MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Předposlední díl Ski Classics vyhrál v dramatickém finiši "nelaufař" Gunnulfsen

Padesátikilometrovou porci dálkového běhu v rámci Ski Classics Reistadlopet zvládl nejlépe Nor Mikael Gunnulfsen, který vypálil rybník všem tradičním laufařům. Mezi ženami byla na dalekém norském severu nejrychlejší domácí Astrid Slindová, druhá skončila Japonka Masako Išidaová. Téměř 9 a půl minuty ztratila na vítězku osmá Kateřina Smutná. Sezona vyvrcholí za týden tradiční finskou poutí z Ylläs do Levi.

Smutná myslela před závodem na trochu lepší umístění a v posledním klání dlouhodobého seriálu bude mít co dělat, aby obhájila druhou příčku za již jasnou vítězkou Brittou Johanssonovou Norgrenovou. Vítězka závodu v Norsku Slindová, která v Levi loni kralovala, českou závodnici díky triumfu v celkovém pořadí přeskočila a má na ni náskok 30 bodů.

"Jsem s umístěním spokojený, musím smeknout, jak bojovala. Už na první vrchařské prémii jsem viděl, že to Katce dneska úplně nechutná, přesto do poslední chvíle bojovala a dojela osmá," komentoval výkon Smutné šéf týmu Lukáš Bauer. "Navíc věřím, že Katka o druhé místo v celkovém pořadí ještě zabojuje v posledním závodě, že ji to nakopne," uvedl.

Reistadlopet vyhráli Gunnulfsen a Slindová

Norský závod má náročnější profil než většina ostatních závodů Ski Classics, proto řada závodníků nejela celou trať soupaží. Ani jeden ze tří nejrychlejších v cíli nepatří mezi tradiční laufaře. Za vítězným Gunnulfsenem se umístili Johan Hoel a Erik Valnes, kteří se výborně projevili na nedávné padesátce v Oslu.

Nejvýše z českých běžců skončil Jan Šrail, kolega Smutné z Bauerova týmu obsadil 37. místo. "Honza původně neměl startovat, nakonec zaskočil za absentujícího Ilju Černousova a vedl si dobře. Jako jediný z týmu jel na hladkých lyžích soupaž a vzhledem k náročnému profilu a jeho somatotypu zajel pěkný výsledek," uvedl Bauer.

Výsledky Reistadlöpetu, závodu Ski Classics v dálkovém lyžování

Muži: 1. Gunnulfsen (Nor./Telemark) 2:00:59,3, 2. Hoel (Nor.) -1,2, 3. Valnes (Nor./Koteng) -2,0, ...37. Šrail (ČR/eD system Bauer) -9:59,8, 49. Ročárek (ČR/Vltava Fund) -13:56,1, 51. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -15:16,1.

Průběžné pořadí: 1. Nygaard (Nor./Ragde Eiendom) 1155, 2. Eliassen (Nor./BN Bank) 1128, 3. Gjerdalen (Nor./Ragde Eiendom) 959, ...23. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) 354, 39. Šrail 198, 40. Ročárek 185.

Ženy: 1. Öyreová Slindová (Nor./Koteng) 2:19:06,0, 2. Išidaová (Jap./Koteng) -11,9, 3. Svendsenová (Nor.) -1:42,3, ...8. Smutná (ČR/eD system Bauer) -9:24,6, 17. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -19:39,0, 21. Klementová (ČR/Vltava Fund) -33:48,7.

Průběžné pořadí: 1. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) 1460, 2. Öyreová Slindová 1210, 3. Smutná 1180, ...15. Boudíková (ČR/Vltava Fund) 351, 16. Grohová 332.