Archiv D: Sport 1975

Kornfeil umístění na pódiu nezopakoval, bodovali i Salač s Abrahamem

Týden po třetím místě v Assenu skončil Jakub Kornfeil v dalším podniku mistrovství světa desátý. Sedmnáctiletý Filip Salač dojel na Sachsenringu třináctý a zaznamenal nejlepší výsledek ve své premiérové sezoně v Moto3. Bodoval i třetí český jezdec v šampionátu Karel Abraham, který obsadil v královské kategorii MotoGP patnáctou příčku. "Zase jsem vedl závod a dokazoval jsem, že jsem nejrychlejší na světě, ale bohužel mi nevydržela guma. Kdybychom zvolili tvrdou, dojeli bychom mnohem výš," řekl Kornfeil.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK/AP

V MotoGP potvrdil své kralování na Sachsenringu mistr světa Marc Márquez, jenž vyhrál Velkou cenu Německa podesáté v řadě. V Moto3 dominoval Ital Lorenzo Dalla Porta a posunul se na první místo v hodnocení světového šampionátu, které bude po téměř měsíční pauze hájit začátkem srpna v Brně.

Kornfeil startoval po šesté příčce v kvalifikaci poprvé v tomto roce z druhé řady a v úvodu závodu se na chvíli dostal do čela. První byl také v Assenu, kde ale dostal v závěru penalizaci za zkrácení trati. Přesto v Nizozemsku vybojoval první stupně vítězů v sezoně.

Na Sachsenringu jel celou dobu v početné vedoucí skupině, ale tentokrát do bojů o pódium nezasáhl. V cíli měl téměř sekundovou ztrátu na Dalla Portu, jenž vyhrál poprvé v sezoně, čtyřikrát už byl doposud druhý. Třída Moto3 tak má letos po devíti závodech už osm různých vítězů. Dalla Porta vyhrál o 72 tisícin sekundy před Marcosem Ramírezem. Třetí dojel další Španěl Áron Canet, který musel italskému jezdci o dva body přepustit vedení v šampionátu.

Jakub Kornfeil dojel ve Velké ceně Německa desátý

Kornfeil litoval volby pneumatik. "Vsadili jsme na měkkou gumu, což se nám vymstilo. V sobotu jsme ji zkoušeli, takže jsem si myslel, že vydrží. Ale bohužel. Přitom jsem jel celý závod docela pomalu, kontroloval to. Nechtěl jsem se hnát dopředu, protože jsem si říkal, že tu gumu budu potřebovat na konci závodu. Jel jsem opatrně, i tak odešla a posledních osm kol bylo hodně složitých," uvedl.

Kornfeil je celkově devátý. Jeho kolega z týmu Redox PrüstelGP Salač bodoval potřetí v sezoně a překonal 14. příčku z Assenu.

Márquez zaokrouhlil unikátní sérii

Španělský fenomén zahájil veleúspěšnou šňůru v roce 2010 v nejslabší třídě do 125 ccm, další dvě sezony úřadoval v Moto2 a od roku 2013 nenašel už sedmkrát přemožitele v královské kategorii. Pro všechna vítězství v Sasku si tovární jezdec Hondy dojel z pole position.

Marc Márquez
zdroj: AP autor: Hendrik Schmidt

Tentokrát absolvoval sólozávod a krajana Mavericka Viňalese z Yamahy porazil téměř o pět sekund. Třetí skončil i s prasklou holenní kostí po pádu z kola Brit Cal Crutchlow. Abraham dojel patnáctý a po 14. místě ve Velké ceně Itálie podruhé v sezoně bodoval – na kontě má celkově tři body.

Pořadí šampionátu vede po devátém z 19 závodů neohroženě Márquez se 185 body. Druhý Ital Andrea Dovizioso, jenž skončil pátý, má 127 bodů.

Úspěšný víkend bratrů Márquezů podtrhl mladší Álex, který vyhrál počtvrté z posledních pěti závodů v kategorii Moto2. Vynahradil si tak nezdar z Assenu, kde po pádu nedojel, a v čele seriálu opět vystřídal Švýcara Thomase Lüthiho. Druhého Jihoafričana Brada Bindera porazil Márquez o více než sekundu.

Výsledky Velké ceny Německa silničních motocyklů

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:08,276, 2. M. Viňales (Šp./Yamaha) -4,587, 3. Crutchlow (Brit./Honda) -7,741, 4. Petrucci -16,577, 5. Dovizioso (oba It./Ducati) -16,669, 6. Miller (Austr./Ducati) -16,836, ...15. Abraham (ČR/Ducati) -37,934.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. M. Márquez 185, 2. Dovizioso 127, 3. Petrucci 121, 4. Rins (Šp./Suzuki) 101, 5. M. Viňales 85, 6. Rossi (It./Yamaha) 80, ...24. Abraham 3.

Moto3: 1. Dalla Porta (It./Honda) 39:29,348, 2. Ramírez (Šp./Honda) -0,072, 3. Canet (Šp./KTM) -0,120, 4. Fenati (It./Honda) -0,185, 5. R. Fernández (Šp./KTM) -0,323, 6. McPhee (Brit./Honda) -0,445, ...10. Kornfeil -0,955, 13. Salač (oba ČR/KTM) -6,379.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 125, 2. Canet 123, 3. Antonelli (It./Honda) 87, 4. Ramírez 78, 5. Arbolino (It./Honda) 77, 6. McPhee 68, ...9. Kornfeil 52, 25. Salač 6.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 39:35,101, 2. B. Binder (JAR/KTM) -1,208, 3. Schrötter(Něm./Kalex) -1,630, 4. Di Giannantonio(It./Speed Up) -4,116, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -5,191, 6. A. Fernández (Šp./Kalex) -6,332.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 136, 2. Lüthi 128, 3. A. Fernández 102, 4. Baldassarri (It./Kalex) 97, 5. Navarro (Šp./Speed Up) 97, 6. Schrötter 97.