Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Troja

MS v Česku bez Rusů i Bělorusů. IIHF prodloužila zákaz startu obou zemí

Až se příští rok bude v Česku konat mistrovství světa, bude bez hráčů Ruska a Běloruska. Mezinárodní hokejová federace prodloužila zákaz startu obou zemí ve svých soutěžích i pro nadcházející sezonu 2023/24.

Alexander Samonov
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Mezinárodní federace vyloučila Rusko a Bělorusko ze svých soutěží loni v únoru po začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Hlavním důvodem byla obava o bezpečnost všech účastníků. Rusko také přišlo o pořadatelství juniorského mistrovství světa, které se mělo konat na přelomu roku v Novosibirsku a Omsku. Obě země tak vynechají minimálně tři seniorské šampionáty.

Bezpečnostní rizika jsou i hlavním důvodem dnešního rozhodnutí Rady IIHF. "Na základě podrobného hodnocení rizik od renomované společnosti, která se specializuje na hodnocení rizik v důsledku různých globálních výzev, rozhodla Rada, že ještě není bezpečné znovu začlenit ruské a běloruské týmy zpět do soutěží IIHF. A nebude to bezpečné ani pro nadcházející sezonu 2023/24," uvedli zástupci federace.

Vedení ruské federace důvody IIHF odmítlo a označilo za vykonstruované. "Je to rozhodnutí, které není ani konstruktivní, ani přínosné pro světový hokej," uvedla federace.

Prezident IIHF Luc Tardif ve videopříspěvku sdělil, že federace dnes postupovala stejně jako v případě přesunutí seniorského MS v roce 2021 z Minsku do Rigy. "Dostali jsme doporučení, že je příliš brzy znovu integrovat obě země. Bylo by to riskantní především v otázce bezpečnosti hráčů, členů realizačních týmů, organizátorů i fanoušků," řekl Tardif a hned několikrát zopakoval slovo bezpečnost.

Otázku opětovného zapojení hokejistů z obou zemí do svých soutěží bude IIHF opět posuzovat za rok, kdy bude řešit i zapojení Ruska a zejména Běloruska do kvalifikace o olympijské hry 2026. Již loni v září federace rozhodla, že Rusko a Bělorusko se v případě MS vrátí rovnou mezi elitu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články