Následuje
FIS magazín SP

Rittich po Francii: Byla to nula z povinnosti. Kdybych dostal gól, musel bych se stydět

V pátém utkání za národní tým si brankář David Rittich připsal premiérovou nulu. Věřil, že se jednoho dne dočká, ale zároveň také předpokládal, že si čisté konto bude muset o něco více zasloužit, než tomu bylo při jednoznačném vítězství 6:0 nad Francií. Hráči ze země galského kohouta jej totiž za celý zápas prověřili pouze deseti střelami.

David Rittich se raduje z vítězství nad Francií
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

V první třetině měl pětadvacetiletý gólman Calgary Flames v porovnání s těmi zbývajícími poměrně dost práce - šlo na něho šest střel. Ve druhé části ovšem jen tři a v závěrečné dokonce jediná. "Co jsem měl v brance dělat? Byla to nula z povinnosti a ne, že bych ji vychytal," prohlásil Rittich.

Připustil ale, že si příležitost na první čisté konto v reprezentačním dresu nechtěl nechat ujít. "Měl jsem to v hlavě. Kdybych dostal gól, musel bych se stydět a chodit kanálama. Takže nakonec tedy dobrý," pokračoval rodák z Jihlavy.

Pozápasové gratulace spoluhráčů nicméně i tak přijímal poněkud s rozpaky a kroutil hlavou nad tím, co právě zažil. "Utkání mi přišlo v některých fázích až nedůstojné. Francouzi předem věděli, že jsou zachránění, a vypustili to. Nebo jsme my hráli tak dobře. To je spíš otázka na trenéra Jandače, ať to zhodnotí on," podotkl Rittich.

Při minimu práce nebylo pro pětadvacetiletého brankáře jednoduché, aby se udržel zahřátý a plně koncentrovaný. Pomohl mu fakt, že je zvyklý hrát hodně holí a pomáhat tak spoluhráčům. "Když byla příležitost, vyjížděl jsem za bránu alespoň rozehrávat. Jinak jsem spíš přemýšlel, který steak si večer dám," prohlásil Rittich s nadsázkou.

Marně lovil v paměti, kdy se počet střel soupeře zastavil na tak nízké cifře. "Možná v sedmé třídě, ale fakt netuším... Ještě jsem snad nechytal duel, v němž by na mě šlo jen deset střel. Fakt to nemám k čemu přirovnat. Ale je dobře, že jsme to takhle v pohodě dohráli a podařilo se nulu udržet," konstatoval strážce české svatyně.

Otázka na moment, který byl pro něj alespoň zdánlivě kritický, ho pobavila. "Asi když mi Radko Gudas přejel přes výhled a já na střelu zareagoval až v poslední chvíli. Tam mi bylo nejhůř, ale jestli mi tam bylo úplně špatně? Vždyť já měl celý zápas jen devadesát tepů za minutu. Spíš jsem byl unavený, protože jsem v brance dvě hodiny v kuse stál." 

Vývoj ve skupině B s vyhlídkou případného soka pro čtvrtfinále nesleduje. "Ještě v něm nejsme, to můžeme sledovat až po konci skupiny. Soustředíme se na svůj výkon a na to, co ovlivnit můžeme. Kdo na nás vyjde ve čtvrtfinále, není v našich rukách," vysvětlil Rittich.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy