Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MONETA Czech Open 2021

Chtěl jsem přežít bez úhony, říká po čtvrtku Loprais

Termas Rio Hondo (Argentina) - Aleš Loprais sice dokázal ve čtvrteční 11. etape Rallye Dakar snížit odstup od třetího místa, k posunu na medailové pozice v závěru legendární soutěže by mu ale zřejmě pomohly už jen výraznější problémy Andreje Karginova z Ruska. Do sobotního cíle totiž na startující čeká necelých 400 měřených kilometrů.

Aleš Loprais
zdroj: ČTK/ autor: Kozák Martin

Loprais přiznal, že čtvrtek se snažil hlavně bez problémů přežít. Kamiony totiž startovaly společně s automobily, trať tak byla hodně prašná. "Na prvním měřeném bodu jsme byli první, poté jsme měli shodný čas s De Rooyem. Pak ale přišla zvláštní pasáž, kde dojely auta a v prachu nás díky vyšší maximální rychlosti předjely. De Rooyovi se Staceym se z toho podařilo vyjet, ale já už jsem se přes auta z toho nedostal. Pak jsme jeli 150 km za nimi. Byl jsem rychlejší, ale nešlo to," řekl Loprais, jenž kvůli tomu podle svých slov ztratil asi tři minuty.

"Nechtěl jsem udělat chybu a vzal jsem etapu jako přežívací. Nic velkého se tak nestalo," uvedl Loprais, kterému se přesto podařilo snížit odstup na třetího Karginova o pět minut. Aktuálně za ním zaostává o 44 minut. V rychlé čtvrteční etapě s minimálními rozdíly Loprais dojel sedmý a předčil jej i Martin Kolomý, jenž by šestý.

"Paráda, jelo to a bylo to vidět. Trochu jsem se obával, že nám budou auta prášit a budou nás brzdit. Nakonec jsme měli pěknou stíhačku a předjížděli jeden kamion za druhým. Bylo tam i pár brodů přes řeku, takže si to diváci užívali," uvedl Kolomý, jenž je průběžně sedmý. "V pátek budeme startovat víc vpředu. Za námi jsou hodně rychlí závodníci, tak nás to aspoň požene kupředu a doufám, že z toho uděláme dobrý výsledek," doplnil.

Klymčiw se posunul na 20. místo

Průběžně nejlepším českým motocyklistou zůstává Ondřej Klymčiw, který se posunul na 20. místo. Jezdec týmu Barth Racing po dojetí dvou maratonských etap, mezi kterými nemohl použít pomoc asistence, přiznal, že je rád, že je v cíli v Termas Rio Hondo. "Bylo to neskutečně náročný. První den, když jsme jeli do hor, tak bylo deset pod nulou. Neskutečná zima. Večer v bivaku nás bylo sotva padesát. Večeře se fakt nedala jíst, ale ke snídani nám dali alespoň steaky. V noci mi byla strašná zima. Deka, kterou nám dali, byla neskutečně malá," uvedl Klymčiw.

Ve čtvrtek měl pak opět problémy s tlumiči. "Byly tam úzké kaňony, kamenité strouhy a strmé srázy. Stoupalo se z patnácti set do čtyř tisíc. Tam mi vytekly tlumiče. Pak jsem musel z toho kopce sjíždět pomalu. Jsem rád, že jsem tady," oddechl si dakarský nováček.

Nejlepší výsledek ve čtvrtek zajel nejzkušenější David Pabiška, jenž byl 25. a stejné místo mu patří v celkovém pořadí po 11 etapách. "Byla to strašidelná etapa. Mám fobii z hluboké vody a druhá zkouška se jela podél vysoké hory, na které, když jsem se tam vyškrábal, tak mi to připadalo, že mraky končí pod nohama. Nahoře byla kulatá díra, kde bylo modré nebe. Bylo to jako brána. Říkal jsem si: 'Ne ne, tam ještě nechci.' Bylo to úsměvné, a zároveň strašné," řekl Pabiška.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy