Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Itálie

Birkebeinerrennet je běžkařským unikátem. Letos si s ním nejlépe poradili Eliassen a Kowalczyková

Dálkový běh Birkebeinerrennet je jedním z nejprestižněších a také nejunikátnějších podniků v nabídce seriálu Ski Classics. S letošní porcí 54 kilometrů si nejrychleji poradili Petter Eliassen a Justyna Kowalczyková. Jak Nor, tak Polka dosáhli svého vítězství po dlouhém sóloúniku.

Birkebeinerrennet
zdroj: Facebook.com/VismaSkiClassics

Na 54kilometrovou trasu z Reny do Lillehammeru, kterou na začátku 13. století překonali dva muži nesoucí malého prince Haakona, vybíhají běžci tradičně se závažím (3,5 kg) na zádech. Peteru Eliassenovi to nevadilo.

Daleko za sebou nechal krajana Morteho Einara Pedersena či vítěze Vasova běhu Toreho Berdala. Svůj náskok v závěru jen kontroloval. Sprint o druhé místo vyhrál z pětičlenné skupiny Andreas Nygaard před třetím Berdalem. Dvaadvacátý doběhl Stanislav Řezáč.

"Snažil jsem se soustředit vždy na dalších dvacet metrů a zároveň si užít celý závod," líčil v cíli vítězný Eliassen. "Nepřemýšlel jsem nad taktikou a jel, co to šlo," dodal s tím, že jej náskok v cíli překvapil.

Podobný průběh měl i závod žen. Běžkařská legenda Justyna Kowalczyková se už sice částečně přesunula do trenérské role u polské reprezentace, do vybraných závodů seriálu Ski Classics ale úspěšně zasahuje.

Na letošním Birkebeinerrennetu, který vede také "běžkařským rájem" v okolí Sjusjönu, porazila suverénku posledních let Brittu Johanssonovou Norgrenovou. Připsala si už své třetí vítězství v řadě. Na pátém místě se v cíli objevila Kateřina Smutná.

Je nám líto, video expirovalo.
Vítězství na Birkebeinerrennetu slaví Eliassen a Kowalczyková

Birkebeinerrennet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování (54 km klasicky se zátěží):

Muži: 1. Eliassen (Nor./BN Bank) 2:23:47,7, 2. Nygaard (Nor./Ragde Eiendom) -2:03,8, 3. Östensen (Nor./BN Bank) -2:05,7, ...22. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -7:52,3, 51. Pliska -17:53, 81. Janeček (oba ČR/Silvini Madshus) -22:39,8.

Ženy: 1. Kowalczyková (Pol./Trentino) 2:51:31,6, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) -2:41,3, 3. Öyreová Slindová (Nor./Koteng) -4:23,3, ...5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -6:52,3. 

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy