ESA logistika Tatran Střešovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Voráček zaznamenal 200. gól v kariéře, Krejčí zastínil Pastrňáka. Další čtyři Češi skórovali

"Rybičkou" skočil pro dvoustou trefu v zámořské kariéře v NHL, ale na výhru to nakonec nestačilo. Philadelphie s lídrem Jakubem Voráčkem proti Calgary s gólmanem Davidem Rittichem neuspěla, když jeho krajan vychytal vítězství 3:2 po samostatných nájezdech. Za Boston byl tentokrát úspěšnější David Krejčí, který si na rozdíl od Davida Pastrňáka připsal dva góly a výraznou měrou přispěl k triumfu Bruins nad Minnesotou 5:4 v prodloužení.

Brankář Calgary David Rittich proti Travisi Konecnymu z Philadelphie
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Slocum

V bohatém sobotním programu skórovali další čtyři čeští hráči. Filip Chytil odstartoval sedmou trefou sezony úžasný obrat New Yorku Rangers v Montrealu z 0:4 na konečných 6:5. Carolina porazila Floridu 4:2 i díky gólu Martina Nečase a 21 zásahům Petra Mrázka.

Ondřej Palát zpečetil brankou v závěru výhru Tampy Bay 6:2 nad Anaheimem. Jakub Vrána naopak otevřel skóre, ale s Washingtonem podlehl doma Vancouveru 1:2 po nájezdech. Český útočník dostal v NHL potřetí v kariéře důvěru v rozstřelu, poprvé ale neuspěl. Pavel Francouz nahradil v brance Colorada od druhé třetiny Philippa Grubauera za stavu 1:4 a z dvanácti střel neinkasoval, ale Toronto uhájilo vedení a zvítězilo 5:3.

Boston vydřel výhru v závěru i díky Krejčímu

Krejčí se prosadil během 48 sekund při závěrečné hře šest na pět. Nejdříve po přihrávce Patrice Bergerona, který asistoval u čtyř branek Bostonu, snížil střelou do prázdné branky. Poté rodák ze Šternberku vyrovnal přesnou střelou z levého kruhu k bližší tyči. U obou gólů byl na ledě i David Pastrňák, který v utkání nebodoval.

"Na tréninku se hře 6 na 5 jednou za čas věnujeme. Základem je střílet na branku a tlačit se do ní. Přesně to jsme dělali," řekl Krejčí. "Poprvé jsem měl před sebou prázdnou branku. U druhého gólu jsem znovu dostal dobrou přihrávku a snažil jsem se vyslat co nejtvrdší ránu. Doufal jsem, že zas vznikne nějaká skrumáž a že se k nám puk odrazí. Tentokrát to zafungovalo, ale k tomu je potřeba i trochu štěstí," dodal.

Krejčí, který je v elitní desítce NHL s 15 kladnými body, měl v prodloužení na hokejce hattrick, ale obrat dokonal až obránce Torey Krug v čase 62:41. "Je to šok. Připadalo mi, že zápas kontrolujeme, ale v závěru se do nás zakousli," řekl útočník Minnesoty Zach Parise.

Flyers nenašli v nájezdech recept na Ritticha

Voráček se v listopadu střelecky prosadil poprvé, předtím vyšel ve 12 zápasech naprázdno a před pár dny ho kritizoval i trenér Philadelphie Alain Vigneault. Kouč mu vyčítal nízkou produktivitu. Český útočník otevřel skóre, když se ve 34. minutě vrhl za ležícím pukem do brankoviště a poslal ho do sítě za Rittichova záda. Hranice 200 gólů v elitní zámořské lize dosáhl jako 18. český hokejista v historii.

"Věděl jsem, že dřív nebo později to přijde," řekl Voráček. V poslední době hodně pracoval na bránění a proti Calgary se to projevilo. "Celá naše lajna hrála dobře. Většinu zápasu jsme nastupovali proti Gaudreauovi a moc si toho proti nám nevytvořili. To je fajn a dali jsme i gól. Špatné ale je, že jsme nedali další, ačkoli šance byly," dodal.

Rittich si připsal 36 zákroků a v nájezdech na něj nevyzrál ani jeden ze tří střelců Flyers. Český gólman po čtyřech porážkách zaznamenal 10. výhru v sezoně. Jihlavskému rodákovi ale zatrnulo v 57. minutě, neboť ztratil za brankou puk, který vedl ke gólu na 2:1.

"Celou sezonu chytá skvěle, už nás tolikrát zachránil. Chtěli jsme mu to vrátit. Na střídačce jsme si řekli, že je na čase mu pomoct. Povzbuzovali jsme se, že dáme při hře 6 na 5 gól," prozradil Andrew Mangiapane. V předposlední minutě vyrovnal Elias Lindholm a v nájezdech zajistil Calgary bod navíc Matthew Tkachuk.

I přes hrubou chybu ocenil Ritticha i kouč Philadelphie. "Nejlepším hráčem byl podle mě jejich gólman. Zejména ve druhé třetině jsme hráli extrémně dobře, ale udržel je v zápase a předvedl několik úžasných zákroků," konstatoval Vigneault.

K obratu Rangers přispěl i Chytil

Montreal vedl i díky dvěma trefám Maxe Domiho 4:0, když ve 27. minutě snížil Chytil. Přes útočné pásmo dostal přihrávku od Arťoma Panarina a střelou z první překonal z pravého kruhu Careyho Price. Rangers se ve druhé třetině dotáhli na rozdíl jedné branky, ale na začátku třetí Artturi Lehkonen svou druhou trefou zvýšil na 5:3. Hosté skóre otočili třemi góly v rozmezí 46. až 53. minuty.

"Určitě to říkalo víc lidí, ale Patrick Roy jednou říkal mému tátovi (Claude Lemieux), aby se nikdy nenechal vedením a výhrami uspokojit a aby neklesal na mysli, když se prohrává. Tím se celou kariéru řídili. Tenhle přístup nám pomohl. Navíc jsme hráli dobře a skóre neodráželo náš výkon," řekl Brendan Lemieux, jenž k obratu pomohl dvěma trefami.

Nečas s Mrázkem pomohli Carolině

Mrázek inkasoval oba góly v deváté minutě. Poprvé ho po průniku překonal bekhendem Aaron Ekblad a za 18 sekund zblízka Brian Boyle. Carolina se z šoku rychle vzpamatovala. Do minuty snížil Brett Pesce a ještě v úvodní třetině vyrovnal Nečas střelou bez přípravy.

"Trošku jsme si je roztáhli přihrávkami mezi obránci. Marty si mezitím našel trochu místa a skvěle vystřelil," chválil českého útočníka Dougie Hamilton, autor vítězné branky. Dvacetiletý Nečas si v listopadu udržuje průměr téměř bodu na zápas (4+6 v 11 duelech) a mezi nováčky NHL je třetí v počtu gólů (6) i bodů (16). "Stále fyzicky zraje a učí se, ale už ušel kus cesty," řekl k Nečasovi trenér Caroliny Rod Brind'Amour.

Vancouver uspěl ve Washingtonu

Vrána zůstal ve třetí minutě nehlídaný v kruhu pro vhazování a prudkou ranou překonal Jacoba Markströma. "Věděl jsem, že jejich třetí hráč je výše, tak jsem se snažil stát tak, abych byl prvním útočníkem, který se vrací. Potom Lars (Eller) vybojoval puk za brankou a přihrál mi," popsal Vrána svůj jedenáctý gól sezony. Z Čechů je lepší jen Pastrňák, lídr tabulky střelců s 20 zásahy. Connor McDavid z Edmontonu má osmnáct.

Vrána si mohl bilanci vylepšit, ale puk z brankové čáry za gólmanem Canucks vyškrábl vracející se zadák Tyler Myers. Vancouver ještě v úvodní třetině vyrovnal v přesilovce pět na tři, v níž navíc bránící Michal Kempný přišel o hokejku. "Věděl jsem, že nemůže pokrýt moc místa, tak jsem se přiblížil k brance a čekal na střelu z první. Vyšlo to skvěle," uvedl úspěšný střelec Elias Pettersson. V nájezdech se prosadil jen Bo Horvat v sedmé sérii, před ním neuspěl ani Vrána.

Tampa Bay si poradila s Anaheimem, New Jersey zase s Detroitem

Palát završil výhru Tampy nad Anaheimem. V přesilové hře u gólu na 6:2 zachoval chladnou hlavu; odražený puk si stáhl na bekhend a přehodil beton Ryana Millera. U první trefy vítězů asistoval Jan Rutta, jehož střelu od modré čáry doklepl do branky Brayden Point.

