Portugalskou rallye vyhrál Tänak, Kopecký skončil osmý

Portugalskou rallye vyhrál estonský pilot Ott Tänak z týmu Toyota, jenž vedl od páteční třetí rychlostní zkoušky a první místo už nepustil. Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia skončil při prvním letošním startu v mistrovství světa osmý.

Portugalská rallye
zdroj: ČTK/Panoramic

Jednatřicetiletý Tänak vyhrál druhou soutěž za sebou a celkově třetí z letošních sedmi. "Bylo to mé nejtěžší vítězství," řekl Tänak, jenž má na kontě devět triumfů ve WRC v kariéře.

Druhý skončil loňský vítěz Thierry Neuville z Belgie. Jednička týmu Hyundai zaostala po dvaceti rychlostních zkouškách o 15,9 sekundy.

Třetí místo obsadil francouzský mistr světa Sébastien Ogier z Citroënu, jenž díky pódiovému umístění a vítězství v závěrečné power stage udržel vedení v šampionátu před Tänakem o dva body.

Portugalskou rallye si podmanil Tänak, Kopecký dojel celkově osmý

Smolařem dne byl Brit Kris Meeke, který ještě do předposlední erzety vjížděl jako druhý muž průběžného pořadí. Dostal však se svou toyotou "hodiny" a pustil před sebe Neuvillea, v power stage pak havaroval a soutěž nedokončil.

Kopecký, jenž loni získal titul v kategorii WRC2, startoval v Portugalsku poprvé s novou evolucí vozu Škoda Fabia R5. Šestinásobný český mistr by se měl představit i za dva týdny na Sardinii.

Výsledky Portugalské rallye

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 3:20:22,8, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -15,9, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C3) -57,1, 4. Suninen, Salminen (Fin./Ford Fiesta) -2:41,5, 5. Evans, Martin (Brit./Ford Fiesta) -7:08,3, 6. Rovanperä, Halttunen (Fin./Škoda Fabia) -10:34,2, ...8. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia) -11:41,9.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 14 závodů): 1. Ogier 142 b., 2. Tänak 140, 3. Neuville 132, 4. Evans 65, 5. Meeke (Brit./Toyota) 56, 6. Suninen 44, ...18. Kopecký 4.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 202, 2. Toyota 182, 3. Citroën 158, 4. M-Sport Ford 122.