AZ-kvíz tentokrát s Fortunou

Slovensko se rozloučilo s turnajem výhrou nad Dány

Bratislava - Hokejisté Slovenska si alespoň částečně usmířili své fanoušky, když na závěr kvalifikační skupiny porazili Dánsko 4:1. Právě přes svého dnešního soka se posunuli na pátou pozici v osmifinálové skupině E a na turnaji skončili desátí. Dánové obsadili jedenáctou pozici. Naopak Hokejisté Norska dovršili svá dosavadní povedená vystoupení, když si po výhře 5:2 nad Francií zajistili postup do čtvrtfinále. K dnešní výhře Norů přispěl čtyřmi góly Marius Holtet. Více informací o šampionátu najdete na webu mshokej.cz.

On-line textový přenos

48:13

Kim Staal mohl dát Dánům naději, na poslední chvíli mu ale zblokoval střelu Jurčina, takže Halák zasahovat nemusel.

45:02

Asi rozhodující situace utkání, dlouhou přesilovku Dánové doslova promrhali a teď už to budou mít hodně těžké.

26:24

Dresler se ocitl sám mezi kruhy, naštěstí pro Slováky ale mířil těsně nad.

21:22

Druhá třetina začíná náporem Slováků, Šatan hned v první šanci trefil tyč!

60:00

Demitra si bere na památku puk po posledním utkání v reprezentaci, Slovensko končí na turnaji vítězstvím 4:1.

59:00

Halou zní děkovný pokřik, publikum se loučí s odcházející generací slovenského hokeje.

57:50

Slováci dohrají utkání v oslabení, an trestnou lavici míří Cibák.

55:27

Galbraith si poradil s průnikem Gáboríka i následnou střelou Demitry.

55:00

Domácí dohrávají utkání ve velké pohodě, bohužel pro ně už mistrovství končí.

50:05

Zedník propálil hradbu těl před Galbraithem a dává asi slovenskému vítězství definitivu - 4:1.

47:39

Slováci se v pohodě ubránili a navíc Podhradský z dálky vyzkoušel Galbraitha.

45:27

Majeskému se dnes evidentně na trestné lavici zalíbilo, posedí si už potřetí.

43:13

Dánové svou šanci promarnili, první šanci měl až v pokračující klasické přesilovce Jacobsen.

41:02

Kritický okamžik pro Slováky. Na trestnou lavici míří zároveň Jurčina i Radivojevič (ten na 2+2) a Dánové budou hrát dvě minuty ve dvojnásobné početní výhodě.

40:32

Jensen nakonec dostal 2+2 a přesilovku využil Marián Hossa, když využil zaváhání Galbraitha - 3:1.

40:00

Skončila druhá třetina. Domácí měli výraznou převahu, stejně jako v předchozích utkáních ale zatím doplácejí na smůlu v koncovce.

39:18

Šatan ani nadvakrát Galbraitha nepřekonal, navíc si odpočine na trestné lavici po potyčce s Jensenem.

38:20

Demitra přebruslil obránce a připravil šanci pro Gáboríka, ten ale přestřelil.

36:48

Seveřané pouze vyhazují na zakázané uvolnění, na víc v tuto chvíli nemají.

35:42

Dánským hrdinou je zatím Galbraith, který vychytal znovu Gáboríka. Aby ty šance ještě domácí nemrzely.

34:40

Demitra sám před brankou promáchl letící kotouč.

34:01

Jacobsen vyloučen za držení, Dánové se z tlaku jen tak nevymaní.

32:19

Štrbákova bomba knockoutovala Galbraitha, který dostal pukem přímo do masky.

31:32

Domácí oslabení přežili, ale Majeský si znovu nedával pozor a fauloval, tentokrát to ale rozhodčím uniklo.

28:40

Už podruhé míří na trestnou lavici Majeský, tentokrát za hákování.

27:39

Velká chyba v obraně Dánů, Zedník dostal puk přímo na hokejku, ve stoprocentní šanci ale selhal.

25:59

Dánové ještě v podstatě nevystřelili na branku a trenér Backman si bere time-out.

24:05

Ač se hraje v plném počtu, vypadá to, jako by Slováci měli přesilovku. Ránu Gáboríka zlikvidoval Galbraith.

22:50

Dánové se ještě nedostal do útočné třetiny, domácí je jasně přehrávají.

20:00

První třetina po zajímavém průběhu končí, prozatím jsou o gól lepší Slováci.

18:00

Dánové jsou pod tlakem, domácí jsou po otočení výsledku psychicky opět nahoře.

15:52

Majeský po buly přihrál za branku Šatanovi, ten využil nepozornosti obrany a po výjezdu zasunul u tyčky kotouč za gólmanova záda - 2:1.

14:40

Gáborík dosal puk do sítě, bohužel pro domácí až po odpískání, předtím ho dvakrát v dobré šanci vychytal Galbraith.

14:04

Galbraith tváří v tvář Růžičkovi zachoval na rozdíl od slovenského útočníka chladnou hlavu, skóre se nemění.

11:44

Mats Bodker střílel od Modré a tutovku jeho jmenovce Mikkela změřil skvělý Halák.

10:50

Za krosček trestají rozhodčí Majeského, přesilovka pro Dány.

10:10

Těsně po konci přesilovky se domácí dočkali. Jensen nestačil zablokoval Jurčinovu střelu, kterou tečoval Stümpel - 1:1.

09:03

Domácí znovu nedávali pozor, tentokrát je ale po Madsenově střele zachránil Halákův beton.

08:05

Jensen podrazil Gáboríka a věnoval domácím druhou přesilovku.

06:00

Seveřany vedení uklidnilo, zato Slováci se nemohou dostat znovu do tempa.

04:09

Christensen hned po návratu z trestné lavice využil nepozornosti slovenské obrany a Haláka si vychutnal elegantním blafákem - 0:1.

03:40

Po střele Baranky dorážejí Šatan se Zedníkem, Dánové se brání jen s vypětím všech sil.

03:08

Gólovou nahrávku Hossy na Podhradského na poslední chvíli zblokoval Nielsen.

01:55

Christensen usedá na trestnou lavici za podražení, domácí si zahrají první přesilovku.

Dánové se v úvodu ubránili při vyloučení Christensena, který pak krátce po návratu z trestné lavice ujel slovenské obraně a blafákem do bekhendu si připsal čtvrtou trefu na turnaji. Před polovinou úvodní části se ještě Dánsko ubránilo při vyloučení útočníka Jespera Jensena, ale Slováci těžili z tlaku a pět vteřin po jeho návratu na led tečoval Jurčinovu střelu za Galbraithova záda Šatan.

Při trestu Majeského vychytal Mikkela Boedkera Halák a Slováci otočili stav. Nejprve ještě v 15. minutě protlačil Gáborík puk za záda dánského brankáře až po odpískání, ale za minutu a půl už se prosadil podruhé v utkání Šatan, který zasunul kotouč po objetí branky k pravé tyči.

Hned v úvodu druhého dějství mohl Šatan dovršit hattrick, ale po Ružičkově střele z dorážky trefil jen tyč. Slováci se pak ubránili při trestu Majeského a při Jakobsenově trestu mohl zvýšit Demitra, který pak nevyužil v závěru druhé části ještě další tři možnosti.

Po 32 vteřinách závěrečné části už skóroval v přesilovce Marián Hossa, který z levé strany prostřelil Galbraitha. Pak se Slovensko ubránilo šest minut v oslabení, z toho celé dvě ve třech proti pěti a deset minut před koncem dovršil výsledek Zedník.

Slovensko - Dánsko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Stümpel (Jurčina, Šatan), 16. Šatan (Ružička, Majeský), 41. Marián Hossa (Gáborík, Halák), 51. Zedník (Handzuš, Graňák) - 5. Christensen (Mikkel Boedker, Jakobsen). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Sterns - Carnathan (oba USA), Hollenstein (Rak). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:0. Diváci: 9307.

Čtyři góly Holteta poslaly Norsko do čtvrtfinále

Norové potřebovali k jistotě alespoň bod, ale hned od začátku dali jasně najevo, že chtějí hrát na vítězství. Nejprve sice při vlastní přesilovce přežili Meunierův únik, ale poté v polovině čtvrté minuty sami ještě v téže početní výhodě otevřeli skóre zásluhou Skrödera. Navíc jen 26 vteřin poté načal své střelecké manévry Holtet a bylo to 2:0.

Krátce po polovině první třetiny sice chyboval Tollefsen, a umožnil tak snížit Fleurymu, ovšem Norové dokázali svoji herní i střeleckou převahu ještě do přestávky promítnout opět také do skóre, Holtet zakončil přečíslení dvou na jednoho samostatně a vrátil týmu dvoubrankový náskok.

Ve druhém dějství se nejprve blýskl Huet při dvou obrovských šancích Fredriksena při norské přesilovce a udržel naději na úspěšnou rozlučku s turnajem. Tu navíc ještě přiživil ve vlastním oslabení Meunier, jenž v tomto případě již proti gólmanovi Haugenovi uspěl a snížil. Čtyři minuty nato se ale znovu připomněl Holtet a dorážkou po ledě skrz Huetovy betony
zkompletoval v další přesilovce hattrick.

Romand a Meunier mohli v úvodu třetí části přiblížit Francii znovu na dostřel, jenže neuspěli. A když v 53. minutě Holtet přidal svoji čtvrtou trefu, bylo jasné, že Norové o postup určitě nepřijdou. Zbytek zápasu se jen dohrával, přesto mohl ještě navýšit rozdíl ve skóre necelé dvě minuty před koncem Ken Andre Olimb, trestné střílení však neproměnil

Francie - Norsko 2:5 (1:3, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Fleury (Raux, Desrosiers), 32. Meunier (Hecquefeuille, Bellemare) - 4. Skröder (Röymark, Ask), 4. Holtet (K. A. Olimb, Holös), 18. Holtet, 36. Holtet (Skröder, Holös), 53. Holtet (Bonsaksen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Jeřábek (ČR) - Hribar (Slovin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 11:4, navíc S. Treille (Francie) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3178.