Přihrávky Jágra a Vrbaty pomohly jejich týmům k vítězství

New York - Jaromír Jágr si připsal dvě asistence při výhře Floridy 5:4 po nájezdech nad Philadelphií a s 53 body zůstává nejproduktivnějším českým hráčem v lize. Dva body za nahrávky zaznamenal také Radim Vrbata, jehož Vancouver porazil Nashville 4:2. Dobře si vedli brankáři Petr Mrázek a Ondřej Pavelec, kteří vychytali výhry Detroitu a Winnipegu.

Jaromír Jágr s Alexanderem Barkovem
zdroj: ČTK/AP autor: Wilfredo Lee

Florida - Philadelphia 5:4 PP

Florida v souboji s Philadelphií, v jejíž sestavě stále chyběl Jakub Voráček, nejprve vedla 1:0, poté prohrávala 1:2 a 2:3. Ve třetí třetině domácí dvěma góly v rozmezí 65 sekund skóre otočili, dvě minuty před koncem však znovu vyrovnal nejproduktivnější obránce mezi nováčky Shayne Gostisbehere. "Byl to dnes hokej nahoru dolů. I když jsme o gól prohrávali, cítil jsem, že to můžeme otočit. A myslím, že oni si mysleli to samé. Od začátku zápasu to vypadalo na prodloužení. Jakmile dal někdo gól, soupeř vyrovnal," komentoval přestřelku Jágr.

Nakonec Panteři potvrdili, že jsou specialisty na samostatné nájezdy. Na Steva Masona, jenž chytal místo nemocného Michala Neuvirtha, vyzráli Nick Bjugstad i Aleksander Barkov, naopak na druhé straně Roberto Luongo oba pokusy zlikvidoval. Panthers vylepšili svou bilanci v penaltovém rozstřelu na sedm výher a tři porážky, přičemž sedm vítězství je nejvíce v celé NHL.

Jágr bodoval podeváté z posledních jedenácti zápasů, v nichž dohromady zaznamenal 13 bodů za šest gólů a sedm nahrávek. A hlavně ta první v sobotním duelu stála za to. Český veterán při rychlém protiútoku převzal puk na obranné modré čáře, nabruslil do útočného pásma, tam se otočil zády k brance, tělem odstavil ze hry obránce Schultze a předložil puk z druhé vlny najíždějícímu Jonathanu Huberdeauovi, který sám před brankou zavěsil.

"To je můj nový trik," prohlásil s úsměvem Jágr. "Chtěl jsem těm mladým ještě něco ukázat, než skončím. Do hrobu si to nevezmu," vtipkoval.

Philadelphia nenavázala na páteční výhru v Tampě a po třech zápasech přišla o neporazitelnost. V tabulce Východní konference stále dál ztrácí dva body na druhou divokou kartu, kterou drží Pittsburgh. "Kdyby mi někdo řekl, že za tento víkend získáme tři body, bral bych to," řekl útočník Claude Giroux. "Ale ve finále jsme dnes mohli získat dva, kdybychom využili v prodloužení přesilovku čtyři na tři. Měli jsme to zvládnout, byl to bod, který jsme nutně potřebovali."

Detroit - NY Rangers 3:2

Na rozdíl tří bodů odskočil Letcům Detroit, i když proti Rangers málem nezískal ani jeden. Od 56. minuty totiž Red Wings prohrávali 1:2, 32 sekund před koncem ale dokázali vyrovnat při power play a po třech minutách prodloužení rozhodl o jejich výhře Darren Helm.

Winnipeg - Colorado 3:2

Winnipeg předvedl s Coloradem povedený obrat. Po dvou inkasovaných gólech v úvodu druhé třetiny prohrávali Jets už 0:2, ve 37. minutě ale snížili a ve třetím dějství pak dvěma góly zvrátili vítězství na svou stranu. Pavelec byl vyhlášen třetí hvězdou utkání, když ve třetí třetině zneškodnil všech 15 střel Avalanche.

Winnipeg vůbec poprvé v sezoně dokázal zvítězit v zápase, v němž po dvou třetinách prohrával. Předtím v 27 případech čtyřiadvacetkrát prohrál v základní hrací době, třikrát pak v nastavení nebo po nájezdech.

