Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

Za Lužánkami už opět stojí hokejový stadion, za měsíc se bude poprvé vhazovat

Brno - Přesné obrysy dostává aréna za Lužánkami, kde za měsíc nastoupí Kometa Brno pod širým nebem proti Plzni. Na to naváže v pátek 8. ledna další extraligové utkání se Spartou. V místě bývalého zimního stadionu už stojí z trubkových konstrukcí všechny tribuny, které budou mít kapacitu dvacet tisíc diváků. Srovnaná je hrací plocha. Zatím jsou vápnem na hlíně namalované obrysy hrací plochy a všechny hokejové čáry.

"Příprava akce je náročná pro celý organizační výbor. Odvedla se spousta práce, další nás ještě čeká. Nejde příliš plánovat, protože takovou akci nikdo nedělal," řekl majitel Komety Libor Zábranský. Jen když se odvážela suť po starém stadionu, tak s ní byly obrovské problémy. Vyvezlo se sedm a půl tisíce kubíků, což představuje 750 plně naložených tater. Kluziště bude o metr užší než v domácí hale Komety. Mantinely jsou objednány z Finska a jsou připraveny na rozměr 27 metrů. Délka hrací plochy bude stejná.

"Chtěli jsme držet rozměr jako na našem domácím kluzišti. Ale kvůli tribunám, trestným lavicím a střídačkám to nešlo," vysvětil Zábranský. Časový harmonogram prací se zatím daří dodržet. "Hodně lidí nevěřilo, že akci dokážeme dostat do této pozice. Zápasy pod otevřeným nebem budou jedním z kroků k vybudování nové hokejové haly v těchto prostorách," popsal Zábranský.

Za dva týdny přijdou ke slovu ledaři. Speciální guma, na kterou led z tenkých vrstev položí, pochází z Německa. V drobných trubičkách v ní protéká chladicí směs. Kapitán brněnských hokejistů Leoš Čermák přiznal, že si nedokázal představit, jak budou vypadat tribuny pro 20 tisíc diváků. "Je to obrovské. Až tady budou fanoušci, tak to bude pořádný hukot. Je dobré, že jsou tribuny strmější, lidé budou blíže ledu," ocenil podmínky Čermák. Chladící zařízení bude schopno udržet led až do patnácti stupňů Celsia.

Fanoušci se mohou těšit i na zápas druhé ligy či duel vysokoškoláků

Největší zkušenosti se zápasy pod otevřeným nebem mají bývalé legendy Komety. V roce 1961 se mistrovství světa ve Švýcarsku ještě hrálo na otevřených stadionech, stejně jako na začátku 60. let převážná část nejvyšší soutěže. "Počasí je úskalím. Hrával jsem část mé kariéry na stadionech bez střechy. Nerad jsem chytal venku, roli hrál vítr, počasí. Nejhorší bylo, když mrzlo. Puky bolely více," vzpomínal bývalý reprezentační brankář Vladimír Nadrchal.

Hokejové hry za Lužánkami začnou v neděli 3. ledna ve 13:00 extraligovým zápasem Kometa - Plzeň, v 17:30 bude následovat druholigový duel Techniky Brno s Hodonínem. V úterý je na programu od 17:00 zápas reprezentačních šestnáctek ČR - Slovensko, ve čtvrtek (od 17:00) duel vysokoškoláků Masarykova Univerzita - Univerzita Karlova. V pátek 8. ledna v 18:20 se odehraje extraligový duel mezi Kometou a Spartou Praha. "Momentálně je na oba extraligové zápasy prodáno 13 000 vstupenek," doplnil Zábranský.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články