EP Benátky nad Jizerou

Adam Raška při debutu za San Jose vstřelil vítězný gól, chytali čtyři čeští brankáři

V přípravných duelech na novou sezonu NHL se dařilo českým mladíkům. Dvacetiletý hokejový útočník Adam Raška ozdobil svůj debut v dresu San Jose Sharks vítěznou brankou. Obránce Martin Hugo Haš při premiéře za Washington asistoval u úvodní branky v souboji s Bostonem a ve stejném utkání bodoval také čtyřiadvacetiletý obránce Bruins Jakub Zbořil.

Utkání Vegas - San Jose
zdroj: AP autor: Ronda Churchill

Do druhého hracího dne zasáhlo i pět českých brankářů. David Rittich odchytal za Nashville 58 minut, prohru 1:3 s Floridou ale neodvrátil.

Polovinu zápasu v brance strávili Lukáš Dostál z Anaheimu, Jakub Škarek z New York Islanders a Daniel Vladař z Calgary. První dva pomohli svým týmům k výhrám, Calgary s Vladařem nestačilo na Edmonton.

Vítek Vaněček v duelu Washingtonu s Bostonem odchytal třetí třetinu, prodloužení a samostatné nájezdy, prohře 2:3 však ani jistým výkonem nezabránil.

Raška rozhodl o výhře San Jose v 28. minutě, kdy se po nahrávce Jeffreyho Truchona-Viela ocitl sám mezi kruhy, prostřelil brankáře Logana Thompsona a zvýšil na 3:1.

Dvacetiletý forvard, kterého si Sharks vybrali v sedmém kole draftu v loňském roce, potvrdil svou produktivitu z juniorské QMHJL, kde v devatenácti zápasech minulého ročníku získal 31 bodů (15+16).

San Jose i díky gólovému příspěvku třineckého odchovance zdolalo Vegas 4:2. Druhý celek Sharks s Radimem Šimkem a Tomášem Hertlem v sestavě podlehl Anaheimu 3:6.

Dva čeští hokejisté bodovali v souboji Bostonu s Washingtonem. První bod v dresu Capitals si již v 5. minutě připsal obránce Haš, jehož střelu od modré čáry za záda brankáře Jeremyho Swaymana dorazil Joe Snively.

Dvacetiletý český bek odehrál při debutu přes 17 minut. Na druhé brance Bruins se asistencí podílel Zbořil, jenž odehrál více než 20 minut.

Vaněček za 25 minut neinkasoval, ale v závěrečném rozstřelu nestačil na dva pokusy a prohru 2:3 po samostatných nájezdech neodvrátil.

Premiéru v novém působišti si odbyl Rittich. Za 58 minut v brance Nashvillu inkasoval třikrát z 30 střel a nezabránil prohře s Floridou 1:3. Bývalý brankář Jihlavy podepsal s Predators před sezonou roční smlouvu na 1,25 milionu dolarů.

Další bývalý gólman jihlavské Dukly Škarek debutoval v dresu NY Islanders a v městském derby proti Rangers během 27 minut neinkasoval.

Čisté konto v první polovině zápasu udržel také jeho kolega Ilja Sorokin. Islanders i díky bezchybným brankářům porazili Rangers 4:0.

Vladař se v dresu Flames představil poprvé po výměně z Bostonu. Odchytal první polovinu duelu s Edmontonem a z 23 střel inkasoval dvakrát. Oilers i bez svých největších hvězd přehráli v bitvě o Albertu Calgary jednoznačně 4:0.

Výsledky přípravných zápasů před NHL:

Florida - Nashville (1. zápas) 5:4 v prodloužení (0:0, 1:2, 3:2 - 1:0)
Branky: 38., 41. a 55. Vatrano, 53. Heponiemi, 61. Bennett - 25. a 58. Jeannot, 32. Trenin, 54. Pitlick.

Florida - Nashville (2. zápas) 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 23. Duclair, 28. Verhaeghe, 51. Montour - 38. Afanasjev. Brankář Rittich odchytal za Nashville 58 minut, z 30 střel inkasoval tři branky a úspěšnost zásahů měl 90 procent.

Washington - Boston 2:3 po nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 5. Snively (Haš), 46. Pilon - 13. DeBrusk, 22. Haula (Zbořil), rozhodující nájezd DeBrusk. Brankář Vaněček odchytal za Washington 25 minut, z 9 střel neinkasoval.

New York Rangers - New York Islanders 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 12. Nelson, 18. Cizikas, 33. Clutterbuck, 45. Johnston. Brankář Škarek za New York Islanders odchytal 27 minut a 16 sekund, z 15 střel neinkasoval.

Winnipeg - Ottawa 2:3 v prodloužení (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 20. Dubois, 23. Suess - 12. Greig, 53. Formenton, 61. Pinto.

Anaheim - San Jose 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
Branky: 6. Lindholm, 22. Volkov, 36. Groulx, 53. Curran, 56. Terry, 59. Pateryn - 15. Bonino, 31. Robins, 47. Balcers. Brankář Dostál odchytal za Anaheim 29 minut a 55 sekund, z 14 střel inkasoval jednu branku a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta.

Calgary - Edmonton 0:4 (0:0, 0:4, 0:0)
Branky: 25. Hamblin, 27. Ryan, 35. Bourgault, 38. Perlini. Brankář Vladař odchytal za Calgary 30 minut, inkasoval dvě branky z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta.

Seattle - Vancouver (ve Spokane) 5:3 (0:2, 3:1, 2:0)
Branky: 41. a 55. Geekie, 23. Sheahan, 29. McCann, 32. Donato - 11. Rathbone, 12. Boeser, 33. Höglander.

Vegas - San Jose 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 23. Cotter, 41. Pacioretty - 16. Chmelevski, 22. Weatherby, 28. Raška, 56. Couture.