Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Slovinsko

V zámoří potvrdili, že olympiáda bude bez hráčů z NHL. Nedvěd evropskému výběru věří

Už od úterý to bylo veřejným tajemstvím, nyní se jedná o jistotu: olympijské hry v Pekingu budou bez účasti hokejistů NHL. Potvrdilo to vedení zámořské ligy i hráčské asociace NHLPA. Hlavním důvodem je rychle se šířící varianta koronaviru omikron a skutečnost, že kvůli tomu bylo odloženo již padesát zápasů. 

David Pastrňák
zdroj: Reuters autor: Sarah Stier
Je nám líto, video expirovalo.
Potvrzeno: Hokejisté NHL na ZOH v Pekingu nebudou

"NHL respektuje a obdivuje touhu hráčů NHL reprezentovat své země a účastnit se turnaje nejlepších. Čekali jsme tak dlouho, jak bylo možné, abychom učinili toto rozhodnutí, a zároveň jsme zjišťovali všechny dostupné možnosti, jak umožnit našim hráčům zúčastnit se zimních olympijských her v roce 2022," uvedl komisionář soutěže Gary Bettman v prohlášení s tím, že s ohledem na množství odložených zápasů to není možné.

Obavy hráčů NHL ze startu na olympiádě rozebíral Hokej fokus podcast:

Soutěž, která je aktuálně do 26. prosince přerušená, plánuje využít únorový termín olympijských her k dohrání zápasů, které byly odloženy nebo v nejbližší době odložené budou. "Našim cílem je, a musí to tak zůstat, zodpovědně a bezpečně dokončit včas kompletní základní části a play-off Stanleyova poháru," podotkl Bettman.

Povolený start hráčů z NHL na olympiádě v Pekingu byl součástí nové kolektivní smlouvy podepsané v červenci loňského roku. "Až donedávna se zdálo, že jsme na cestě do Pekingu. Pak ale bohužel zaúřadoval covid-19 a jen tento měsíc bylo odloženo několik desítek zápasů. Bez ohledu na to, jak moc si přejeme, aby tomu tak nebylo, musíme olympijský termín využít na sehrání odložených zápasů," uvedl výkonný ředitel NHLPA Donald Fehr. "Uvědomujeme si, že hráči i fanoušci jsou zklamaní. Odehrát ale sezonu s 82 zápasy, čemuž pandemie od sezony 2018/2019 brání, je velmi důležité," dodal.

Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif uvedl, že rozhodnutí NHL a NHLPA chápe. "Ačkoliv jsme zklamáni jeho přijetím, plně chápeme okolnosti, které si jej vynutily. Byli jsme si vědomi, že je to scénář, který se může stát. Byl šok vidět, jak covid-19 téměř přes noc ovlivnil program NHL. Chápeme, že rozhodnutí je v nejlepším zájmu zdraví a bezpečnosti jejich hráčů," uvedl nový šéf IIHF a dodal, že federace bude nyní intenzivně spolupracovat s národními federacemi a olympijskými výbory při skladbě týmů.

V Pekingu tak budou stejně jako na ZOH v jihokorejském Pchjongčchangu v roce 2018 hrát hokejisté z evropských soutěží, teoreticky je možné, že v nominaci budou i hráči z nižších zámořských lig. Hvězdy z NHL na olympiádě startovaly naposledy v Soči 2014, kde hokejový turnaj ovládla Kanada.

"Oceňujeme snahu Mezinárodního olympijského výboru, Mezinárodní hokejové federace i organizačního výboru olympijských her hostit hráče NHL. Okolnosti nám ale znemožnily pokračovat v přípravách. Těšíme se na start na olympiádě v roce 2026," dodal šéf NHL. Další Hry se uskuteční v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Věřím, že z hráčů evropských klubů sestavíme výborné mužstvo, uvedl Nedvěd

Vedení české hokejové reprezentace proto musí stejně jako další účastníci olympijských her v Pekingu aktivovat záložní programy a začít pracovat na skládání týmů bez hráčů z NHL. "Olympijský turnaj je svátek pro všechny a hráči, se kterými jsem v zámoří mluvil, se na něj těšili," uvedl Nedvěd. "V každém případě věřím, že i z hráčů evropských klubů sestavíme výborné mužstvo a v Pekingu se s ním popereme o co nejlepší výsledek," podotkl šéf realizačního týmu, jenž byl v minulých dnech v zámoří na inspekční cestě. Teď se ukázalo, že zbytečně.

Šance, že se hráči z NHL v Pekingu skutečně objeví, v posledních dnech stále klesala. Dnešní definitivní verdikt tak nebyl překvapivý, zámořská média jej avizovala již v úterý. "Pro olympiádu a pro hokej by byl turnaj s účastí hráčů NHL událostí," řekl Pešán. "Od začátku sezony jsme nicméně museli pracovat i s variantou, že do Pekingu nepojedou. V širší nominaci proto figurují všichni v úvahu připadající hráči z Evropy a s Petrem Nedvědem jsme změně uzpůsobili další program včetně plánu skautingu a cest po evropských soutěžích," přiznal třiačtyřicetiletý kouč.

Česká reprezentace musela stejně jako další hokejové svazy s předstihem nahlásit seznam hráčů, ze kterého trenéři vyberou konečnou nominaci. Vedle hokejistů z NHL na něm byli i hráči z evropských soutěží. V českém případě se podle manažera Jana Černého jednalo včetně realizačního týmu o 138 osob. Hokejistů z NHL přitom mohlo být maximálně 47.

"Turnaj s účastí nejlepších hokejistů planety by byl určitě obrovským zážitkem. Vývoj počtu pozitivně testovaných hráčů v NHL ovšem k takovému rozhodnutí směřoval a museli jsme s ním počítat," dodal prezident Českého hokeje Tomáš Král. Olympijské hry v Pekingu se uskuteční od 4. do 20. února, český tým se v základní skupině B utká s Dánskem, Švýcarskem a týmem Ruského olympijského výboru.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články