Svět motorů

Kempný ozdobil návrat gólem Lundqvistovi, Mrázek byl střídán

Po více než půlroce naskočil do utkání NHL a hned v první třetině se radoval z přesného zásahu. Obránce Michal Kempný prožil ideální návrat, Washingtonu navíc pomohl k vítězství 5:2 nad New Yorkem Rangers. Ve třetí obranné dvojici nastupoval s Radko Gudasem, který se svého krajana v úvodu duelu zastal a pobil se s Brendanem Lemieuxem. Svůj den naopak neměl brankář Petr Mrázek, jenž byl po čtyřech gólech střídán a s Carolinou prohrál 2:4 v Anaheimu.

Michal Kempný z Washingtonu se raduje z gólu v NHL
zdroj: AP autor: Nick Wass

Washington - NY Rangers 5:2

Kempný se zranil koncem března v zápase s Tampou Bay, 2. dubna podstoupil operaci stehenního svalu a přišel o play-off, v němž měl s Washingtonem obhajovat Stanleyův pohár. Pro českého obránce tak skončila nešťastně sezona, ve které si vytvořil osobní rekordy v počtu vstřelených gólů (6), asistencí (19) a byl s 24 kladnými body nejlepší v týmu ve stastice +/-.

"Prožil jsem hodně těžkých dní - zejména na začátku rehabilitace, ve které mě i malé krůčky dělaly šťastným. Je to součást procesu léčby, ale už je to za mnou a zaměřuji se na přítomnost," řekl Kempný. "Aktuálně se cítím dobře, nohy fungují. Musím poděkovat celé organizaci, spoluhráčům, rodině a přátelům, že mě po celou dobu podporovali a pomáhali mi. Moc to pro mě znamená," dodal.

Trenér Washingtonu Todd Reirden s nasazením kreativního obránce po zranění nespěchal. V dřívějších rozhovorech zdůrazňoval, že je důležité, aby byl stoprocentně fit. Na ledě mu nakonec nechal necelou čtvrthodinu. "Nebylo by moc chytré dát mi 25 minut. Musím jít krok za krokem, soustředit se a opět si osvojit ztracené návyky," konstatoval Kempný.

Devětadvacetiletého rodáka z Hodonína "přivítal" v 5. minutě Lemiuex tvrdým nárazem na mantinel, který se Gudasovi nelíbil a vyzval ho na pěstní výměnu. Rvačka netrvala dlouho a Lemiuex českého obránce rychle povalil na led.

Kempného chvíle nastala v čase 15:16, kdy z dorážky dostal Washington do vedení 2:1. "Skvěle vystřelil Carlson, výbornou práci odvedl Ovečkin před brankou. Jen jsem sebral puk a měl před sebou odkrytou branku. Bylo v tom i trochu štěstí," popsal český bek.

Obránce John Carlson, jenž v zápase nasbíral tři přihrávky a má v tabulce produktivity NHL stejně bodů (17) jako vedoucí Connor McDavid z Edmontonu. "Hraje teď úžasně," prohlásil Kempný o Carlsonovi, se kterým tvořil obrannou dvojici v cestě Washingtonu za Stanley Cupem v roce 2018.

Anaheim - Carolina 4:2

Mrázek si v předchozích čtyřech startech této sezony připsal pokaždé výhru. Český gólman ale vydržel v Anaheimu v brance jen do 26. minuty, ve které ho překonal z úhlu v oslabení Carter Rowney a upravil skóre už na 4:0.

"Nesnáším, když musím střídat brankáře," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour. "Nebyla to jeho chyba, nechali jsme ho na holičkách. Spousta našich hráčů dnes spala. Nechtěl jsem, aby to odnesl za ně," podotkl.

Mrázek do zápasu vstupoval s 98 minut trvající neprůstřelností. O čisté konto ale přišel už po čtyřech minutách a u první branky utkání si připsal přihrávku Ondřej Kaše. Carolina po změně gólmanů ještě ve druhé třetině snížila na 2:4, ale v dalším průběhu už žádné góly nepadly.

Pittsburgh - Dallas 4:2

Pittsburgh porazil Dallas 4:2 i díky asistenci Dominika Simona. Po přihrávce českého útočníka skóroval Kris Letang, jenž si položil dva bránící hráče a pod chrániči Antona Chudobina dostal Penguins ve 47. minutě do vedení 2:1.

Následně mohl vyrovnat Radek Faksa, ale jeho střelu zastavila tyč a domácí uklidnil třetím gólem Patric Hörnqvist. Stars, kteří prohráli poosmé z devíti utkání, snížili a trefili při power-play opět tyč. Výhru vzápětí pečetil Letang.

NHL:

Florida - Colorado 4:5 v prodl. (3:1, 1:3, 0:0 - 0:1)
Branky:
4. a 15. Huberdeau, 9. Vatrano, 35. Connolly - 32. a 35. Burakovsky, 11. Donskoi, 32. Nieto, 64. MacKinnon. Střely na branku: 44:41. Diváci: 13382. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon (Colorado), 2. Huberdeau (Florida), 3. Burakovsky (Colorado).

Pittsburgh - Dallas 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky:
47. a 60. Letang (na první Simon), 38. McCann, 51. Hörnqvist - 26. Hintz, 53. J. Klingberg. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18 482. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. J. Klingberg (Dallas).

Washington - NY Rangers 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky:
3. a 51. Oshie, 16. Kempný, 24. Dowd, 60. Hathaway - 14. Bučněvič, 37. Panarin. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. J. Carlson, 3. Kempný (všichni Washington).

Chicago - Columbus 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky:
16. Caggiula, 48. DeBrincat, 61. J. Toews - 26. Dubois, 43. Nutivaara. Střely na branku: 33:39. Diváci: 21 518. Hvězdy zápasu: 1. J. Toews, 2. DeBrincat, 3. Lehner (všichni Chicago).

Edmonton - Detroit 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky:
28. Neal, 33. Bear - 37. M. Green. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17 420. Hvězdy zápasu: 1. Bear (Edmonton), 2. Bernier (Detroit), 3. Neal (Edmonton).

Anaheim - Carolina 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)
Branky:
5. Henrique (O. Kaše), 14. Terry, 21. Silfverberg, 26. Rowney - 29. Haula, 33. H. Fleury. Střely na branku: 20:24. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 25:51 minuty, inkasoval čtyři branky z 13 střel a úspěšnost zásahů měl 69,2 procenta. Diváci: 14 755. Hvězdy zápasu: 1. Fowler, 2. Rakell, 3. Silfverberg (všichni Anaheim).