VK Lvi Praha - VK Trox Příbram

Smutná obhájila třetí místo na Vasaloppetu, nejlepším Čechem byl Řezáč

Nejstarší závod v běhu na lyžích se příhlásil o slovo a Češi byli opět vidět. V 96. ročníku švédského Vasaloppetu zopakovala loňskou bronzovou pozici Kateřina Smutná, v mužské kategorii dokončil devadesátikilometrovou distanci na sedmnácté příčce Stanislav Řezáč. Vyhráli Nor Petter Eliassen a domácí Lina Korsgrenová.

Smutná, která ztratila na šampionku přes osm minut, se prosadila na "bednu" počtvrté v řadě. "Jsem maximálně spokojená. Na víc nebylo a třetí místo je super, jsem za něj strašně ráda. Ani jsem v to nedoufala po čtvrtých a pátých příčkách v minulých závodech. Další brambory bych už snad nepřežila," uvedla s úsměvem.

"Poprvé mě nebolela ani záda, která mě trochu trápila v poslední době, takže i díky tomu se to možná povedlo. Na konci mi ale šeredně docházelo a posledních deset kilometrů bylo nekonečných," dodala Smutná.

Smutná doběhla potřetí za sebou na Vasaloppetu třetí, Řezáč sedmnáctý

Korsgrenová zopakovala předloňský triumf naprosto suverénně, když obhájkyni vítězství a vedoucí ženu seriálu dálkových běhů Ski Classics Brittu Johanssonovou Norgrenovou porazila o více než šest minut.

Eliassen přetlačil Hoelgaarda v závěrečném spurtu

Mezi muži byl naopak boj o prvenství dramatický. Eliassen se v cílové rovince vyvezl za krajanem Stianem Hoelgaardem a v těsném finiši vyhrál o sedm desetin sekundy, čímž navázal na svůj úspěch z roku 2015 a veleúspěšnou norskou sérii v populárním švédském závodu protáhl na osmý rok.

Řezáč, který byl na Vasaloppetu nejlépe druhý, doběhl při svém 22. startu čtyři minuty po Eliassenovi. "Hodně sněžilo, v podstatě existovala jediná stopa a téměř se nedalo předjíždět," konstatoval Řezáč po svém nejlepším výsledku v této sezoně Ski Classics.

"První třetinu závodu sněžilo. Od včerejšího večera napadlo asi dvacet centimetrů. Bylo to mimořádně těžké, jak jsem předpokládal," dodal.

Vasaloppet, závod seriálu Ski classics v dálkovém běhu na lyžích (90 km):

Muži: 1. Eliassen (Nor./Ragde Eiendom) 4:25:14,7, 2. Hoelgaard -0,7, 3. Syrstad (oba Nor./Koteng) -42,5, ...17. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -4:08,3, 31. Sedláček -9:30,8, 42. Pliska (oba ČR/Silvini Madshus) -12:05,7.

Průběžné pořadí: 1. Nygaard 1195 b., 2. Gjerdalen (oba Nor./Ragde Eiendom) 1090, 3. Hoelgaard 1055, ...27. Řezáč 323, 41. Pliska 238, 42. Štoček (ČR/Vltava Fund) 221, 43. Sedláček 211.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 4:41:02,3, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) -6:09,1, 3. Smutná (ČR/eD system Bauer) -8:23,5, ...15. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -33:19,6.

Průběžné pořadí: 1. Johanssonová Norgrenová 1445, 2. Gjeitnesová (Nor./Koteng) 1295, 3. Smutná 1160.