Neuville vyhrál na Sardinii o desetiny, Ogier vedení neudržel

V poslední rychlostní zkoušce vybojoval Belgičan Thierry Neuville triumf v Italské rallye a zvýšil svůj náskok v čele mistrovství světa. Dlouho vedoucího Francouze Sébastiena Ogiera v konečném pořadí porazil o sedm desetin sekundy. Na prvním místě seriálu má před pětinásobným světovým šampionem náskok 27 bodů.

Thierry Neuville
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Osmé místo obsadil na Sardinii tovární jezdec Škody Jan Kopecký a potřetí v sezoně ovládl hodnocení WRC2. Martin Prokop skončil jedenáctý poté, co z první desítky vypadl v posledním měřeném úseku.

Kopeckého nadchla atmosféra, neboť mu kolem trati fandila spousta českých příznivců. "Začátek rallye nebyl úplně perfektní, ale ve zbytku víkendu jsme dokázali být rychlí a nedělat chyby," prohlásil na stránce šampionátu.

Neuville si dojel pro třetí letošní vítězství a devátý triumf v mistrovství světa v kariéře. Na první místo se dostal až v závěrečné "power stage", před níž ztrácel na Ogiera osm desetin sekundy.

Na sedmikilometrové trati ho porazil o 1,5 sekundy a překazil mu šanci na čtvrté vítězství v Italské rallye, kterým by Francouz vyrovnal rekord krajana Sébastiena Loeba.

Kopecký byl v Italské rallye osmý, Prokop jedenáctý

"Dali jsme do toho všechno, byl to skvělý souboj. Nakonec to bylo o fous," uvedl Neuville. Devětadvacetiletý Belgičan potvrdil, že se mu na Sardinii daří. V roce 2016 na italském ostrově vybojoval první vítězství v kariéře a loni tam skončil třetí.

"Dělal jsem, co jsem mohl. Pořád jsem ztrácel nějaké desetinky tuhle a támhle. V poslední erzetě jsem udělal dvě chyby, které mě stály pár desetin," konstatoval Ogier, který vyhrál italskou soutěž v letech 2013 až 2015.

"Pořád jsou to dobré body do mistrovství. Prohráli jsme bitvu, ale ne válku. Zbývá ještě šest rallye, není důvod panikařit," dodal obhájce titulu.

Výsledky Italské rallye:

1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 3:29:18,7, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -0,7, 3. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris) -1:56,3, 4. Paddon, Marshall (N. Zél., Brit./Hyundai i20) -2:55,2, 5. Östberg, Eriksen (Nor./Citroën C3) -3:10,9, 6. Breen, Martin (Ir./Citroën C3) -4:31,7, ...8. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia) -13:14,6, 11. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta) -15:53,4.

Průběžné pořadí (po 7 z 13 soutěží): 1. Neuville 149, 2. Ogier 122, 3. Tänak (Est./Toyota Yaris) 77, 4. Lappi 70, 5. Sordo (Šp./Hyundai i20) 60, 6. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20) 58, ...16. Kopecký 9.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 212, 2. M-Sport Ford 184, 3. Toyota 161, 4. Citroën 129.