Buly - debata expertů

Vrbata pomohl dvěma góly k výhře Phoenixu

New York - Útočník Radim Vrbata se v sobotním utkání NHL podílel dvěma góly na výhře Phoenixu 4:2 na ledě Buffala. Český hokejista nejprve v 29. minutě svou sedmou brankou v sezoně vyrovnal na 2:2, v předposlední minutě pak pojistil vítězství hostů čtvrtým gólem do prázdné branky při soupeřově power play.

Vítěznou branku na 3:2 vstřelil 66 sekund po Vrbatově vyrovnávacím gólu Paul Bissonnette, jenž naskočil do sestavy Kojotů poprvé od 29. října. V Buffalu ho poprvé v kariéře na vlastní oči sledovala jeho matka spolu s prarodiči a Bissonnette si před jejich zraky připsal první trefu v sezoně.

"Je to skvělý pocit být znovu v sestavě, dát gól a ještě tu radost sdílet s rodinou," prohlásil Bissonnette, který předtím v NHL naposledy skóroval 1. února. "Maminka byla poslední dva roky nemocná, ale zotavuje se. Dědeček zase špatně slyší, takže dostat ho na hokej je něco speciálního. Byl to dobrý den," dodal Bissonnette.

Tomáš Plekanec
zdroj: AP autor: Peter McCabe

Povedený večer prožil také Tomáš Plekanec, jenž gólem a asistencí přispěl k výhře Montrealu nad New Yorkem Rangers 4:0. Canadiens tak přerušili soupeřovu vítěznou sérii, která trvala sedm zápasů. Rangers zdaleka nepůsobili jako tým, který tři týdny nepoznal hořkost porážky. Brankář Montrealu Carey Price potřeboval pouhých 17 zákroků, aby vychytal druhé čisté konto za sebou.

Canadiens přitom kvůli rozsáhlé marodce sehráli už třetí utkání jen s jedním obráncem, který má v NHL odehrány více než dvě sezony. "To jenom ukazuje, jak odhodlaný máme tým," prohlásil Price, jenž neinkasoval už 132 minut. Plekanec v posledních dvanácti zápasech zaznamenal tři góly a 12 asistencí a posunul se na první místo v produktivitě českých hokejistů, když jako první dosáhl hranice 20 bodů (pět gólů a 15 asistenci).

Tomáš Fleischmann s hráči Floridy
zdroj: AP autor: Alan Diaz

O bod méně má Tomáš Fleischmann, jenž se rovněž gólem a přihrávkou podílel na výhře Floridy nad Pittsburghem 3:2. Panteři si tak připsali desátou výhru a mají za sebou nejlepší vstup do sezony od roku 1999. Zároveň poprvé od března 2000 vévodí tabulce Jihovýchodní divize. "Tohle je pro nás ohromně důležité vítězství, vždyť na domácím ledě jsme nevyhráli skoro měsíc," připomněl útočník Stephen Weiss, že Panthers většinu výher zaznamenali na hřištích soupeřů.

Weiss byl hrdinou večera, přihrál na dva góly a v 57. minutě pak vstřelil vítěznou branku na 3:2, když po závaru před brankou Penguins protlačil puk za záda brankáře Brenta Johnsona. "Stephen je motorem našeho týmu. Dává důležité góly, vyhrává vhazování, brání, dokáže být prospěšný na všech frontách," pochválil ho kouč Kevin Dineen.

Černý den prožili čeští brankáři v dresu Washingtonu. Tomáš Vokoun s Michalem Neuvirthem nedokázali zabránit kanonádě Toronta a jejich Capitals prohráli vysoko 1:7. Vokoun inkasoval čtyřikrát z 18 střel a po 25 minutách se poroučel na střídačku, Neuvirth pak z jedenácti střel kapituloval ještě třikrát. Ofenzivní smršti Maple Leafs, kteří prohráli pět z předchozích šesti zápasů, velel Joffrey Lupul, jenž vstřelil gól a na tři přihrál,

"Ke střídání brankáře často dochází ne kvůli tomu, že by chytal špatně, ale protože tým před ním hraje špatně. A to byl přesně ten případ. Tomáš chytá celou sezonu výborně a ani dnes nechytal špatně. Jenže my jsme mu vůbec nepomohli," zastal se Vokouna útočník Troy Brouwer. Gólem a asistencí se pod výhru Toronta podepsal nejproduktivnější hráč NHL Phil Kessel.

Utkání Winnipeg - Philadelphia
zdroj: AP autor: Trevor Hagan

Další divoký zápas viděli fanoušci mezi Winnipegem a Philadelphií. Před měsícem skončil jejich vzájemný souboj výhrou Jets 9:8, tentokrát se domácí radovali z vítězství 6:4. Letci, kteří nastoupili bez zraněného Jaromíra Jágra, prohrávali v průběhu zápasu už 1:5, v třetí třetině dokázali snížit na rozdíl jediné branky, ale při power play inkasovali šestý gól. Ondřej Pavelec v brance Jets vychytal třetí výhru za sebou, dva góly domácích vstřelil útočník Bryan Little.

Chris Little: "Zjednodušili jsme hru, to je myslím hlavní důvod našich úspěchů. Předtím jsme pořád vodili puk a snažili se hrát na efekt. Teď hrajeme jednoduše a ono to zabírá."