Není divu, že po gólu na 3:2 hráči Jets křepčili nadšením. "Měli jsme pořádnou radost," přiznal Adam Lowry, který proměnil v gól přihrávku od Scotta Kosmachuka při úniku dva na jednoho. "Myslím, že jsem ho samou radostí na pár sekund zvedl do vzduchu. Byl to jeho první bod v NHL, také si na ten svůj pořád pamatuju. Měl jsem radost i za něj," dodal Lowry.

Výsledky NHL:

Boston - NY Islanders 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 40. a 58. Pastrňák (na první Krejčí), 19. Eriksson - 31. Tavares. Střely na branku: 31:26. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Eriksson, 3. Rask (všichni Boston).

Buffalo - Carolina 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 45. a 65. Eichel, 28. Foligno - 27. Giuseppe, 50. Rask. Střely na branku: 24:30. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Reinhart, 3. Foligno (všichni Buffalo).

Detroit - NY Rangers 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)

Branky: 45. a 64. Helm, 60. B. Richards - 20. Stepan, 56. Kreider. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 25 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92 procent. Střely na branku: 43:25. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Helm (Detroit), 2. Lundqvist (Rangers), 3. Larkin (Detroit).

Montreal - Minnesota 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 13. Barberio - 14. a 32. Granlund, 11. Niederreiter, 59. Haula. Střely na branku: 31:22. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Granlund, 2. Scandella (oba Minnesota), 3. Barberio (Montreal).

Ottawa - Toronto 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 6. Zibanejad, 21. Ceci, 42. Z. Smith, 56. Stone. Střely na branku: 17:29. Diváci: 18 557. Hvězdy zápasu: 1. Stone, 2. Anderson, 3. Pageau (všichni Ottawa).

Winnipeg - Colorado 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky: 37. Scheifele, 48. Stafford, 50. Lowry - 25. Johnson, 26. Duchene. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 37 střel inkasoval dva góly a úspěšnost zásahů měl 94,6 procenta. Střely na branku: 30:37. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Lowry, 2. Scheifele, 3. Pavelec (všichni Winnipeg).

Dallas - St. Louis 4:5 v prodl. (1:1, 1:3, 2:0 - 0:1)

Branky: 23. a 47. Spezza (na druhou Hemský), 12. Eakin, 59. Jamie Benn - 31. a 40. Shattenkirk, 9. Brouwer, 22. Tarasenko, 63. Pietrangelo. Střely na branku: 38:36. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Shattenkirk (St. Louis), 2. Spezza (Dallas), 3. Pietrangelo (St. Louis).

Edmonton - Arizona 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 27. a 50. Vermette, 13. Tichonov (Hanzal), 31. Tanguay. Střely na branku: 44:29. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Smith, 2. Vermette, 3. Stone (všichni Arizona).

Vancouver - Nashville 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

Branky: 18. Bärtschi (Vrbata), 20. Dorsett, 31. Horvat, 60. D. Sedin (Vrbata) - 30. Fisher, 37. Sissons. Střely na branku: 28:37. Diváci: 18 570. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Josi (Nashville), 3. Burrows (Vancouver).

Florida - Philadelphia 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 2:2 - 0:0)

Branky: 11. a 50. R. Smith (na druhou Kindl), 34. Huberdeau (Jágr), 49. Barkov (Jágr), rozh. nájezd Bjugstad - 15. Cousins, 34. White, 42. Raffl, 59. Gostisbehere. Střely na branku: 29:26. Diváci: 19 404. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. Jágr, 3. Barkov (všichni Florida).

San Jose - Washington 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky: 10. J. Thornton (Hertl), 26. Marleau, 41. Pavelski, 43. Dillon (Polák), 60. Burns - 22. Oshie, 31. Justin Williams. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Marleau, 2. J. Thornton, 3. Dillon (všichni San Jose).

Los Angeles - New Jersey 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 35. Kopitar - 2. Kennedy, 65. Moore. Střely na branku: 23:24. Diváci: 18 412. Hvězdy zápasu: 1. Moore (New Jersey), 2. Quick (Los Angeles), 3. Larsson (New Jersey).