MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Pellegrino porazil v Davosu Klaeba, Fändrichová slavila před domácím publikem

Ital Federico Pellegrino ve sprintu lyžařů v Davosu jako první v sezoně Světového poháru porazil norského suveréna Johannese Klaeba. Švýcarka Nadine Fändrichová udělala velkou radost domácímu publiku, když vyhrála ve finiši před americkou favoritkou Jessie Digginsovou. Čeští reprezentanti nestartovali. Přímé přenosy závodů na 20 kilometrů žen a mužů sledujte v neděli v 10:35 a 13:05 na ČT sport Plus.

V Davosu vyhráli Pellegrino a Fändrichová

Klaebo dosud vyhrál všechny čtyři závody, do kterých nastoupil, včetně sprintů v Ruce a Lillehammeru. Nyní po návratu do SP po nemoci našel poprvé přemožitele, poté co jej Pellegrino předstihl ve strhujícím finiši v cílové rovince.

Dvaatřicetiletý Ital oplatil Klaebovi porážku z Lillehammeru a vybojoval 17. individuální triumf v kariéře. Všechny slavil ve sprintu, z toho jen jednou klasickou technikou. Třetí skončil Lucas Chanavat z Francie, v Davosu nestartoval lídr SP Paal Golberg z Norska. Klaebo si za ním upevnil druhé místo.

Fähndrichová navázala na triumf z Beitostölenu, kde se sprintovalo klasickou technikou. Sedmadvacetiletá vicemistryně světa ze sprintu dvojic zvítězila s náskokem 24 setin před celkovou vítězkou SP z předminulé sezony Jessicou Digginsovou z USA. Třetí skončila Švédka Johanna Hagströmová, jež o setinu porazila vedoucí ženu průběžného pořadí Tiril Udnes Wengovou z Norska.

Závody v Davosu jsou generálkou na Tour de Ski. Prestižní seriál odstartuje 31. prosince v jiném švýcarském středisku Val Münsteru. Posledním předvánočním závodem pro obě kategorie bude nedělní dvacítka volně s intervalovým startem.

Výsledky SP v běhu na lyžích v Davosu

Muži: 1. Pellegrino (It.) 2:14,31, 2. Klaebo (Nor.) -0,15, 3. Chanavat (Fr.) -1,25, 4. E. Northug (Nor.) -1,83, 5. Anger (Švéd.) -5,50, 6. Clugnet (Brit.) -13,39.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 32 závodů): 1. Golberg (Nor.) 756, 2. Klaebo 537, 3. Pellegrino 500, 4. Nyenget (Nor.) 426, 5. Jouve (Fr.) 400, 6. Musgrave (Brit.) 379, ...9. Novák 355, 53. Černý 110, 87. Šeller 56, 130. Fellner (všichni ČR) 12.

Ženy: 1. Fähndrichová (Švýc.) 2:36,24, 2. Digginsová (USA) -0,24, 3. Hagströmová (Švéd.) -0,32, 4. T.U. Wengová (Nor.) -0,33, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -3,17, 6. Stensethová (Nor.) -9,28.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 32 závodů): 1. T. U. Wengová 787, 2. Digginsová 638, 3. Karlssonová (Švéd.) 588, 4. Pärmäkoskiová 553, 5. Fähndrichová 492, 6. Hennigová (Něm.) 492, ...34. Beranová 180, 42. Janatová 139, 67. Antošová 72, 100. P. Nováková 8, 102. A. Nováková (všechny ČR) 6.