Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Finsko

Březina postoupil do volných jízd z třinácté příčky. Žuková s Bidařem zajistili olympijskou účast

Krasobruslařské mistrovství světa začalo pro největší českou naději Michala Březinu. Osmý muž posledního MS v roce 2019 prakticky zajistil olympijské místo pro Českou republiku. Březina ve svém krátkém programu předvedl výkon s bodovým ohodnocením 81,43 a zajistil si postup do volných jízd, když nakonec obsadil 13. místo. Český pár Jelizaveta Žuková, Martin Bidař ve sportovních dvojicích obsadil při své premiéře na MS pátnácté místo, čímž zajistili Česku účastnické místo na zimních olympijských hrách 2022 v Pekingu.

Michal Březina
zdroj: ČTK/AP

Očekává se, že o titul budou bojovat zejména vítěz posledních dvou šampionátů Nathan Chen z USA a dvojnásobný olympijský šampion Juzuru Hanju z Japonska. Zatím je na tom daleko lépe Hanju, jehož jízdu ohodnotili rozhodčí na 106,98 bodu. Mezi oba zmíněné favority se vklínil na druhém místě další, Japonec Juma Kagijama.

Český reprezentant závodil poprvé od loňského mistrovství Evropy. "Bylo to zajímavý, trošku jako comeback. Trošičku se mi vracely vzpomínky na mistrovství Evropy, které bylo loni v lednu. Bylo to před závodem takový všelijaký. Snažil jsem se soustředit na to, abych si rozjel, co potřebuju," řekli.

Osmý muž posledního světového šampionátu Březina loni na ME krátký program vyhrál. Tentokrát se mu tolik nedařilo, jízdu zahájil pádem při čtverném salchowu. "Jak jsem dlouho nikde nebyl, tak nejsem zvyklý na adrenalin a stres závodu. Dal jsem do toho salchowa všechnu sílu, co jsem měl, a prostě jsem ho nevyjel," popisoval třicetiletý krasobruslař.

Hrubou chybou se ale nenechal rozhodit. Zbytek jízdy zvládl bez problémů. Na desáté místo, které by dalo šanci dalšímu českému závodníkovi bojovat o ZOH na podzimní Nebelhorn Trophy, ztrácí necelých pět a půl bodu. Po rozhovoru šel Březina sledovat kolegu z tréninkové skupiny Chena. Viděl, jak jeho parťák upadl při čtverném lutzu a udělal chybu v piruetě, takže získal jen 98,85 bodu, což je hluboko pod jeho osobním rekordem. Na vedoucího Hanjua ztrácí Chen přes osm bodů.

Hanju se místo obvyklé lyrické polohy tentokrát ukázal jako rocker a na píseň Let me entertain you Robbieho Williamse zajel famózní krátký program se čtverným salchowem a toeloopem a axelem skočeným bezprostředně z kroků.

Mezi oba favority se překvapivě vměstnal teprve sedmnáctiletý Kagijama. Juniorský vicemistr světa z loňského roku poprvé v kariéře překonal v krátkém programu stobodovou hranici a zařadil se na druhé místo. 

Krátký program naopak totálně pokazil obhájce předloňského bronzu Vincent Zhou. Dvacetiletý Američan spadl na úvod při nedotočeném pokusu o čtverný lutz a na ledě skončil i po trojitém axelu. Krasobruslař s osobním rekordem přes sto bodů získal jen 70,51 bodu a nepostoupil do volných jízd.

Ty se uskuteční v sobotu. Březina je za den volna rád. "Ti patnáctiletí kluci mohou závodit hned druhý den, ale pro mě je to už trošku složitější. Mohu se líp zregenerovat a připravit se na tu volnou," řekl s nadsázkou jeden z nejzkušenější krasobruslařů mužské kategorie.

Žuková s Bidařem se posunuli o jedno místo oproti krátkému programu

Sedmnáctiletá Žuková a o pět let starší Bidař se ani ve volné jízdě nevyhnuli pádu, tentokrát partnerka neustála sólový trojitý salchow. Pak zařadili jen dvojitý odhozený rittberger a udělali drobné chyby v dalších prvcích.  

V závěru Bidařovi docházely síly, jak naznačil gestem při čekání na známky. "V noci jsem nespal a přes den mi to nešlo. Naspal jsem nějakých pět šest hodin. Měli jsme trénink ráno a včera jsme končili pozdě večer, špatně jsem to naplánoval. Jsme rádi, že jsme dojeli tak, jak jsme dojeli. Chyby tam byly, ale tak to na závodech bývá," řekl Bidař.

Se Žukovou získali za volnou jízdu 102,99 bodu a ve srovnání s krátkým programem si o jedno místo polepšili. To bylo klíčové, protože to byla po přepočtech poslední postupová pozice. Před šestnácté Gruzínce se Češi dostali o 56 setin bodu.

Systém rozdělování olympijských kvót je tak složitý, že při on-line setkání s novináři ještě čeští reprezentanti nevěděli, že mají jistotu. "Tak to se mi chce brečet. Je to super," poznamenal Bidař, který v roce 2018 závodil na ZOH v Pchjongčchangu s Annou Duškovou.

Famózní volnou jízdu předvedli juniorští mistři světa z roku 2019 Mišinová a Galljamov. Nejlepší volnou jízdou večera se posunuli ke zlatu ze třetího místa po krátkém programu. V první polovině ukázali mimořádné skokanské dovednosti. Zvládli v párové disciplíně nevídanou kombinaci dvou trojitých salchowů předělených eulerem a trojitý toeloop skočili bez přípravy z kroků jako sólisté.

Mistrovství světa v krasobruslení ve Stockholmu:

Muži - po krátkém programu: 1. Hanju 106,98, 2. Kagijama (oba Jap.) 100,96, 3. Chen (USA) 98,85, 4. Koljada (Rus.) 93,52, 5. Messing (Kan.) 93,51, 6. Uno (Jap.) 92,62, ...13. Březina (ČR) 81,43.

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Mišinová, Galljamov (Rus.) 227,59, 2. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 225,71, 3. Bojkovová, Kozlovskij 217,63, 4. Tarasovová, Morozov (všichni Rus.) 212,76, 5. Čcheng Pcheng, Jang Ťin (Čína) 201,18, 6. Mooreová-Towersová, Marinaro (Kan.) 195,29, ...15. Žuková, Bidař (ČR) 157,29.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy