Parahokej se začíná v Česku profesionalizovat, reprezentace navíc omladila
Vloni na domácím mistrovství světa fanoušky nadchly výkony českých parahokejistů. A zvýšil se i zájem o tento sport. V poslední době přibývají hráči a někteří se už parahokeji mohou věnovat profesionálně.
Rozvoj parahokeje si vzal pod svá křidla hokejový svaz a patnácti reprezentantům zajistil finanční prostředky, aby se mohli věnovat parahokeji naplno. Tři dny v týdnu trénují dvoufázově v Nymburce, zbytek tráví v posilovně a individuální přípravou. O víkendech pak nastupují ve svých klubech.
"Úžasné je, že se tomu kluci můžou věnovat a stráví tak veškerý čas jen pro parahokej. Nemusí chodit do svých zaměstnání," pochvaluje si Jiří Bříza, trenér české parahokejové reprezentace.
"Myslím, že je to jeden z faktorů, že se tomu teď můžeme věnovat naplno. A hlavně se věnovat tomu, co nás baví," říká kapitán českého výběru Michal Geier.
Věkový průměr hráčů české reprezentace byl na mistrovství světa přes 36 let. Důležité bylo tedy omladit kádr. K patnácti profesionálům se nyní připojilo šest nových hráčů. "Roky přibývají, šedé věci na tváři a ve vlasech taky. Hlavně aby mladí začali makat a aby nás potom nahradili a tento sport u nás furt zůstal na nějaké úrovni," doplňuje útočník Zdeněk Hábl.
Jedním z nováčků je Václav Hečko, který před úrazem hrál hokej. S parahokejem začal v listopadu, ale dělá pokroky tak rychle, že oblékne reprezentační dres už na mistrovství Evropy v dubnu ve Švédsku. "To hokejové myšlení ve mně zůstalo si myslím a tím se mohu rychleji zlepšovat," doufá Hečko.