně vítězů. Po pádu dosud vedoucího muže MS Pedra Acosty zůstal v závěsu za Arbolinem společně s jiným Španělem Alonsem Lópezem, kterého ale bezpečně držel za sebou, a až do konce závodu proháněl italského lídra. Arbolino chybu neudělal a dojel si pro druhé vítězství v sezoně a vedení v šampionátu s náskokem 620 tisícin. Salač projel cílem s půlsekundovým náskokem před Lópezem a v MS už za ním zaostává jen o bod.

V MotoGP si dojel pro druhou výhru v sezoně Bezzecchi s ducati, jenž za sebou nechal o 4,256 sekundy vítěze sobotního sprintu Jorgeho Martína ze Španělska. Třetí skončil k radosti domácích fanoušků Francouz Johann Zarco.

Bezzecchi se v hodnocení šampionátu přiblížil na rozdíl jediného bodu lídrovi a krajanovi Francescu Bagnaiovi, jenž závod po pádu nedokončil. Mistr světa skončil na zemi v úvodu po kolizi se Španělem Maverickem Viňalesem a oba jezdci si následně incident bouřlivě vysvětlovali slovně a také ručně, než byli odtrženi.

Ve stejném kole vypadli po kolizi Álex Márquez a Luca Marini. Starší z bratrů Márquezů Marc při návratu do šampionátu po vynechaných třech závodech kvůli zranění ruky dlouho útočil na stupně vítězů, ale v předposledním kole z třetí pozice bez cizího zavinění upadl a nedokončil.

V nejslabší Moto3 vybojoval druhé vítězství v sezoně i v kariéře Daniel Holgado a upevnil si vedoucí pozici v šampionátu. Osmnáctiletý Španěl navázal na triumf v úvodní Velké ceně Portugalska a pořadí vede už s náskokem 21 bodů před krajany Ivánem Ortolou a Jaumem Masiou.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Holgado (Šp./KTM) 34:07,176, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,150, 3. Masiá (Šp./Honda) -0,946, 4. Ortolá (Šp./KTM) -1,113, 5. Jamanaka (Jap./GasGas) -2,409, 6. Öncü (Tur./KTM) -2,521.

Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Holgado 84, 2. Ortolá 63, 3. Masiá 63, 4. Moreira (Braz./KTM) 55, 5. Artigas (Čp./CFMoto) 50, 6. Sasaki 43.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 22:34,233, 2. Salač (ČR/Kalex) -0,620, 3. López (Šp./Boscoscuro) -1,537, 4. Vietti (It./Kalex) -2,193, 5. Dixon (Brit./Kalex) -3,041, 6. Čantra (Thaj./Kalex) -4,175.

Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Arbolino 99, 2. Acosta (Šp./Kalex) 74, 3. López 61, 4. Salač 60, 5. Canet (Šp./Kalex) 52, 6. Dixon 47.

MotoGP: 1. Bezzecchi (It./Ducati) 41:37,970, 2. Martín (Šp./Ducati) -4,256, 3. Zarco (Fr./Ducati) -4,795, 4. Fernández (Šp./KTM) -6,281, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -6,726, 6. B. Binder (JAR/KTM) -13,638.

Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Bagnaia (It./Ducati) 94, 2. Bezzecchi 93, 3. B. Binder 81, 4. Martín 80, 5. Zarco 66, 6. Marini 54.