Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
41. INVELT Rally Pačejov 2020

Smutná na další stupně vítězů nedosáhla. Jizerskou padesátku ovládli Nygaard a Norgrenová

Před rokem si dojela na Jizerské padesátce pro druhé místo, letos se jí cíl v podobě stupňů vítězů splnit nepovedl. Kateřina Smutná doběhla v 53. ročníku populárního závodu jako pátá. Výhru brala Švédka Brita Johanssonová Norgrenová. Mezi muži slavil vítězství obhájce triumfu Nor Andreas Nygaard. Nejlepší Čech Jiří Pliska obsadil 20. místo.

Andreas Nygaard se raduje z vítězství na Jizerské padesátce
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Smutná na vítěznou Johanssonovou Norgrenovou ztratila minutu a 15 sekund, od bronzové Liny Korsgrenové ji dělilo dvacet sekund. V mužském závodě seriálu Ski Classics byl Nor Andreas Nygaard, byl nejrychlejší ve spurtu pětičlenné skupiny. Trojnásobný vítěz závodu Stanislav Řezáč ztratil už v prvním stoupání kontakt s čelem a skončil ve čtvrté desítce.

Dvojnásobná vítězka Jizerské padesátky Smutná se neudržela ve skupině bojující o bronzovou medaili a v cílové rovince prohrála spurt o čtvrté místo. Nenavázala tak na druhá místa z posledních dvou let. "Třetí místo bylo kousek. Viděla jsem ji před sebou. Škoda, že to nebylo ještě tři kilometry. Posledních deset kilometrů jsem cítila, že se ve mně najednou někde vzala energie, byli tam diváci a konečně to šlo. Ale bylo to pozdě. Tak páté místo, musím být spokojená i s tím," řekla České televizi.

Brzy soupeřkám ujely Švédky Johanssonová Norgrenová a Korsgrenová. Zatímco Norgrenová udržela tempo až do cíle a potřetí vyhrála Jizerskou padesátku, před Korsgrenovou se dostala Norka Emilie Fletenová.

V mužské kategorii potvrdil pozici výborného sprintera Nygaard, který stejně jako před rokem rozhodl ve finiši o vítězství. O šest desetin porazil Švéda Oskara Kardina, třetí skončil se ztrátou osmi desetin na vítěze Petter Eliassen z Norska.

Z Čechů si nejlépe vedl osmatřicetiletý Pliska, který na vítěze ztratil zhruba minutu a tři čtvrtě. "Těžké to bylo, rychlé tempo ve všech kopcích. Na větru se jelo pomalu, tam se dalo odpočinout. Tak patnáct kilometrů před cílem jsem dostal křeče, takž jsem měl co dělat, abych stihl uviset skupinu a dojet až sem," komentoval Pliska průběh závodu, při kterém se připomínalo 50. výročí expedice Peru, kde patnáct českých horolezců zahynulo pod kamením na Huascaránu.

Trojnásobný vítěz závodu Stanislav Řezáč ztratil už v prvním stoupání kontakt s čelem a nakonec s více než sedmiminutovou ztrátou obsadil 33. místo. Poprvé na Jizerské padesátce neskončil v první dvacítce. "Necítil jsem se před startem úplně v pohodě, byl jsem unavený z minulých týdnů. Snažil jsem se bojovat a objet to. Bylo krásné počasí, Jizerka se povedla," řekl.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy