Následuje
MS v rychlobruslení: 500 metrů žen

Sportovní arbitráž prodloužila Johaugové trest za doping, přijde tak o olympiádu

Lausanne - Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová přijde o start na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Sportovní arbitrážní soud CAS prodloužil její trest za doping, když měla pozitivní test na steroidy. Původní třináctiměsíční trest se tak po odvolání mezinárodní lyžařské federace FIS, která požadovala přísnější trest, ještě prodlouží.

Therese Johaugová
zdroj: Reuters

Podle oficiálního vyjádření CAS si Johaugová musí odpykat náležitý trest, který soud stanovil na 18 měsíců. Distanc tak běžkyni vyprší v dubnu 2018, olympijské hry jsou v Koreji na programu v únoru.

Zlatá medailistka z olympijských her 2010 ve Vancouveru a sedminásobná mistryně světa měla pozitivní test na clostebol loni v září při mimosoutěžní kontrole na vysokohorském soustředění v Itálii. Johaugová se bránila tvrzením, že se jí steroid dostal do těla z krému na ošetření spálených rtů od slunce, který jí doporučil týmový lékař.

CAS ve svém zdůvodnění zdůraznil, že Johaugová vlastní chybou nezkontrolovala obal přípravku, na kterém byla zakázaná látka uvedena jako jedna ze složek. Navíc na něm bylo jasné dopingové varování.

Původní třináctiměsíční distanc měl devětadvacetileté běžkyni vypršet v listopadu, před začátkem olympijské sezony. Kvůli trestu už Johaugová zmeškala uplynulý ročník, v němž měla obhajovat vítězství ve Světovém poháru.

Therese Johaugová
zdroj: ČTK/AP autor: Ryan Remiorz
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy