Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Finsko

Březinová postoupila do volných jízd, uspěli také Bidař s Žukovou

Mistrovství světa v krasobruslení odstartovalo první soutěží, v níž přišel dobrý český výsledek. V krátkém programu ve Stockholmu triumfovala Ruska Anna Ščerbakovová. Jediná česká krasobruslařka Eliška Březinová postoupila do volných jízd životním krátkým programem s ohodnocením 58,81 a obsadila 21. místo. V krátkého programu dvojic jsou Martin Bidař s Jelizavetou Žukovou šestnáctí.

Sportovní dvojice Jelizaveta Žuková a Martin Bidař
zdroj: ČTK autor: Pryček Vladimir

Březinová zajela krátký program s osobním maximem a zajistila si postup do volných jízd

Březinová s drobným zaváháním skočila kombinaci dvou trojitých toeloopů, zvládla trojitý lutz i dvojitý axel a ziskem 58,81 bodu si o 1,68 bodu vylepšila osobní maximum z předloňského evropského šampionátu. "Já jsem s tím programem spokojená. Ve druhé známce to může být lepší, ale to už neovlivním. Očekávala jsem, že letos ten postup bude kolem šedesáti bodů. Věděla jsem, že musím jet naplno," řekla Březinová.

Zařadila se do vyrovnané skupiny mezi 16. a 24. místem, která se vměstnala do dvou a čtvrt bodu. Místo pro svou zemi na ZOH v Pekingu může zajistit kompletní finálová čtyřiadvacítka. Vzhledem k úpravě kvalifikačního systému se může po přepočtech postupová hranice posunout maximálně o dvě místa vzhůru.

Březinová ještě na olympijských hrách nestartovala, sama předolympijské MS nebo dodatečnou olympijskou kvalifikaci dosud nikdy nejela. V soutěži žen mělo Česko pod pěti kruhy zastoupení naposledy v roce 2014 v Soči díky Elizavetě Ukolové.

Je nám líto, video expirovalo.
Krátký program Elišky Březinové na MS

V krátkém programu si ziskem rovných 81 bodů nejlépe vedla úřadující vicemistryně Evropy Ščerbakovová. V této části soutěže sice nesmí použít čtverný skok a na rozdíl od některých konkurentek neumí trojitý axel, ale pomohla si mimořádně obtížnou kombinací lutzu s trojitým rittbergerem. Nádherný trojitý axel vynesl na průběžné medailové pozice Kihiraovou a další Rusku Jelizavetu Tuktamyševovou, mistryni světa z roku 2015.

Naopak selhala třetí ze silného ruského týmu Alexandra Trusovová. Bronzová medailistka z loňského ME, která skáče řadu čtverných skoků, udělala chybu u trojitého lutzu a po výpadu nemohla zařadit kombinaci. Její trenér Jevgenij Pljuščenko jen udiveně zvedal obočí nad rouškou, Trusovová nakonec skončila v krátkém programu až dvanáctá. Na medaili ztrácí čtrnáct bodů.

Je nám líto, video expirovalo.
Krátký program dvojice Bidař - Žuková na MS v krasobruslení

Žuková s Bidařem se drží na 16. místě

Sportovní dvojice Jelizaveta Žuková, Martin Bidař vstoupila do společné premiéry na krasobruslařském mistrovství světa 16. místem v krátkém programu. Nejlepší pozici si v boji o medaile ve Stockholmu vypracovali loňští mistři Evropy Alexandra Bojkovová a Dmitrij Kozlovskij z Ruska, kteří vedou zhruba o dva a půl bodu před čínskými obhájci titulu Suej Wen-ťing a Chan Cchungem.

Žukovou s Bidařem o ještě lepší postavení před volnými jízdami připravil partnerčin pád po odhozeném trojitém lutzu. "To byly minimálně tři body. Plus se to ještě promítlo do té druhé známky, takže čtyři, možná i víc bodů," odhadoval Bidař.

Známka 54,30 je nejvyšší, jakou kdy v soutěži získali. "Ale na tréninku jezdíme líp. To se nedá srovnat, mezi závodem a tréninkem je velký rozdíl. Ještě spolu nejezdíme tak dlouho, tak je to pro nás hodně jiné," řekl někdejší juniorský mistr světa Bidař, jenž se sedmnáctiletou Žukovou trénuje od léta 2019.

Na MS se bude rozdělovat v kategorii sportovních dvojic 16 účastnických míst na ZOH. Hranice postupu může být po přepočtech vícenásobných účastí o několik příček výš. Bidař každopádně útočí na vylepšení předloňského 18. místa, kterého dosáhl s Hannou Abraževičovou. O rok dříve byli při posledním společném závodě s Annou Duškovou jedenáctí.

Devatenáctiletá Bojkovová a o dva roky starší Kozlovskij startují na světovém šampionátu podruhé, předloni debutovali šestým místem. Mladí Rusové dnes předvedli jednoznačně nejlepší výkon. Jako jediní se dostali přes 80 bodů, tuto hranici překonali o 16 setin. Ze druhého místa budou útočit dvojnásobní světoví šampioni Suej Wen-Ťing a Chan Cchung, kteří závodí poprvé od loňského mistrovství čtyř kontinentů.

Za nimi jsou další dva ruské páry. Průběžnou bronzovou příčku překvapivě drží další mladíci Anastasia Mišinová a Alexandr Galljamov, protože trojnásobní medailisté z MS Jevgenija Tarasovová a Stanislav Morozov doplatili na partnerčinu chybu při trojitém toeloopu. Kvůli tomu nabrali na čelo bezmála devítibodovou ztrátu.

Mistrovství světa v krasobruslení ve Stockholmu:

Ženy - po krátkém programu: 1. Ščerbakovová (Rus.) 81,00 bodu, 2. Kihiraová (Jap.) 79,08, 3. Tuktamyševová (Rus.) 78,86, 4. Chenová (USA) 74,40, 5. Kim Je-lim (Korea) 73,63, 6. Sakamotová (Jap.) 70,38, ...21. Březinová (ČR) 58,81.

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Bojkovová, Kozlovskij (Rus.) 80,16, 2. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 77,62, 3. Mišinová, Galljamov 75,79, 4. Tarasovová, Morozov (všichni Rus.) 71,46, 5. Čcheng Pcheng, Jang Ťin (Čína) 71,32, 6. Cainová-Gribbleová, Leduc (USA) 64,94, ...16. Bidař, Žuková (ČR) 54,30.

Hlavní zprávy