Paralympijský magazín

Nezastavitelný Pastrňák. Po "gólparádě" zazářil hattrickem a pokořil metu 100 branek

V pátek se blýskl nádherným sólem proti Edmontonu, o den později uzemnil třemi přesnými zásahy Detroit. Útočník David Pastrňák druhým hattrickem v NHL pokořil hranici 100 gólů a pomohl Bruins rozdrtit Red Wings 8:2. Havířovský rodák se stal první hvězdou sobotního utkání a spoluhráč David Krejčí zaokrouhlil díky dvěma přihrávkám počet asistencí v zámořské kariéře na 400. Za poražené si premiérovou trefu v soutěži připsal obránce Filip Hronek.

David Pastrňák z Bostonu (č. 88) se raduje z gólu
zdroj: USA TODAY Sports autor: Perry Nelson

Boston - Detroit 8:2

Pastrňák si góly rozložil do všech třetin. Nejprve se prosadil v závěru první části, kdy se ve vlastním obranném pásmu ujal puku, nabral rychlost, prodral se až do útočného pásma a přesnou střelou z levého kruhu otevřel skóre. "Nikdo ke mně nepřijel, tak jsem pokračoval vpřed, jejich obránci mi dali prostor," okomentoval první trefu český forvard.

Druhý zásah, celkově 100. v lize, přidal v přesilové hře z levého kruhu po zakončení bez přípravy a hattrick zkompletoval po přečíslení dvou na jednoho. Bodoval počtvrté v řadě a během této série nasbíral devět bodů za sedm branek a dvě asistence.

Dvaadvacetiletý Pastrňák milník nijak nepřeceňoval. "Uteklo to rychle a jsem rád, že se mi to podařilo. Bavím se, hokej miluju. Nesoustředím se na to, jestli dám jeden gól nebo tři. Osobní úspěch neřeším. Prostě hraju hokej a užívám si každou minutu na ledě," řekl s nadhledem.

Pastrňákův přínos pro mužstvo vyzdvihl trenér Bostonu Bruce Cassidy. "V minulé sezoně dal spoustu branek ranou z první, ale letos se jí drží ještě víc. Líbí se mi, že se do toho snaží zahrnout i ostatní a že je dobrým spoluhráčem," prohlásil kanadský kouč.

První hattrick zaznamenal Pastrňák v březnu do sítě Caroliny a potřeboval na něj jen sedm minut a 26 vteřin. Tři branky v jednom duelu se mu povedlo vsítit i Torontu v prvním kole play-off. Tehdy k nim připojil i tři asistence.

Pastrňák potřeboval na 100 branek 259 zápasů. Z hráčů, kteří rozjeli zámořskou kariéru za Boston podobně jako on, dosáhli na tuto hranici rychleji pouze Barry Pederson (za 187 duelů) a Dit Clapper (247). Odchovanec Havířova je třetí i mezi Čechy po Petru Klímovi (231) a Jaromíru Jágrovi (245). Krejčí dosáhl na 400. asistenci v 774. utkání.

Bruins uspěli ve čtvrtém duelu po sobě, naopak Detroit prohrál i páté utkání v sezoně. Dvacetiletý Hronek se premiérové trefy dočkal zkraje třetí třetiny, kdy v početní výhodě vyslal na Tuukku Raska tvrdý projektil. Jinak se mu ale zápas příliš nevydařil, statistiku plus/minus si pohoršil o tři záporné body.

Montreal - Pittsburgh 4:3 po samostatných nájezdech

Z gólu se radoval také útočník Dominik Simon, jehož Pittsburgh podlehl Montrealu 3:4 po samostatných nájezdech. V dresu vítězných Canadiens se poprvé v ročníku představil centr Tomáš Plekanec a jediný start mu chybí do toho, aby jako jedenáctý český hokejista dosáhl na metu 1000 utkání v NHL.

Dallas - Anaheim 5:3

Útočník Radek Faksa trefou do prázdné branky zpečetil triumf Dallasu nad Anaheimem 5:3. Ducks vedli už o tři branky, ale Stars v prostředním dějství čtyřmi góly v rozmezí šesti minut a 32 sekund obrátili stav. Tampa Bay jednoznačně přehrála Columbus 8:2, asistencí se na tom podílel Ondřej Palát.

Colorado - Calgary 2:3 v prodloužení

Poprvé v sezoně se od začátku zápasu postavil do branky Calgary David Rittich. Odchovanec Jihlavy dovedl Flames 24 zákroky k výhře 3:2 v prodloužení na ledě Colorada.

Začátek utkání přitom hostům nevyšel a po necelých třech minutách prohrávali o dva góly. Úvodní gól Avalanche padl dokonce po jedenácti vteřinách hry. "Po třetině jsme si v kabině řekli, jak chceme hrát. Začali jsme bruslit, což se ukázalo jako rozhodující. Měli jsme více šancí a častěji jsme drželi puk na hokejkách," podotkl Rittich.

Philadelphia - Vegas 0:1

Jakub Voráček nenavázal na pětibodové představení proti Ottawě a s Philadelphií musel strávit domácí porážku 0:1 s Vegas. O úspěchu Golden Knights rozhodl 85 sekund před koncem základní hrací doby centr Cody Eakin.

Washington - Toronto 2:4

Útočník Toronta Auston Matthews se zapsal mezi střelce i v šestém utkání a skóroval už podesáté v sezoně. Jednadvacetiletý Američan se stal teprve pátým hráčem od ročníku 1943/1944, kterému se takový výkon povedl. Před ním se to naposledy podařilo Mariu Lemieuxovi před třiceti lety. Maple Leafs přehráli Washington 4:2.

