Kooperativa NBL 2023/2024

Francouz čaroval v brance, Pastrňák opět skóroval a trefil se i Hertl

Druhý start v sezoně, druhý triumf. Brankář Pavel Francouz zneškodnil na ledě Tampy Bay 44 střel a dovedl Colorado v sobotním utkání NHL k vítězství 6:2. David Pastrňák prodloužil úspěšnou sérii, když pomohl Bostonu gólem a přihrávkou k bodu za porážku v Torontu 3:4 v prodloužení. Český útočník rozvlnil síť podeváté v ročníku a vyrovnal v čele tabulky střelců Jamese Neala z Edmontonu.

Brankář Pavel Francouz z Colorada v utkání s Tampou
zdroj: AP autor: Jason Behnken

Jednou se trefil také Tomáš Hertl, který ale neodvrátil prohru San Jose 3:4 s Buffalem. Brankář Calgary David Rittich byl v osmém startu v sezoně poprvé střídán - v Los Angeles pustil v první polovině čtyři góly a od začátku třetí třetiny ho nahradil Cam Talbot. Rittich, který na žádném zásahu soupeře nenesl vinu, kryl 24 střel a Flames po změně v brankovišti korigovali v závěru výsledek na konečných 1:4.

Tampa Bay - Colorado 2:6

Francouz byl zvolen druhou hvězdou zápasu. Předčil ho pouze spoluhráč Tyson Jost, jenž poprvé v NHL nasázel hattrick. Otevřel skóre a podílel se dalšími dvěma góly na klíčovém trháku Colorada, které v rozmezí 24. až 27. minuty odskočilo z 1:1 na 4:1.

Díky excelentním výkonům obou hráčů se Avalanche vyhoupli na první místo v soutěži, v osmi zápasech ztratili jen bod. "Jsem šťastný, že vyhráváme. Začátek sezony je pokaždé důležitý a nám se podařil. Musíme ale dále tvrdě makat," uvedl s nadhledem devětadvacetiletý Francouz, který před týdnem chytal v NHL poprvé od úvodní minuty.

Tentokrát čelil nejlepšímu týmu základní části minulého ročníku. "Byla to skvělá výzva. Byl jsem trošku nervózní, přece jen mají hodně skvělých ofenzivních hráčů, ale bral jsem to jako příležitost a chtěl jsem si to užít. Byla to zábava," dodal.

Francouz neměl na obě branky nárok, inkasoval je totiž po tečích. Český gólman vytáhl skvělý zákrok za stavu 1:0, když se stihl přesunout proti Ondřeji Palátovi, který střílel do odkryté "klece", a zasáhl levým betonem. Na začátku třetí třetiny ho nepřekonal z trestného střílení ani Nikita Kučerov. Nejproduktivnější hráč základní části v minulé sezoně zkusil bekhendovou kličku a přestřelil.

"Frankie (Francouz) chytal skvěle. Předvedl několik úžasných zákroků," pochválil kapitán Gabriel Landeskog spoluhráče, který byl v zápřahu od úvodu. "Vždy člověku pomůže, když se na začátku chytne nějakými zákroky. Cítí se pak s každým dalším lépe," vysvětlil Francouz.

Toronto - Boston 4:3 po prodloužení

Boston prohrával v Torontu po šestnácti minutách 0:2 a díky akcím Pastrňáka vyrovnal na 2:2 a 3:3. Český útočník nejdříve vybojoval v přesilové hře puk pro Bretta Ritchieho, jenž našel skórujícího Dantona Heinena. Havířovský rodák vypálil ve druhé gólové situaci bez přípravy z levého kruhu pod břevno a zajistil týmu v 56. minutě alespoň bod.

Pastrňák vstřelil v posledních třech zápasech sedm gólů a bodoval v šestém utkání v řadě. Během úspěšné série nasbíral všechny body v této sezoně a v produktivitě soutěže je s bilancí devíti branek a šesti přihrávek na čtvrtém místě.

Třiadvacetiletý útočník měl skvělou formu i na začátku minulého ročníku, v němž dal 17 gólů v 18 zápasech a vedl tabulku střelců NHL. Následně se už tolik neprosazoval a vinou zlomeného palce na levé ruce přišel o 16 utkání, přesto dal 38 gólů.

"Je to hráč, který může atakovat hranici padesáti branek v sezoně. Záleží také, zda zůstanou on i jeho spoluhráči z formace zdraví. Ale už minulou sezonu byl blízko a vypadá to, že na ni navazuje," řekl trenér Bostonu Bruce Cassidy. Kouč čelil i dotazu, zda se z českého útočníka stává elitní kanonýr NHL. "Myslím si, že na cestě, aby k nim patřil, byl už loni," odpověděl.