Tomáš Hertl chyběl podruhé za sebou kvůli zranění v sestavě San Jose, které porazilo NY Islanders 2:1 v prodloužení. Zápas nedohrál už minulý týden, zřejmě kvůli problémům s kolenem, pak ale ve dvou duelech nastoupil.

New Jersey i bez Pavla Zachy zdolalo Detroit 5:1. Naopak v sobotu hrál Dominik Kubalík, jenž se minule nevešel do sestavy Chicaga, a neodvrátil prohru v Dallasu 1:2 po nájezdech. V dresu vítězů skončila Radku Faksovi šňůra osmi zápasů, v nichž bodoval (4+5).

Výsledky NHL:

Los Angeles - Arizona 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 23. Kopitar, 59. Prochorkin - 11. Kessel, 36. Crouse, 58. Fischer. Střely na branku: 45:19. Diváci: 15 912. Hvězdy zápasu: 1. Raanta (Arizona), 2. Kopitar (Los Angeles), 3. Demers (Arizona).

Boston - Minnesota 5:4 v prodl. (0:1, 2:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 59. a 59. Krejčí, 25. DeBrusk, 40. Marchand, 63. Krug - 9. Zucker, 27. V. Rask, 35. E. Staal, 46. Fiala. Střely na branku: 39:36. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Krug, 3. Bergeron (všichni Boston).

Montreal - NY Rangers 5:6 (3:0, 1:3, 1:3)
Branky: 3. a 20. Domi, 10. a 46. Lehkonen, 23. S. Weber - 30. a 49. Lemieux, 27. Chytil, 28. Bučněvič, 46. Panarin, 53. Trouba. Střely na branku: 43:34. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Lemieux, 2. Panarin (NY Rangers), 3. Domi (Montreal).

Tampa Bay - Anaheim 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
Branky: 17. a 33. B. Point (na první Rutta), 26. Kučerov, 35. Maroon, 47. Cirelli, 58. Palát - 18. D. Grant, 28. Rakell. Střely na branku: 27:38. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. B. Point, 3. Cirelli (všichni Tampa Bay).

New Jersey - Detroit 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)
Branky: 47. a 60. Coleman, 24. Palmieri, 45. Butcher, 56. Hall - 24. Hirose. Střely na branku: 34:20. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Domingue, 3. Butcher (všichni New Jersey).

Carolina - Florida 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Branky: 10. Pesce, 15. Nečas, 38. D. Hamilton, 59. A. Svečnikov - 9. Ekblad, 9. Boyle. Střely na branku: 34:23. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta. Diváci: 18 159. Hvězdy zápasu: 1. D. Hamilton, 2. T. Teräväinen, 3. Nečas (všichni Carolina).

Winnipeg - Columbus 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Branky: 9. Wheeler, 26. Ehlers, 35. Perreault, 59. Copp - 5. Dubois, 27. S. Jones, 28. Nyquist. Střely na branku: 31:35. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler, 2. Ehlers (oba Winnipeg), 3. Dubois (Columbus).

Colorado - Toronto 3:5 (1:4, 1:0, 1:1)
Branky: 1. MacKinnon, 31. Burakovsky, 47. Ničuškin - 10. N. Shore, 11. Matthews, 14. Barrie, 18. Kapanen, 60. Hyman. Střely na branku: 37:28. Pavel Francouz odchytal za Colorado 37:11 minuty a z 12 střel neinkasoval. Diváci: 18 137. Hvězdy zápasu: 1. Barrie (Toronto), 2. Kadri (Colorado), 3. Matthews (Toronto).

St. Louis - Nashville 2:4 (1:3, 0:0, 1:1)
Branky: 14. Kostin, 57. Pietrangelo - 1. F. Forsberg, 4. Ekholm, 19. Sissons, 60. Järnkrok. Střely na branku: 26:43. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Ekholm (Nashville), 2. Binnington (St. Louis), 3. Saros (Nashville).

Dallas - Chicago 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 15. Hintz, rozhodující sam. nájezd Pavelski - 18. Määttä. Střely na branku: 41:39. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin (Dallas), 2. Lehner (Chicago), 3. Pavelski (Dallas).

Vegas - Edmonton 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Branky: 20. Eakin, 35. Theodore - 6. a 43. McDavid, 16. Bear, 33. Markus Granlund. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18 319. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Theodore (Vegas).

San Jose - NY Islanders 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 27. Sörensen, 63. Couture - 28. Cizikas. Střely na branku: 26:28. Diváci: 16 471. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones, 2. Sörensen, 3. Couture (všichni San Jose).