MČR v půlmaratonu

Česká legie v Bostonu úřadovala. Pastrňák, Krejčí i Nosek přispěli k vítězství, zářil i Dostál

Povedené utkání mají za sebou útočníci David Pastrňák, David Krejčí a Tomáš Nosek. Trefami totiž pomohli Bostonu k výhře 4:2 nad Columbusem. Střelecky se prosadil také Martin Nečas, který přispěl k vítězství Caroliny nad Dallasem 5:4 v prodloužení. Obránce Filip Hronek skóroval při porážce Detroitu 3:6 s Ottawou. Skvělým výkonem se blýskl gólman Lukáš Dostál, jenž 46 zákroky vychytal výhru Anaheimu v Edmontonu.

David Pastrňák a David Krejčí
zdroj: ČTK/AP autor: Winslow Townson

Boston - Columbus 4:2

Boston začal v souboji nejlepšího týmu Východní konference s nejhorším potvrzovat roli favorita v 8. minutě, kdy v přesilovce otevřel skóre Pastrňák. Český kanonýr se prosadil už podvacáté v sezoně, přičemž potřetí v kariéře se na tuto metu dostal už po 30 zápasech.

Šestadvacetiletý havířovský rodák si zároveň zajistil sezonu s minimálně 20 góly posedmé za sebou, čímž se vyrovnal ikonám klubové historie Peteru McNabovi a Bobbymu Orrovi.

"David výborně vidí hru. V desetině sekundy dokáže perfektně vyhodnotit situaci a zvolit to nejlepší řešení. Před prvním gólem viděl, že by ze své pozice nedokázal prostřelit hráz těl, proto si puk potáhl trochu doprostřed a skvěle zakončil," chválil trenér Jim Montgomery.

Columbus ve druhé třetině srovnal díky Booneu Jennerovi, ale do vedení Bruins opět poslal Krejčí. Zkušený centr se prosadil ve 38. minutě v přesilovce tvrdou ranou bez přípravy a skóroval podeváté v sezoně.

O vítězství Boston definitivně rozhodl slepenými trefami během devatenácti sekund v 53. minutě. Na 3:1 zvýšil Taylor Hall dorážkou Pastrňákovy střely po Krejčího přihrávce a krátce nato Nosek přidal po důrazu před brankou čtvrtý gól. Blue Jackets ještě snížili díky Patriku Laineovi v přesilovce při vyloučení Pavla Zachy, domácí si ovšem výhru vzít nenechali.

Detroit - Ottawa 3:6

Detroit se ujal vedení už ve 3. minutě po gólu Joea Velena a asistenci Dominika Kubalíka, ale nepodařilo se mu náskok udržet. Poslední branku Red Wings vstřelil v 33. minutě v přesilovce Hronek a sedmou trefou v ročníku vyrovnal na 3:3, pak už ale skórovali jen Senators.

Carolina - Dallas 5:4 v prodloužení

Carolina proti Dallasu dvakrát vedla o dvě branky, v obou případech však o svůj náskok přišla a konečnou výhru zachránila až v prodloužení. To po povedené akci rozhodl Nečas, který zaznamenal 30. bod v sezoně.

“Dostali jsme se do přečíslení dva na jednoho. Andrej (Svečnikov) napoprvé sice nedokázal zakončit, poté mi ale puk výborně vrátil zpoza branky a mně se naštěstí povedlo ho dostat za čáru,” popsal rozhodující moment Nečas.

Český útočník bodoval po čtyřech zápasech a osamostatnil se v čele týmové produktivity. Za ukončením série si šel od začátku. Během 62 minut stihl osm střel na branku a vylepšil tak své kariérní maximum.

Edmonton - Anaheim 3:4

Dostál na ledě Edmontonu zazářil 46 zásahy a dovedl Anaheim ke druhému vítězství za sebou. Český brankář se musel činit hlavně ve třetí části, ve které na něj Oilers vyslali hned 23 střel. Za svá záda ale pustil jedinou a ve čtvrtém zápase v aktuálním ročníku pomohl Ducks ke druhému skalpu soupeře.

"Je skvělé vychytat výhru právě proti Edmontonu. Čelit Connoru McDavidovi a Leonu Draisaitlovi je úžasné. Jsem rád, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce," řekl Dostál, první hvězda zápasu.

Zákrok večera předvedl ve třetím dějství. Ve 47. minutě nadvakrát vychytal Zacha Hymana a udržel Anaheim ve vedení 4:3. "Ze 49 střel na branku jsme vytěžili pouze tři góly, brankář Anaheimu chytal opravdu skvěle," chválil Dostála trenér Edmontonu Jay Woodcroft.

