Dohráno

V Jerezu upadli všichni tři Češi, dojel jen Hanika

Jerez (Španělsko) - Karel Hanika, Jakub Kornfeil i Karel Abraham měli v motocyklové Velké ceně Španělska pád a ve čtvrtém závodě mistrovství světa skončili bez bodu. Hanika se na trať závodu Moto3 ještě vrátil, ale po životním sedmém místě v předchozí Grand Prix Argentiny skončil až 22., Kornfeil musel po nezaviněné kolizi odstoupit. Abraham nedokončil závod MotoGP už potřetí v sezoně.

V královské kubatuře se poprvé v ročníku radoval z vítězství Jorge Lorenzo ze Španělska, nejrychlejším jezdcem nejslabší Moto3 byl už potřetí za sebou britský lídr šampionátu Danny Kent.

Hanika se po startu ze šestého místa pohyboval v čelní pětičlenné skupině, ale na jejím chvostu dostal smyk a stejně jako v sobotní kvalifikaci skončil po na zemi. Z konce třetí desítky se stíhací jízdou probil až na 17. místo, k bodům měl ale daleko a nakonec se ještě propadl.

"Mohl jsem mít dobrý závod. Snažil jsem se dotáhnout skupinku přede mnou, ale udělal jsem chybu a dostal highsidera," uvedl Hanika. "Je to zklamání, protože po havárii jsem se vrátil a zajížděl stejné časy jako jezdci v čele závodu," dodal.

Kornfeila srazil Japonec

Kornfeil se dvě třetiny závodu bezpečně pohyboval v elitní desítce, do které se dosud v této sezoně nevešel. Osudnou se mu stala chyba soupeře ve skupině bojující o šesté místo. V pravotočivé zatáčce jej srazil Japonec Hiroki Ono a český jezdec mu za to také přímo na trati pořádně vyčinil.

"Je to velké zklamání, protože si myslím, že jsem si v závodě vedl dobře. Vím, že nebýt toho incidentu, mohl jsem být v top ten," litoval Kornfeil. "Ono byl na rovince strašně rychlý, začal brzdit hodně pozdě, do zatáčky se nemohl vlézt. Když padal, zavadil o moje přední kolo a vzal mě s sebou. Je to prostě smůla. I přes to všechno, co se stalo, jsme si ve skupině bojující o šesté místo krásně zazávodili," řekl.

Abraham spadl ve třetím kole a na kontě má stále pouze jeden dokončený závod, minule byl 21. v Argentině.

Exmistr světa Lorenzo zvítězil bezpečně a poprvé v sezoně se probojoval na stupně vítězů po dvou čtvrtých a jednom pátém místě. Druhý skončil jeho krajan a úřadující šampion Marc Márquez a sérii umístění na stupních vítězů od začátku sezony prodloužil třetím místem vedoucí muž průběžného pořadí Valentino Rossi z Itálie.

Ve třídě Moto2 první letošní evropský závod ovládl Němec Jonas Folger a po druhém vítězství se posunul v celkovém pořadí hned za vedoucího Johanna Zarca z Francie. Ten dojel v Jerezu druhý.

Výsledky Velké ceny Španělska silničních motocyklů

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 41:19,552, 2. Oliveira (Portug./KTM) -0,097, 3. Binder (JAR/KTM) -0,296, 4. Quartararo (Fr./Honda) -0,882, 5. Vázquez (Šp./Honda) -2,906, 6. Fenati (It./KTM) -11,035, ...22. Hanika -37,021, Kornfeil (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Kent 91 b., 2. Vázquez 60, 3. Quartararo 52, 4. Bastianni (It./Honda) 47, 5. Binder 44, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) 38, ...12. Hanika 18, 17. Kornfeil 7.

Moto2: 1. Folger (Něm./Kalex) 45:01,873, 2. Zarco (Fr./Kalex) -1,931, 3. Rabat (Šp./Kalex) -2,222, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -6,833, 5. Simeon (Belg./Kalex) -11,086, 6. Morbidelli (It./Kalex) -12,479.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Zarco 73, 2. Folger 57, 3. Rins (Šp./Kalex) 49, 4. Lüthi 43, 5. Morbidelli 43, 6. Lowes (Brit./Speed Up) 41.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 44:57,246, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -5,576, 3. Rossi (It./Yamaha) -11,586, 4. Crutchlow (Brit./Honda) -22,727, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -26,620, 6. Iannone (It./Ducati) -27,021, ....Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Rossi 82, 2. Dovizioso (It./Ducati) 67, 3. Lorenzo 62, 4. M. Márquez 56, 5. Iannone 50, 6. Crutchlow 47.