Zápas Bostonu a Toronta ukončil obránce Morgan Rielly druhou trefou v duelu v čase 63:54 a rozhodl čtvrté prodloužení v kariéře. Více gólů v nastavení nastřílel v klubové historii z beků pouze Tomáš Kaberle, který se takto trefil sedmkrát.

San Jose - Buffalo 3:4

Začátek třetí třetiny v utkání San Jose - Buffalo byl divoký. Hertl vyrovnal tečí už po 44 sekundách, ale za necelé dvě minuty Sabres potřetí v zápase vedli o gól. Dlouho se však neradovali, za 22 sekund bylo skóre opět nerozhodné.

"Psychická pohoda byla v té chvíli na naší straně, měli jsme toho využít a přidat další gól," konstatoval Hertl. Místo toho rozhodl v 53. minutě Zemgus Girgensons.

Pittsburgh - Vegas 0:3

Gólman Vegas Marc-Andre Fleury udržel čisté konto v Pittsburghu, v jehož dresu získal tři Stanley Cupy, a dovedl tým k výhře 3:0. První gól dal Paul Stastny, zbývající přidali do prázdné svatyně William Karlsson a Mark Stone.

Kouč vítězů Gerard Gallant vyzdvihl i obětavou hru Tomáše Noska. "Tlačili nás a Fleury tým podržel několika neskutečnými zákroky. Ale také Nosek zblokoval několik těžkých střel, stejně tak někteří naši obránci. To jsou ohromně důležité příspěvky," řekl.

Nosek, centr čtvrtého útoku Vegas, je letos i produktivní, skóroval už třikrát v osmi zápasech.

NHL:

New Jersey - Vancouver 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
15. J. Hughes. Střely na branku: 24:25. Diváci: 13 818. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Blackwood (oba New Jersey), 3. Demko (Vancouver).

St. Louis - Montreal 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)
Branky:
7. Schwartz, 60. Perron - 6. Weal, 21. Gallagher, 24. Drouin, 32. Suzuki, 60. S. Weber. Střely na branku: 34:25. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Drouin, 3. Suzuki (všichni Montreal).

Toronto - Boston 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky:
6. a 64. Rielly, 16. Timashov, 43. Kerfoot - 20. DeBrusk, 42. Heinen (Pastrňák), 56. Pastrňák. Střely na branku: 29:46. Diváci: 19 394. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Timashov (oba Toronto), 3. Pastrňák (Boston).

Tampa Bay - Colorado 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
Branky:
18. Gourde, 52. Hedman - 4., 24. a 27. Jost, 26. Landeskog, 47. Kadri, 55. Rantanen. Střely na branku: 46:24. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 46 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procent. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Jost, 2. Francouz, 3. C. Wilson (všichni Colorado).

Philadelphia - Dallas 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky:
1. Couturier - 7. Hintz, 14. Lindell, 42. Perry, 59. Heiskanen. Střely na branku: 39:16. Diváci: 18 003. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Hintz, 3. Bishop (všichni Dallas).

Pittsburgh - Vegas 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky:
24. P. Stastny, 59. W. Karlsson, 60. Mark Stone. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19 610. Hvězdy zápasu: 1. M. Fleury (Vegas), 2. Jarry (Pittsburgh), 3. W. Karlsson (Vegas).

Columbus - NY Islanders 2:3 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky:
13. S. Jones, 38. Jenner - 9. Barzal, 17. Dal Colle, 61. B. Nelson. Střely na branku: 36:34. Diváci: 15 276. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (NY Islanders), 2. S. Jones (Columbus), 3. B. Nelson (NY Islanders).

Arizona - Ottawa 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky:
8. Capobianco, 9. Ekman-Larsson, 30. Garland, 42. Söderberg, 60. Crouse - 43. Naměstnikov, 45. Tierney. Střely na branku: 27:36. Diváci: 17 125. Hvězdy zápasu: 1. Garland, 2. Capobianco, 3. Söderberg (všichni Arizona).

Nashville - Florida 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky:
50. Josi, 54. Turris - 34. Malgin, 40. Connolly, rozhodující sam. nájezd Trocheck. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17 534. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck (Florida), 2. Turris, 3. Ellis (oba Nashville).

Los Angeles - Calgary 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Branky:
2. Toffoli, 21. Carter, 26. Kopitar, 29. Kovalčuk - 58. Backlund z tr. střílení. Střely na branku: 36:24. David Rittich odchytal za Calgary čtyřicet minut, inkasoval čtyři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Quick, 3. Martinez (všichni Los Angeles).

San Jose - Buffalo 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)
Branky:
16. Meier, 41. Hertl, 43. Sörensen - 13. M. Johansson, 38. Mittelstadt, 43. Skinner, 53. Girgensons. Střely na branku: 32:35. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. M. Johansson, 2. Skinner, 3. S. Reinhart (všichni Buffalo).