Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Branky, body, vteřiny

Tréninková i životní změna. Janatová překopala v Norsku přípravu a vyhlíží nejlepší verzi sebe samé

V minulé sezoně se jí opět podařilo nahlédnout mezi deset nejlepších lyžařek v závodu Světového poháru. Dokáže se v nadcházející sezoně, jejíž vrchol přijde na přelomu roku na Tour de Ski, posunout na ještě vyšší příčky? Kateřina Janatová obměnila během letních měsíců přípravu a věří, že se z Norska vrátila lepší než kdy předtím.

Kateřina Janatová
zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Po konci zkušených Kateřiny Razýmové a Petry Novákové jsou to nyní Tereza Beranová s Kateřinou Janatovou, které by měly převzít štafetu. Beranová je hlavním českým ženským esem ve sprintu, zatímco šestadvacetiletá Janatová má předvést své vytrvalostní schopnosti. Sílu před sezonou letos nabírala v lyžařské zemi zaslíbené – v Norsku.

"S přípravou jsem hodně spokojená, odtrénovala jsem všechno, co jsem chtěla. Mohla jsem se porovnat i s norskou reprezentací – vylepšila jsem si při tom osobní maximum. Povedlo se mi i mistrovství republiky. Změnila jsem trochu trénink a připravovala se více v Norsku, takže to bylo trochu jiné, ale všechno hodnotím pozitivně," řekla Janatová.

Cíl? Znovu se zlepšit. Norský trenér pomůže

Letní měsíce využila naplno. "Cítila jsem, že potřebuji udělat i životní změnu. V Norsku bydlí můj přítel, takže jsme měli možnost trávit více času spolu," popisuje česká lyžařka, která má za sebou i účast na olympijských hrách v Pekingu (2022) či třech mistrovstvích světa. Od Norů se dozvěděla hodně nového.

"Celou jejich teorii, jak trénují, jak se připravují, jak to mají nastavené v hlavě. Určitě je to o té práci, o tom, jak se člověk připravuje na každý trénink," řekla Janatová. Jestli jí ale Norové prozradili úplně všechno, to nevěděla. "Těžko říct, co všechno mi prozradili a jestli tohle je to jejich tajemství," usmívá se.

Posilněná novou zkušeností chce vše prodat při ostrém startu nového kalendáře. "Těším se moc. Vždycky si říkám, že bych chtěla být lepší verze sebe sama z předchozího roku. Když zajedu o něco lépe, nebo to (alespoň) vyrovnám, tak budu ráda," dodala. Věří, že jí k tomu stejně jako celé reprezentaci pomůže angažování norského trenéra techniky Ragnara Bragvina Andresena, který dříve úzce spolupracoval pouze s Michalem Novákem.

Kateřina Janatová:

"Dá se říct, že jsem tam přidala víc intenzity. Změnila jsem celé prostředí. Trénovala jsem někdy i s vítězkou Světového poháru Tiril Wengovou. Měla jsem dobré lidi kolem sebe, kteří mi pomáhali ještě víc se vyhecovat v tom tréninku."

Kateřina Janatová
zdroj: Reuters

"Znám ho už déle a rozhodně s jeho tipy na techniku souhlasím. Myslím, že to může pomoci nám všem. Je to správná cesta," doufá Janatová, která podobně jako Michal Novák vidí letos jeden hlavní vrchol. V sezoně, která nepřinese olympijské hry ani mistrovství světa, se všechny zraky upínají hlavně k Tour de Ski.

Na tradiční akci, na níž v minulosti slavil velké úspěch Lukáš Bauer, si věří. "Letos to bude hodně našlapané, jelikož není žádná jiná akce. Budou tam dva dlouhé distanční závody, takže to bude specifičtější," říká. Tour de Ski bude tentokrát sedmietapová, hostit ji budou pouze Itálie a Švýcarsko. První etapy se 30. prosince zhostí italský Toblach.

"Já jsem zjistila, že mi asi dvacetikilometrové závody docela vyhovují, protože to není tak brutální tempo na těch deset, ale nějak si to člověk musí rozložit. Bude to jako stíhačka, pojedeme s nějakou ztrátou. Doufám, že když něco ztratím na klasice, tak to v bruslící části můžu třeba i dojet," přemítá. Jak vše dopadne, se dozvíme na přelomu roku.

Sezona běžeckého lyžování začne 24. listopadu ve finské Ruce, skončí v polovině března ve švédském středisku Falun. Přímé přenosy ze závodů sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články