Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
CEV Liga mistrů 2024/2025

Devatenáctiletý Vlach sezonu uzavřel s cenou pětibojař roku

Teprve první sezonu závodil mezi dospělými a hned převzal vládu nad tuzemskými pětibojaři. Martin Vlach byl vyhlášen nejlepším českým moderním pětibojařem. Vítězství v anketě za rok 2019 dvaadvacetiletému závodníkovi vynesly především dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy v britském Bathu. Cenu převzal na galavečeru v Praze.

Martin Vlach, pětibojař roku 2019
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Třetí příčkou mezi jednotlivci na srpnovém evropském šampionátu si Vlach zároveň zajistil účastnické místo na olympijských hrách za rok v Tokiu. Druhý bronz v Bathu získal s přispěním Jana Kufa a Ondřeje Polívky v soutěži týmů.

"Je to hezké zakončení sezony. Asi bych lhal, kdybych řekl, že jsem to nečekal, ale je tu spousta dalších skvělých pětibojařů," řekl Vlach při vyhlášení. "Do seniorů jsem trochu nahlédl už loni, ale je pravda, že pro letošek jsem se toho přechodu z juniorů trochu bál. Tak snad to dopadlo dobře, ale stále je hodně co zlepšovat. Je to takové zadostiučinění a bude to vzpruha do dalšího tréninku."

Vlach v premiérové sezoně mezi seniory absolvoval téměř celý Světový pohár a všechny své starty proměnil ve finálovou účast. Nejvýše skončil dvanáctý v úvodním podniku v Káhiře. Stejnou příčku obsadil také ve finále SP v Tokiu. Na domácím Světovém poháru v Praze skončil třináctý.

Ve všech závodech suverénně ovládl závěrečnou kombinovanou disciplínu. "Hlavní je mít dobrého trenéra a poslouchat jeho rady," říkal se smíchem, jaký má recept, a dodal: "Ale já bych byl skoro radši horší běžec, ale lepší šermíř, na tom ještě musím pracovat."

Loňský vítěz ankety, osmadvacetiletý Kuf, má za sebou "stříbrnou" sezonu. Druhý skončil v anketě, úvodním podniku SP v Káhiře i v celkové klasifikaci seriálu. Na mistrovství Evropy byl o dvě místa za Vlachem.

Evropský šampionát v Bathu přinesl životní výsledek Elišce Přibylové a Davidu Kindlovi, kteří získali stříbro ve smíšených štafetách. Přibylové se v mixu dařilo také na Světovém poháru v Káhiře, kde s Ondřejem Polívkou skončili stříbrní.

Do Síně slávy vstoupili Petr Blažek a Tomáš Fleissner, členové bronzového družstva z mistrovství světa v Budapešti 1989. V Maďarsku s nimi bronz získal Milan Kadlec, který byl do Síně slávy uveden už loni.

Blažek byl v Budapešti bronzový i v individuální soutěži, zároveň je dvojnásobným stříbrným medailistou z ME 1993, členem bronzové štafety z ME 1987 a účastníkem olympiády v Barceloně 1992. Hry v Barceloně absolvoval také Tomáš Fleissner, který reprezentoval i v Soulu 1988.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články