Cyklistika ČR 2024

Jakš se v Seefeldu blýskl sezonním maximem, Nováková skončila patnáctá

Další vítězství v letošní sezoně nakonec suverénní lídryně letošní sezony Norka Heidi Wengová nevybojovala, v rakouském Seefeldu skončila v hromadném startu druhá za překvapivou vítězkou Američankou Jessicou Digginsovou. Úspěšnou olympijskou generálku má naopak už za sebou Martin Jakš. V Seefeldu doběhl desátý v závodu na 15 kilometrů volnou technikou a zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně Světového poháru. Petra Nováková skončila patnáctá.

Martin Jakš
zdroj: Svaz lyžařů České republiky autor: Jiří Bošek

Umístění v nejlepší desítce slavil Martin Jakš po dvou letech. V cíli ztratil na vítězného Daria Colognu ze Švýcarska devět a půl vteřiny. Cologna, šampion nedávného Tour de Ski, se v pořadí SP posunul na stříbrnou pozici před Martina Johnsruda Sundbyho, který skončil třetí. Nadále vede další Nor Johannes Hösflot Klaebo.

Jakš se prosadil do elitní desítky poprvé od 9. ledna 2016, kdy skončil devátý rovněž v závodu s hromadným startem, tedy klasickou technikou. "Jsem rád, že se ukázalo, že příprava se daří. S výsledkem jsem moc spokojený. Co udělat, aby forma vydržela na olympiádu? Zvládnout cestu, dobře se srovnat s časovým posunem a hlavně zůstat zdravý," uvedl Jakš.

Nováková doběhla do cíle 50 sekund po vítězné Američance Jessice Digginsové, bodovala podesáté v sezoně a navázala na sobotní 24. místo ze sprintu. "Mám dobrý pocit, rychlostně těm holkám stačím, k top výsledku chybí maličkosti - třeba nenechat se zavřít," uvedla Nováková. Kateřina Beroušková obsadila 42. pozici.

Digginsová ve finiši porazila o sedm desetin vedoucí ženu SP Heidi Wengovou a sekundový odstup na první místo měla další Norka Ragnhild Hagaová. Za ní následovaly další dvě zástupkyně severské velmoci Ingvild Flugstad Östbergová a Marit Björgenová.

SP v běhu na lyžích v Seefeldu (Rakousko) - závody s hromadným startem:

Muži - 15 km volně: 1. D. Cologna (Švýc.) 31:37,9, 2. Harvey (Kan.) -1,4, 3. Sundby -2,9, 4. Tönseth (oba Nor.) -5,9, 5. Manificat (Fr.) -7,5, 6. Krüger (Nor.) -7,7, 7. Parisse (Fr.) -8,0, 8. Usťugov (Rus.) -8,4, 9. Bjornsen (USA) -9,3, 10. Jakš -9,5, ...44. Razým -1:20,3, 66. Knop -2:28,5, 85. Rypl (všichni ČR) -3:56,3.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 30 závodů): 1. Klaebo (Nor.) 1112, 2. D. Cologna 953, 3. Sundby 935, 4. Harvey 900, 5. Bolšunov (Rus.) 710, 6. Manificat 689, ..35. Jakš 126, 136. M. Novák (ČR) 2, 139. Knop 1.