Golf Time

Neprůstřelný Mrázek předčil Dostála, Hertl řídil obrat San Jose

Konečně nula. Tu a výhru 1:0 zařídil hokejistům Chicaga v NHL Petr Mrázek, který v českém brankářském souboji vychytal všech 37 střel Anaheimu. Český gólman si připsal čisté konto poprvé od dubna 2021. Na druhé straně kryl Lukáš Dostál 24 střel. Hokejisté San Jose i díky dvěma trefám Tomáše Hertla otočili v Detroitu skóre z 0:4 a zvítězili 6:5 v prodloužení. Obrat podpořil dvěma asistencemi i Jan Rutta. David Kämpf pomohl gólem k výhře Toronta 4:3 na ledě Ottawy. New Jersey i s přispěním branky Ondřeje Paláta zvítězilo 2:1 v Seattlu.

Petr Mrázek
zdroj: USA TODAY Sports autor: Jamie Sabau

Mrázek, první hvězda zápasu, se už v úvodu blýskl zákrokem, když se stačil včas přemístit proti dorážce Alexe Killorna do odkryté branky. Nejvíce práce měl v prostřední části, v níž zneškodnil 18 střel a zblízka si na něj nepřišel ani Ryan Strome. Duel českých brankářů rozhodl v polovině zápasu Philipp Kurashev, který překonal Dostála v přesilové hře střelou bez přípravy z mezikruží. "Odehráli jsme skvělý zápas. Zejména speciální týmy a Petr," podotkl Kurashev.

Mrázek vychytal předchozí čisté konto ještě v dresu Caroliny v dubnu 2021 na konci základní části. V následujících dvou sezonách nepřidal v Torontu a Chicagu žádné. "Už uběhlo hodně času, ani si nepamatuju, kdy jsem měl poslední nulu," přiznal Mrázek. "Je to příjemný pocit. Chytil jsem se v úvodu několika zásahy a cítil se v brance pohodlněji", doplnil po své 25. nule v kariéře NHL.

První gól padl v Detroitu až v polovině utkání, ale domácí vedli ve 34. minutě už 4:0. Tři branky vstřelili během 49 sekund, dvě z nich dal Michael Rasmussen.

San Jose se rychle vzpamatovalo a ještě ve druhé třetině vyrovnalo. Obrat odstartoval Hertl po Ruttově přihrávce gólem v oslabení, když v přečíslení dva na jednoho vzal zakončení na sebe a střelou z pravého kruhu snížil. Ještě při hře ve čtyřech na něj navázali Fabian Zetterlund, jehož do úniku vyslal Rutta, a dvěma trefami Nico Sturm.

Detroitu zajistil vedení Dylan Larkin v 54. minutě, ale Hertl při hře bez gólmana vyrovnal ve druhém utkání za sebou. Minule se při risku San Jose prosadil dokonce dvakrát a zkompletoval tím hattrick. Tentokrát český centr doklepl do branky nepřesnou střelu od modré čáry, po níž se k němu puk odrazil od zadního mantinelu k pravé tyčce, a poslal zápas do prodloužení. Obrat završil v 61. minutě Mikael Granlund.

"Po pár špatných odrazech jsme prohrávali 0:4, ale nikdy se nevzdáváme a to se nám v poslední době vyplácí. Odehráli jsme skvělých (závěrečných) 27 minut," řekl Hertl, který je nejproduktivnějším hráčem týmu (9+14).

San Jose pokazilo premiérový zápas Patricka Kanea za Detroit. Zkušený útočník podstoupil v červnu operaci kyčle a odehrál první utkání od 1. května. "Cítím se dobře. Je jen otázkou času, než se dostanu do herního rytmu a než pochopím herní systém," řekl trojnásobný vítěz Stanley Cupu Kane, který ve třetí třetině trefil tyč.

Kämpf se prosadil důrazem na brankovišti a poslal ve 38. minutě Toronto do vedení 2:1. Český útočník skóroval v sezoně podruhé.

Palát otevřel na konci první třetiny skóre, když na hranici brankoviště usměrnil prudkou přihrávku do sítě. Český útočník skóroval potřetí v posledních šesti zápasech. Seattle vyrovnal ve 28. minutě, prosadil se Tye Kartye. Souboj rozhodl slovenský obránce Šimon Nemec. Dvojka loňského draftu udeřila střelou z mezikruží a připsala si tím svůj premiérový gól v NHL. Vítek Vaněček plnil roli náhradního gólmana New Jersey.

Martin Nečas přihrál na jednu branku Caroliny, která vedla v Calgary od 9. minuty až do začátku třetí třetiny 2:0, ale prohrála 2:3. Nejproduktivnější český hráč v soutěži David Pastrňák vyšel podruhé za sebou bodově naprázdno a s Bostonem podlehl doma Buffalu 1:3.

Los Angeles vytvořilo po výsledku 4:0 v Montrealu nový rekord v NHL, když vyhrálo venku úvodních jedenáct zápasů sezony. Zápis do historie řídili třemi body Quinton Byfield (2+1) a Anže Kopitar (0+3), zatímco Cam Talbot zneškodnil 24 střel.

Alexandr Ovečkin si připsal asistenci při prohře Washingtonu s Dallasem 4:5 po nájezdech a jako 16. hráč v historii soutěže pokořil hranici 1500 bodů (827+673). Všechny je nasbíral v jednom klubu, stejně jako před ním pouze Steve Yzerman (1755, Detroit), Mario Lemieux (1723, Pittsburgh), Joe Sakic (1641, Colorado/Quebec) a Sidney Crosby (1529, Pittsburgh).

Výsledky NHL:

Boston  Buffalo 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 38. Marchand – 22. Peterka, 37. Thompson, 52. Olofsson. Střely na branku: 30:35. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Levi (Buffalo), 2. Marchand (Boston), 3. Thompson (Buffalo).

Montreal  Los Angeles 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 18. a 39. Byfield, 9. Doughty, 48. Moore. Střely na branku: 24:42. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Byfield, 2. Kopitar, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

Ottawa  Toronto 3:4 (1:0, 0:2, 2:2)
Branky: 20. Norris, 46. Bernard-Docker, 59. Giroux – 22. Marner, 38. Kämpf, 44. Järnkrok, 54. W. Nylander. Střely na branku: 41:22. Diváci: 19 309. Hvězdy zápasu: 1. Woll, 2. W. Nylander (oba Toronto), 3. Bernard-Docker (Ottawa).

Detroit  San Jose 5:6 v prodl. (0:0, 4:4, 1:1  0:1)
Branky: 33. a 34. Rasmussen, 30. Kostin, 34. Raymond, 54. Larkin – 35. a 59. Hertl (na první Rutta), 36. a 40. Sturm, 35. Zetterlund (Rutta), 61. Granlund. Střely na branku: 31:36. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Granlund (San Jose), 2. Rasmussen (Detroit), 3. Hertl (San Jose).

NY Islanders  Columbus 7:3 (1:0, 3:2, 3:1)
Branky: 39. a 46. Barzal, 52. a 52. Horvat, 4. Engvall, 35. Clutterbuck, 40. Palmieri – 31. a 42. Fantilli, 26. Bemström. Střely na branku: 36:35. Diváci: 13 510. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Horvat (oba NY Islanders), 3. Fantilli (Columbus).

Washington  Dallas 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 1:2  0:0)
Branky: 25. a 50. D. Strome, 8. Protas, 28. Kuzněcov – 42. a 54. Hintz, 16. Seguin, 35. Marchment, rozhodující sam. nájezd J. Robertson. Střely na branku: 27:38. Diváci: 15 850. Hvězdy zápasu: 1. D. Strome (Washington), 2. Hintz (Dallas), 3. Ovečkin (Washington).

Nashville  Tampa Bay 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
Branky: 18. Pärssinen, 23. F. Forsberg, 25. McDonagh, 47. Josi, 54. Trenin – 14. Barre-Boulet. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. McDonagh, 2. Saros, 3. Josi (všichni Nashville).

Chicago  Anaheim 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 30. Kurashev. Střely na branku: 25:37. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas a z 37 střel neinkasoval. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim 58:23 minuty, inkasoval jeden gól z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 96 procenta. Diváci: 17 424. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Kurashev, 3. Bedard (všichni Chicago).

Colorado  Winnipeg 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky: 23. MacKinnon, 40. Kiviranta - 21. a 60. Connor, 20. Lowry, 36. Morrissey. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 008. Hvězdy zápasu: 1. Morrissey, 2. Hellebuyck (oba Winnipeg), 3. MacKinnon (Colorado).

Calgary  Carolina 3:2 (0:2, 0:0, 3:0)
Branky: 46. Andersson, 48. Zary, 52. Coleman – 3. Noesen, 9. Bunting (Nečas). Střely na branku: 27:30. Diváci: 16 983. Hvězdy zápasu: 1. Coleman, 2. Kadri (oba Calgary), 3. Bunting (Carolina).

Arizona  Philadelphia 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky: 18. Crouse - 11. a 25. Konecny, 14. Farabee, 42. York. Střely na branku: 26:26. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. York, 3. Hart (všichni Philadelphia).

Vancouver  Minnesota 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 19. Höglander, 42. Blügers. Střely na branku: 17:26. Diváci: 18 667. Hvězdy zápasu: 1. DeSmith, 2. Garland, 3. Höglander (všichni Vancouver).

Seattle  New Jersey 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 28. Kartye - 18. Palát, 30. Nemec. Střely na branku: 38:17. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Schmid (New Jersey), 2. Kartye (Seattle), 3. Nemec (New Jersey).