Arizona - Buffalo 2:5

Premiéru v právě probíhající sezoně NHL si odbyl Jan Jeník, jenž v dresu Arizony odehrál čtyři minuty proti Buffalu. Dvaadvacetiletý útočník ve svém prvním startu nebodoval a v zámořské soutěži tak zůstává na čtyřech gólech a jedné asistenci.

NHL:

Boston - Columbus 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 8. Pastrňák, 38. Krejčí, 53. Hall (Pastrňák, Krejčí), 53. Nosek - 34. Jenner, 55. Laine. Střely na branku: 39:33. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Pastrňák, 3. Swayman (všichni Boston).

Detroit - Ottawa 3:6 (2:2, 1:1, 0:3)
Branky: 3. Veleno (Kubalík), 15. Erne, 33. Hronek - 13. a 22. Batherson, 19. Chabot, 49. Giroux, 53. Motte, 57. Watson. Střely na branku: 32:28. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Batherson, 2. B. Tkachuk (oba Ottawa), 3. DeBrincat (Detroit).

Edmonton - Anaheim 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky: 6. Nurse, 40. Nugent-Hopkins, 43. McDavid - 15. Carrick, 18. Fowler, 29. R. Strome, 47. Klingberg. Střely na branku: 49:17. Lukáš Dostál za Anaheim odchytal celý zápas, inkasoval tři branky ze 49 střel a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Diváci: 18.296. Hvězdy zápasu: 1. Dostál (Anaheim), 2. McDavid (Edmonton), 3. R. Strome (Anaheim).

Montreal - Tampa Bay 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky: 41. Suzuki - 3. a 38. Hagel, 12. Paul, 30. Cirelli, 59. Kučerov. Střely na branku: 23:27. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Hagel, 2. Stamkos (oba Tampa Bay). 3. Guhle (Montreal).

New Jersey - Florida 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 32. Marino, 57. Haula - 9. a 40. Reinhart, 28. Forsling, 59. Verhaeghe. Střely na branku: 31:28. Diváci: 15 082. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart (Florida), 2. Haula (New Jersey), 3. Ekblad (Florida).

Philadelphia - NY Rangers 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)
Branky: 8. J. van Riemsdyk, 38. Laughton, 48. Frost - 17. Panarin, 30. K. Miller, 33. Goodrow, 47. Vesey, 58. Trouba, 60. Kakko. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18 340. Hvězdy zápasu: 1. K. Miller, 2. Zibanejad (ona NY Rangers), 3. J. van Riemsdyk (Philadelphia).

Carolina - Dallas 5:4 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 7. Noesen, 18. A. Svečnikov, 34. Teräväinen (Nečas), 43. Jarvis, 63. Nečas - 19. Pavelski, 26. Jamie Benn, 50. Seguin, 51. Hakanpää. Střely na branku: 38:30. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Nečas, 2. Teräväinen, 3. Burns (všichni Carolina).

Colorado - Nashville 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 29. Rantanen, 40. Newhook, 60. Makar - 44. Duchene. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18 131. Hvězdy zápasu: 1. Newhook, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Duchene (Nashville).

Arizona - Buffalo 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 4. Gostisbehere, 33. Hayton - 7. a 37. J. Skinner. 51. T. Thompson, 59. Jost, 60. Okposo. Střely na branku: 30:43. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. J. Skinner, 2. T. Thompson (oba Buffalo), 3. Hayton (Arizona).

Vancouver - Winnipeg 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 55. Horvat - 3. Connor, 26. Capobianco, 33. Pionk, 41. Gagner, 48. Jonsson-Fjällby. Střely na branku: 23:27. Diváci: 18 487. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Connor, 3. Gagner (všichni Winnipeg)

Vegas - NY Islanders 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky: 22. a 44. Reilly Smith - 19. Lee, 25. Fasching, 38. Holmström, 59. Nelson, 60. Parise. Střely na branku: 38:26. Diváci: 18 007. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (NY Islanders), 2. Reilly Smith (NY Islanders), 3. Lee (NY Islanders).

Washington - Toronto 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky: 12., 23. a 44. E. Gustafsson, 15. T. van Riemsdyk, 41. Hathaway - 14. Nylander, 27. Matthews. Střely na branku: 28:36. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. E. Gustafsson, 2. Milano, 3. C. Lindgren (všichni Washington).

Los Angeles - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Danault, 37. Anderson-Dolan, rozhodující sam. nájezd Moore - 14. Meier, 36. Labanc. Střely na branku: 41:25. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. M. Anderson (Los Angeles), 2. Meier (San Jose), 3. Anderson-Dolan (Los Angeles).