Pro Philadelphii to byla první porážka v základní hrací době právě od předchozí prohry 8:9 s Winnipegem, po níž Flyers vyhráli šest z osmi zápasů a další dva ztratili až v nastavení nebo po nájezdech. "Dnes jsme si ale vyhrát nezasloužili. Byl to frustrující výkon. Soupeř byl rychlejší, disciplinovanější, v první polovině zápasu jsme hráli sami proti sobě," uvedl kouč Letců Peter Laviolette.

Nejvíce gólů viděli fanoušci v Edmontonu, kde domácí Oilers rozstříleli 9:2 Chicago, které přitom stále vévodí celé NHL. Svým premiérovým gólem v sezoně se na triumfu Olejářů podílel český útočník Aleš Hemský, který už v první minutě otevřel skóre zápasu. První hvězdou večera se stal Tyler Hall, který vstřelil hattrick a ukončil tak své devítizápasové čekání na gól. Na všechny tři branky mu přihrál Ryan Nugent-Hopkins, jednička letošního draftu, který si v zápase připsal celkem pět asistencí.

Oilers vítězstvím ukončili sérii čtyř porážek a na domácím ledě porazili Chicago poprvé po sedmi zápasech. "Byl to úchvatný večer. Chicago má skvělý tým a pochybuji, že by se jim něco podobného v sezoně ještě přihodilo. Líbilo se mi, jak si to dnes hráči užívali," rozplýval se po utkání kouč Edmontonu Tom Renney.

"Všichni jsme pořádně naštvaní," komentoval kapitán Jonathan Toews rozpoložení v týmu Blackhawks, kteří prohráli podruhé za sebou. "Zároveň teď ale máme tři dny na to, abychom si sedli a dali se zase dohromady. Musíme dokázat, že jsme tým, a neukazovat prstem na toho nebo na toho. Zlepšit se musíme všichni," dodal Toews.

Na osm zápasů prodloužili svou vítěznou sérii hokejisté Bostonu, kteří vyhráli jednoznačně 6:0 na ledě New Yorku Islanders. Střelecky se z českých hokejistů prosadili v sobotu také Patrik Eliáš, jenž pomohl New Jersey k výhře 4:2 na ledě Tampy Bay, a Václav Prospal, jehož Columbus zvítězil 4:3 v prodloužení v Nashvillu.

Buffalo - Phoenix 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)Branky: 12. Adam, 21. Kaleta - 29. a 59. VRBATA (na první KLESLA), 8. Doan, 30. Bissonnette. Střely na branku: 45:29. Diváci: 18.690.

Winnipeg - Philadelphia 6:4 (3:1, 2:1, 1:2)
Branky: 5. a 8. Little, 11. Ladd, 26. Slater, 31. Byfuglien, 59. Antropov - 14. a 37. Hartnell, 49. a 58. Read. PAVELEC odchytal za Winnipeg celý zápas, z 31 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Střely na branku: 40:31. Diváci: 15.004.

Los Angeles - Detroit 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 7. M. Richards - 8. a 56. Dacjuk, 28. Krönwall, 36. Abdelkader. Střely na branku: 24:38. Diváci: 18.118.

Toronto - Washington 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Branky: 2. Connolly, 20. Frattin, 22. Bozak, 26. Kessel, 38. Lupul, 40. Franson, 60. Steckel - 3. Laich. VOKOUN odchytal za Washington 25 minut, z 18 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 77,8 procenta. NEUVIRTH odchytal za Washington 34 minut, z 11 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 72,7 procenta. Střely na branku: 29:41. Diváci: 19.594.

Montreal - NY Rangers 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 29. a 54. Gionta, 4. E. Cole (PLEKANEC), 48. PLEKANEC. Střely na branku: 31:17. Diváci: 21.273.

Edmonton - Chicago 9:2 (5:1, 3:1, 1:0)
Branky: 13., 33. a 50. Hall, 1. HEMSKÝ, 6. R. Jones, 8. Smyth, 16. Eberle, 26. Gilbert, 39. Horcoff - 3. Sharp, 34. Bolland. Střely na branku: 34:36. Diváci: 16.839.

Tampa Bay - New Jersey 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)
Branky: 49. St. Louis (KUBINA), 50. Shannon - 22. Zubrus, 27. ELIÁŠ, 38. Clarkson, 58. R. Carter. Střely na branku: 23:24. Diváci: 18.894.

Florida - Pittsburgh 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 8. Campbell, 26. FLEISCHMANN, 57. Weiss (FLEISCHMANN) - 2. Kunitz, 33. J. Staal. Střely na branku: 31:41. Diváci: 18.071.

Nashville - Columbus 3:4 v prodloužení (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 19. Wilson, 31. Fisher, 55. Spaling - 24. J. Carter, 33. PROSPAL, 42. Umberger, 63. Wisniewski. Střely na branku: 30:29. Diváci: 16.776.

Minnesota - St. Louis 3:2 po nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 23. a 59. M. Koivu, rozh. nájezd Cullen - 11. Backes, 47. Oshie. Střely na branku: 32:27. Diváci: 17.259.

Dallas - San Jose 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 47. Ribeiro - 5. Burns, 22. Couture, 25. Winchester, 45. McGinn (HAVLÁT). Střely na branku: 31:38. Diváci: 13.711.

NY Islanders - Boston 0:6 (0:3, 0:0, 0:3)
Branky: 19. a 53. Kelly, 8. Bergeron, 13. Horton, 51. Ference, 59. Chára. Střely na branku: 23:30. Diváci: 16.011.