Minnesota - Carolina 4:5 v prodloužení

Carolina zdolala Minnesotu 5:4 v prodloužení především díky čtyřem bodům finského útočníka Sebastiana Aha. Martin Nečas za Hurricanes nebodoval a brankář Petr Mrázek zůstal jen na střídačce.

NHL:

Boston - Detroit 8:2 (1:0, 3:0, 4:2)
Branky: 20., 37. a 43. Pastrňák, 32. a 56. DeBrusk (na obě Krejčí), 25. McAvoy, 51. Bjork, 60. Kuraly - 41. Hronek, 49. D. Larkin. Střely na branku: 39:34. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Pastrňák, 2. Bergeron, 3. DeBrusk (všichni Boston).

NY Rangers - Edmonton 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 13. Zibanejad - 15. Nugent-Hopkins, 47. McDavid. Střely na branku: 24:27. Diváci: 17.085. Hvězdy utkání: 1. McDavid, 2. Talbot (oba Edmonton), 3. Zibanejad (NY Rangers).

Philadelphia - Vegas 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 59. Eakin. Střely na branku: 26:21. Diváci: 19.067. Hvězdy utkání: 1. Eakin, 2. Fleury (oba Vegas), 3. Elliott (Philadelphia).

Ottawa - Los Angeles 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)
Branky: 12. a 52. Wideman, 7. Tierney, 17. Stone, 31. White - 36. Lewis. Střely na branku: 22:37. Diváci: 15.355. Hvězdy utkání: 1. Anderson, 2. Wideman, 3. Chabot (všichni Ottawa).

Minnesota - Carolina 4:5 v prodl. (1:1, 0:1, 3:2 - 0:1)
Branky: 17. Coyle, 42. Spurgeon, 46. Zucker, 56. Mikael Granlund - 50. a 63. Sebastian Aho, 9. J. Staal, 36. Pesce, 59. J. Williams. Střely na branku: 23:57. Diváci: 18.715. Hvězdy utkání: 1. Dubnyk, 2. Spurgeon (oba Minnesota), 3. Sebastian Aho (Carolina).

Montreal - Pittsburgh 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 3:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 21. a 29. Tatar, 28. Gallagher, rozhodující sam. nájezd Byron - 4. Simon, 16. Letang, 32. Kessel. Střely na branku: 40:28. Diváci: 21.302. Hvězdy utkání: 1. Tatar (Montreal), 2. Letang (Pittsburgh), 3. Gallagher (Montreal).

Florida - Vancouver 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Branky: 33. Huberdeau, 38. Trocheck - 35. Elias Pettersson, 39. Roussel, 47. Horvat. Střely na branku: 26:30. Diváci: 11.953. Hvězdy utkání: 1. Horvat (Vancouver), 2. Trocheck (Florida), 3. Roussel (Vancouver).

Washington - Toronto 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 1. Stephenson, 25. Kuzněcov - 24. K. Kapanen, 39. P. Lindholm, 47. Leivo, 59. Matthews. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Matthews (Toronto), 2. Kuzněcov (Washington), 3. Andersen (Toronto).

Nashville - NY Islanders 5:2 (3:0, 0:2, 2:0)
Branky: 17. a 60. F. Forsberg, 16. Järnkrok, 20. Arvidsson, 45. Turris - 27. B. Nelson, 33. Ladd. Střely na branku: 29:22. Diváci: 17.208. Hvězdy utkání: 1. Arvidsson, 2. F. Forsberg, 3. R. Johansen (všichni Nashville).

Dallas - Anaheim 5:3 (0:2, 4:1, 1:0)
Branky: 32. Radulov, 34. C. Carrick, 35. Jamie Benn, 38. Klingberg, 59. Faksa - 10. Silfverberg, 14. Kiefer Sherwood, 29. Henrique. Střely na branku: 51:25. Diváci: 18.532. Hvězdy utkání: 1. Radulov, 2. Klingberg, 3. Seguin (všichni Dallas).

Tampa Bay - Columbus 8:2 (3:0, 1:2, 4:0)
Branky: 40. a 42. B. Point, 2. Hedman, 12. C. Paquette, 19. Gourde, 48. Killorn, 54. Kučerov (Palát), 60. J.T. Miller - 29. Josh Anderson, 36. Bjorkstrand. Střely na branku: 31:32. Diváci: 19.092. Hvězdy utkání: 1. B. Point, 2. Gourde, 3. J.T. Miller (všichni Tampa Bay).

Chicago - St. Louis 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 54. a 65. DeBrincat, 12. Anisimov, 17. P. Kane - 33. a 45. B. Schenn, 42. D. Perron. Střely na branku: 50:38. Diváci: 21.634. Hvězdy utkání: 1. DeBrincat (Chicago), 2. B. Schenn (St. Louis), 3. P. Kane (Chicago).

Arizona - Buffalo 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Dahlin, 19. Sheary, 57. J. Skinner. Střely na branku: 36:23. Diváci: 15.304. Hvězdy utkání: 1. Ullmark, 2. Dahlin, 3. Sheary (všichni Buffalo).

Colorado - Calgary 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 1. MacKinnon, 3. Compher - 31. Bennett, 59. E. Lindholm, 61. J. Gaudreau. Střely na branku: 26:41. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 60:40 minut, inkasoval dvakrát z 26 střel a měl úspěšnost zákroků 92,3 procenta. Diváci: 17.334. Hvězdy utkání: 1. J. Gaudreau (Calgary), 2. Varlamov (Colorado), 3. E. Lindholm (Calgary).