Janatová a Novák skončili na úvod Tour de Ski ve druhé desítce, vyhráli Digginsová a Klaebo

Prestižní seriál Tour de Ski začal sprinterskými triumfy lídra Světového poháru Johannese Klaeba z Norska a americké obhájkyně loňského vítězství Jessie Digginsové. Kateřina Janatová obsadila ve švýcarském středisku Lenzerheide šestnácté místo, Michal Novák skončil devatenáctý - oba vypadli ve čtvrtfinále.

Novák s Janatovou se do vyřazovacích jízd kvalifikovali na trati 1500 metrů volnou technikou jako jediní z šestice českých reprezentantů na startu. Na postupovou třicítku nedosáhli Petry Nováková (45.) a Hynčicová (47.), Adam Fellner (48.) a Petr Knop (90.). Ve startovní listině se nakonec neobjevili Jan Pechoušek s Luďkem Šellerem.

Zatímco Janatová postoupila do čtvrtfinále bezpečně šestým časem, Novák uhájil účast mezi třicítkou nejlepších až jako sedmadvacátý. Ve vyřazovacích jízdách skončili shodně čtvrtí, Novák přitom doplatil na drobnou kolizi. Čtvrtfinále bylo konečnou například pro obhájce prvenství v Tour de Ski Alexandra Bolšunova z Ruska či domácí vítězku kvalifikace Nadine Fähndrichovou, která měla pád.

"Konečně jsem se cítila velmi dobře. V sezoně zřejmě nejlépe. Samotný závod mě dost bavil, škoda jen toho finiše, což není moje silná stránka. Bylo to o kousek, ale každá zkušenost se počítá. Jinak jsem spokojená s tím, co jsem předvedla. Nechala jsem tam všechno a snad už to semifinále v dalším skejtovém sprintu prolomím," uvedla Janatová.

Na rozdíl od ní se Novák dobře necítil, problémy mu dělala zejména nadmořská výška 1500 metrů. "Bylo znát, že mi v ní chybí kyslík a energie. Musíme ty dva dny v Lenzerheide nějak přežít a v dalších závodech už to snad bude lepší. Jsem ale rád, že se mi podařilo splnit hlavní úkol a postoupit z kvalifikace. Jen mě trochu mrzí, že jsem se v rozjížďce v prvním okruhu nevešel do vláčku, dostal jsem se na poslední místo, což bylo špatné. Pak v tom výjezdu jsme se trochu šermovali lyžemi, naštěstí se mi to podařilo ustát, ale možná mě to stálo postup z pozice lucky loosera, protože ta mezera už byla velká," zhodnotil závod Novák, jenž mohl chvíli po dojezdu ještě doufat v postup na čas.

Šestičlenné mužské finále mělo z poloviny norské obsazení, ale na stupních vítězů měli převahu Francouzi. Za suverénním Klaebem, vítězem Tour de Ski z roku 2019, doběhli Richard Jouve a Lucas Chanavat.

Digginsová oslavovala poprvé v sezoně. Ve finále porazila o 13 setin Mathilde Myhrvoldovou z Norska, třetí skončila slovinská běžkyně Anamarija Lampičová. Na Tour nestartuje Švédka Maja Dahlqvistová, jež v této sezoně ovládla všechny čtyři předchozí sprinty a vede pořadí SP.

Tour de Ski bude pokračovat ve středu znovu v Lenzerheide závody na 10 a 15 km klasicky s intervalovým startem. Na základě bonusových sekund přidělovaných ve sprintu podle konečného umístění patří před druhou etapou Janatové čtrnácté místo se ztrátou 53 sekund na vedoucí Digginsovou, Novákovi dvacáté s mankem 61 vteřin na Klaeba.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Lenzerheide - sprint volně:

Muži:
1. Klaebo (Nor.) 2:38,9, 2. Jouve -0,99, 3. Chanavat (oba Fr.) -1,26, 4. Valnes (Nor.) -1,49, 5. Pellegrino (It.) -1,81, 6. Golberg (Nor.) -2,01, ...19. Novák - vyřazen ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 48. Fellner, 90. Knop (všichni ČR).
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 1 z 6 etap): 1. Klaebo 1:36,6, 2. Jouve -8,5, 3. Chanavat -14,8, 4. Valnes -21,4, 5. Pellegrino -22,5, 6. Golberg -24,3, ...20. Novák -1:01,4, 48. Fellner -1:12,8, 90. Knop -1:19,9.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 32 závodů): 1. Klaebo 541 b., 2. Jouve 327, 3. Usťugov 315, 4. Bolšunov (oba Rus.) 296, 5. Valnes 281, 6. Taugböl (Nor.) 264, ...13. Novák 168, 57. Černý 29, 63. Šeller 24, 77. Pechoušek 16, 100. Kalivoda (všichni ČR) 7.

Ženy:
1. Digginsová (USA) 3:00,12, 2. Myhrvoldová (Nor.) -0,13, 3. Lampičová (Slovin.) -0,30, 4. Kernová (USA) -0,59, 5. Dyviková (Švéd.) -3,92, 6. Rydzeková (Něm.) -5,40, ...16. Janatová - vyřazena ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 45. Nováková, 47. Hynčicová (všechny ČR).
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 1 z 6 etap): 1. Digginsová 2:03, 2. Myhrvoldová -5, 3. Lampičová -14, 4. Kernová -16, 5. Dyviková -16, 6. Rydzeková -24, ...14. Janatová -53, 45. Nováková -1:09, 47. Hynčicová -1:10.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 32 závodů): 1. Dahlqvistová 464, 2. Karlssonová (obě Švéd.) 400, 3. Digginsová 379, 4. Johaugová (Nor.) 375, 5. Brennanová (USA) 328, 6. Lampičová 280, ...42. Janatová 56, 73. Beranová 13, 94. Hynčicová 2, 95. Nováková (všechny ČR) 2.