Druhé místo zásadně nestačí, Rusové chtějí třímat hokejové žezlo
Moskva - Se zástupem hokejistů z NHL a KHL vstupuje do mistrovství světa reprezentační tým Ruska. Světový šampionát letos hostí Moskva a Petrohrad a pro sbornou neexistuje jiný cíl než zlato. Ačkoliv by se mohlo zdát, že nálada v mužstvu je vzhledem k domácímu prostředí výborná, není tomu tak. Útočník Alexander Radulov se několik dní po roztržce nehlásil výbušnému kouči Olegu Znarokovi, ruský ministr sportu Vitalij Mutko zase dlouhé měsíce řeší obrovský problém zvaný organizovaný doping. Ruské atlety stále obchází hrozba neúčasti na olympijských hrách v Riu, nad hlavami sportovců do toho krouží jako hejno supů strašák jménem meldonium. A naposledy právě u hokejistů, byť mladších.
Vše, co nebude zlato, rovná se zásadní neúspěch. Hostitelé mistrovství světa by už asi loňské ostudné opuštění ledu po finálové prohře s Kanadou nejen kvůli pokutě nezopakovali, drobnohled milionů fanoušků, přísného kouče Znaroka a hlavně autoritářského prezidenta Vladimira Putina nicméně bude pro jejich výkony velmi zavazující, až svazující. Putin navíc jakožto vášnivý sportovec, který je schopen během tří exhibičních třetin nasázet soupeři i osm gólů, má navíc ke sportu blízko i jinak - přes svého přítele, ministra sportu Mutka.
Strašák jménem meldonium
Ten měl ovšem s ruským hokejem v posledních týdnech starosti. Kauza meldonium totiž pronikla do reprezentační osmnáctky. Ruská hokejová federace proto před MS do 18 let udělala nečekaný tah – vyměnila celý tým včetně trenéra, takže místo osmnáctky jel do amerického Grand Forks tým hokejistů do 17 let. Ne že by s tím Rusové neměli své zkušenosti. Podobně se takhle měnil tým u nároďáku curlerů nebo volejbalistů týmu Ugra Surgut.
Důvodem kompletního překopání mužstva byla právě obava z dopingového skandálu, protože většina hráčů osmnáctky měla při kontrolním testování v těle meldonium. Stoický prezident Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak výmluvně označil stažení osmnáctky za "taktické".
Generální pardon
Meldonium je na seznamu dopingových látek Světové antidopingové agentury WADA od 1. ledna. Ta ovšem následně prohlásila, že nebude postihovat sportovce za pozitivní test, pokud měli při kontrole provedené před 1. březnem v těle maximálně jeden mikrogram meldonia na mililitr moči. WADA od začátku roku registruje více než 150 nálezů.
Jak se Rusko k dopingu staví, je nicméně možné odvozovat už jen z prohlášení Mutka, který např. v dubnu uvedl, že v souvislosti se státem řízenými dopingovými praktikami v ruské atletice nebude nikdo trestně stíhán.
Zároveň ovšem dodává, že pozitivní testy se ještě objeví. "Kvůli meldoniu se musíme připravit na další šoky," komentoval Mutko oznámení o pozitivním dopingovém testu bývalé světové jedničky Marie Šarapovové. Není vyloučeno, že by se tak nemohlo stát právě během hokejového mistrovství světa.
Znarok a Radulov, kamarádi do deště
Rusové vyjedou na led opět pod dohledem lotyšského kouče Znaroka, který nejde pro drsná gesta daleko. Na MS 2014 si od asistenta švédského trenéra vyslechl během utkání, že ho Rikard Grönborg zabije. Znarok si tak okamžitě přejel palcem po krku a vyslal podobný vzkaz.
O jeho horkokrevnosti svědčí i hádka se stejně nažhaveným Alexandrem Radulovem. Jedna z největších hvězd sborné bez omluvy nedorazila na dubnový sraz a raději odjela do USA vyjednávat o novém angažmá v NHL. Radulov se totiž loni v prosinci chytl se Znarokem na moskevském Channel One Cupu. Sborná skončila na turnaji poslední, Znarok měl proto Radulovovi a Iljovi Kovalčukovi vyčíst špatný přístup a hádka byla na světě.
Střih. Uplynulo pár dní a nesvár je zažehnán, Radulov se omluvil a připojil se k týmu. Jenže kvůli zranění třísel stoprocentně nenastoupí proti českému národnímu výběru a otázka je, zda stihne nedělní duel s Kazachstánem či pondělní proti Lotyšsku. V dalších utkáních sborná narazí na Dánsko, Švýcarsko, Norsko a Švédsko.
Ofenzivní tahoun Dacjuk
Po vypadnutí Semjona Varlamova, který také laboruje se zraněnými třísly, má trenér v kádru pouze jednoho brankáře z NHL Sergeje Bobrovského, jehož doplňují Ilja Sorokin z CSKA Moskva a Igor Šesťorkin z Petrohradu. Bobrovskij bude na MS jasná jednička.
Hlavním mužem výběru pak je kapitán Pavel Dacjuk. Mistr světa z roku 2012 a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru se v reprezentaci potká se spoluhráčem z Detroitu, obráncem Alexejem Marčenkem.
Přijede Malkin?
Znarok ještě čeká, jak dopadne druhé kolo play-off mezi Washingtonem a Pittsburghem, kde proti sobě hrají útočníci Alexandr Ovečkin a Jevgenij Malkin. Série zatím vyznívá 3:1 pro Pittsburgh, od postupu do finále Východní konference jej dělí jediná výhra. Na soupisku Znarok zatím zapíše 21 hráčů, další čtyři budou volné právě pro případné posly z NHL.
V ruském národním týmu figuruje i jméno Artěmij Panarin z Chicaga. Nejproduktivnější Rus v NHL nasbíral za 80 zápasů v základní části 77 bodů za 30 branek a 47 asistencí. Z NHL jsou v ruské reprezentaci také bek Alexej Jemelin z Montrealu a útočníci Sergej Plotnikov z Arizony, Sergej Kalinin z New Jersey a Alexandr Burmistrov z Winnipegu.
Nemastná, neslaná příprava
Rusové v přípravě nijak zvlášť neoslnili - v zápasech Euro Hockey Challenge a Euro Hockey Tour vyhráli doma nad Norskem 2:1 v prodloužení a 4:1, pak na Slovensku 6:0 a 2:1 po samostatných nájezdech, ve Švédsku po prohře 1:4 zvítězili 4:0 a pak v Moskvě podlehli Finsku 1:3 a 2:3.
Na domácím MS je meta zcela evidentní - zlato, nic jiného neexistuje. Favorizovaná sborná chce zopakovat úspěch z MS 2012 a MS 2014, vše ostatní by Znarokovi, pro kterého se jedná o třetí světový šampionát, mohlo pod Putinovým dohledem zlomit vaz.
Nominace hokejistů Ruska na MS v Moskvě a Petrohradu (6.-22. května):
Brankáři: Igor Šesťorkin (Petrohrad/KHL), Ilja Sorokin (CSKA Moskva/KHL), Sergej Bobrovskij (Columbus/NHL)
Obránci: Anton Bělov, Maxim Čudinov, Vjačeslav Vojnov (všichni Petrohrad/KHL), Viktor Antipin, Alexej Bereglazov (oba Magnitogorsk/KHL), Denis Denisov, Nikita Zajcev (oba CSKA Moskva/KHL), Alexej Jemelin (Montreal/NHL), Alexej Marčenko (Detroit/NHL)
Útočníci: Vadim Šipačov, Jevgenij Dadonov, Sergej Širokov (všichni Petrohrad/KHL), Stěpan Sannikov (Novosibirsk/KHL), Sergej Mozjakin (Magnitogorsk/KHL), Sergej Plotnikov (Arizona/NHL), Jegor Averin, Daniil Apalkov (oba Jaroslavl/KHL), Ivan Tělegin, Alexandr Radulov, Roman Ljubimov, Sergej Andronov (všichni CSKA Moskva/KHL), Sergej Kalinin (New Jersey/NHL), Alexandr Burmistrov (Winnipeg/NHL), Pavel Dacjuk (Detroit/NHL), Artěmij Panarin (Chicago/NHL).